Poukazy a jejich vypořádání ohledně DPH
Nejrůznější poukazy jsou stále poskytovanějším i používanějším platebním prostředkem. I každý poukaz však musí být vždy náležitě daňově ošetřen zejména, co se týká daně z přidané hodnoty a jsou na to zákonná pravidla nastavená příslušnou směrnicí EU platící i v ČR, která určují co vlastně poukaz z pohledu daňového a účetního je, jak s ním zacházet a co musí být po této stránce splněno.

Poukaz je jednoúčelovým nebo víceúčelovým platidlem, které musí být také řádně zdaněno a zasazeno v účetnictví
Jak je řečeno v úvodu, poukazy prostřednictvím nichž si zákazník nakupuje nejrůznější zboží či služby jsou využívány stále častěji. Prostřednictvím poukazů se dnes nakupují potraviny, dárky k narozeninám i dovolené, ale také za ně pořídit třeba i sociální či zdravotní a jiné služby i mnoho dalšího.
Poukaz je druhem platebního prostředku sloužícího k úhradě zboží či služeb a každý takovýto prostředek musí jeho vydavatel účetně zaevidovat a vypořádat s DPH. To znamená, musí být jednoznačně jasné, zda zboží či služba poukazem pořizované podléhají dani a daň musí být uhrazena a je tedy součástí ceny nebo jde o záležitost daňově osvobozenou. V rámci EU jsou proto jasně stanoveny směrnice, co je vlastně poukaz, jaké parametry musí splňovat ohledně účetnictví i daní.
Poukaz je tedy jednoúčelovým či víceúčelovým platebním prostředkem, s nímž je spojena povinnost přijímat jej jako úplatu nebo část úplaty za zboží nebo služby.
Poukaz může mít papírovou nebo elektronickou podobu. Na poukazu musí být vždy jednoznačně uvedeno zboží, které má být dodáno či služba, která má být poskytnuta. Z poukazu musí být jasné, i kdo uskuteční dodání zboží či provedení služby. U jednoúčelového poukazu musí být už od okamžiku vydání známa sazba daně nebo musí být uvedeno, že jde o zboží či služby od daně osvobozené a musí být uvedeno i místo plnění.
V případě víceúčelového poukazu není v okamžiku jeho vydání známa sazba daně, místo plnění či režim přenesení daňové odpovědnosti. Při převodu víceúčelového poukazu hned nedochází k dodání zboží či uskutečnění služby, tak hned nevzniká ani povinnost přiznat daň. Povinnost přiznat daň u víceúčelového poukazu vznikne až, když je zboží skutečně dodáno či služba poskytnuta. O DPH se zde vždy stará prodejce či poskytovatel zboží či služeb.
Poukazem není vše co se jako poukaz může nazývat I poukazům se vztahuje daňové přiznání a kontrolní hlášení či reklamace
Slovo poukaz je poměrně hojně užívané a jako poukaz se často označují i záležitosti, které poukazem vlastně ze své podstaty nejsou. Nejrůznější slevové kupony se často nazývají taktéž poukazy, ale o poukazy se nejedná, protože zákazník si jejich prostřednictvím nekupuje zboží či služby, ale jen získává slevu na nějaký produkt či služby, což je něco zcela odlišného.
I na zboží či služby pořizované přes nejrůznější poukazy se vztahují pravidla reklamace. A k jednoúčelovým poukazům se pojí i povinnost podání daňového přiznání stejně jako podání kontrolního hlášení k DPH. Více zde.
Podobné články
Dlouhodobý investiční produkt lze přidat k jinému spoření na stáří a snížit si tím základ daně
Od roku 2024 se nabídka produktů určených pro spoření na důchod rozšíří o nový dlouhodobý investiční produkt…
Více informacíOzdravný nebo také konsolidační balíček opatření bude od ledna 2024 opravdu platit
Ozdravný nebo taktéž konsolidační balíček nejen daňových opatření, který má vést ke snížení státního dluhu…
Více informacíInformace v příloze účetní závěrky jsou stejně zásadní jako údaje v závěrce samotné
Příloha účetní závěrky je vždy nedílnou součástí každé účetní závěrky a slouží jako doplňující…
Více informacíOdstupné může být poskytováno i jako benefit
Zaměstnavatelé mají ze zákona možnost poskytovat svým zaměstnancům nejrůznější výhody nebo jinak řečeno…
Více informací