Podnikatelů již zaevidovaných v EET se změny pravidel téměř netýkají
Nález Ústavního soudu ČR ohledně elektronické evidence tržeb vnesl do řad podnikatelů trochu zmatek. EET zůstává v platnosti. Ale co vlastně z daných povinností platí či neplatí a pro koho?

Podnikatelé z první a druhé vlny EET pokračují téměř beze změn
Nález Ústavního soudu ČR z konce loňského roku rozhodl, že zákon o elektronické evidenci tržeb není protiústavní a plní jednoznačný a důležitý úkol při správě a ochraně daní. Současně s daným rozhodnutím soud také ustanovil, že je potřeba do uvedeného zákona ukotvit změny, které elektronickou evidenci ještě více zefektivní a nastaví jí jednoznačně platná pravidla.
Poplatníků, kteří se do systému elektronické evidence tržeb již zaevidovali, v prvním a druhém kole se změny téměř nedotknou. Drtivá většina povinností, která jim z uvedeného systému plyne, se pro ně ani v následujících týdnech nijak zásadně nezmění. Jediná drobná změna, která se uvedených skupin podnikatelů týká je možnost od března už na účtenkách neuvádět DIČ poplatníka.
DIČ nemusí být na účtence, ale Finanční správě se zasílá
Daňové identifikační číslo poplatníka nemusí již být od 1. března 2018 na účtenkách, ale mezi povinnými údaji, které musí být zaslány Finanční správě v souvislosti s uskutečněnými tržbami, daný údaj zůstat musí.
Třetí a čtvrtá vlna evidence se odkládá, ale neruší
V souvislosti s výše uvedeným nálezem Ústavního soudu se objevují v tisku zprávy o zrušení třetí a čtvrté vlny EET, což je informace mylná. Třetí a čtvrtá vlna elektronické evidence tržeb se neruší, ale pouze odkládá na dobu pozdější, která bude upřesněna. Pro řemeslníky a další dotčené podnikatele se tedy uvedená povinnost pouze odsune, ale nezmizí a nerozplyne se, jak by si možná mnozí přáli.
Od března končí povinnost evidovat platby kartou
Od 1. 3. 2018 se ale uleví všem, kterým elektronická evidence přinesla povinnost evidovat platby kartou. Od uvedeného data se žádné platby kartou povinně elektronicky evidovat nemusí. Zrušení se týká plateb online i plateb přes terminál.
Na výjimky musí být zákon, nařízení vlády nestačí
Ústavní soud v souvislosti s elektronickou evidencí také rozhodl, že všechny výjimky udělené v souvislosti s EET musí být podloženy zákonem, nařízení vlády k danému procesu nestačí. Uvedená situace znamená, že výjimky dosud udělené budou platit do posledního dne roku 2018. Od roku 2019 už musí být všechny výjimky z procesu EET stanoveny zákonem. Daná problematika se v současnosti týká zrakově postižených podnikatelů a předvánočního venkovního prodeje ryb. Ještě více informací k uvedené problematice je možné získat zde.
Podobné články
Zjednodušení odvodu v uplatňování DPH při prodeji zboží zákazníkovi do zahraničí online se chystá od července 2021
Správný postup při odvodu a uplatňování klíčový i pro obchodníky podnikající na internetu prostřednictvím…
Více informacíOšetřovné při zavřené škole bude moci nově čerpat širší okruh příbuzných dítěte třeba i zletilý starší sourozenec či bratranec
Krizové ošetřovné na děti či osoby s postižením, které je poskytováno při zavřených školách a školských…
Více informacíPřerušení i obnovení živnosti je třeba vždy hlásit úřadům a při obnově je pro malé OSVČ důležité nezapomenout si vyřešit i daňový režim
Současná doba plná nejistot, omezení a zákazů přináší podnikatelům obrovskou zátěž a mnohé zvláště malé…
Více informacíZa nezaevidování či chyby v evidenci skutečných majitelů hrozí od června 2021 vyšší pokuty obchodním společnostem i majitelům
Firmy, které se dosud nevěnovaly povinnosti zaevidování svých skutečných majitelů nebo mají případně v dané…
Více informací