Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Povinná registrace OSVČ k dani z příjmů se v roce 2024 zruší

Osobám samostatně výdělečně činným by měla od roku 2024 skončit zákonná povinnost registrovat se k dani z příjmů na finančním úřadě. Zrušení uvedené povinnosti se bude týkat, jak běžných OSVČ a živnostníků, tak i OSVČ podnikajících v paušálním režimu. S koncem popsané povinnosti počítá právě projednávaný a schvalovaný konsolidační balíček daňových změn, který má být účinný od 1. 1. 2024.

Povinná registrace OSVČ k dani z příjmů se v roce 20 2.jpg
Datum článku: 06. 09. 2023

Registrační povinnost k dani z příjmů pro všechny OSVČ od roku 2024 skončí

Již za pár měsíců od roku 2024 by OSVČ měla ubýt jedna z administrativních povinností souvisejících s podnikáním, které se nyní nelze vyhnout. Jde o povinnost registrovat se od začátku výkonu samostatné výdělečné činnosti k dani z příjmů fyzických osob. Registrace se provádí na finančním úřadě a ukládá ji § 39 zákona o daních z příjmů. Povinnost musí v současnosti OSVČ splnit do 15 dnů ode dne, kdy začal s podnikáním. Od roku 2024 se má tato povinnost pro OSVČ zrušit.  K dani z příjmů se nebudou muset registrovat ani OSVČ podnikající v paušálním režimu.  A novinka se taktéž týká i plátců a příjmů, kdy je daň z příjmu řešena srážkou dle zvláštní sazby daně.

Pro zrušení výše popsané povinnosti se vláda rozhodla v rámci úlev od administrativních povinností zvláště malým a středním podnikatelům a také proto, že v rámci postupující digitalizace a automatizace procesů je již úřad schopen zjistit si potřebné informace z jiných zdrojů.

Oznámení o tom, že jim povinnost k dani z příjmů nevznikla, budou muset OSVČ finančnímu úřadu podávat i když se povinně k dani z příjmů registrovat nebudou

Od jedné administrativní povinnosti se tedy podnikajícím fyzickým osobám sice uleví, ale jiná povinnost ohledně daně z příjmů zůstane i po výše uvedeném zrušení registrace. Uvedené se týká povinného informování finančního úřadu, že daňová povinnost poplatníkovi vůbec nevznikla.

I když se tedy OSVČ již nebudou muset povinně registrovat k dani z příjmů fyzických osob, budou muset podávat finančnímu úřadu oznámení, že jim povinnost k dani z příjmů v příslušném zdaňovacím období nevznikla. Uvedené oznámení bude nutné podávat povinně ze zákona i ve zdaňovacím období bezprostředně následujícím po ukončení podnikatelské činnosti, protože když bude zrušena registrační povinnost k této dani, nebude mít úřad hned informaci, že poplatník již nemusí povinně podávat daňové přiznání k podnikání.

Právnické osoby se k dani z příjmů budou muset registrovat dál

Právnické osoby se povinné registrace k dani z příjmů nezbaví. Právnických osob se zrušení povinné registrace k dani z příjmů právnických osob týkat nebude. Povinnost registrovat se k uvedené dani budou mít ze zákona o dani z příjmů i dále.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Jak podat daňové přiznání 2024 elektronicky?

Jak podat daňové přiznání 2024 elektronicky?

Datum článku: 02. 05. 2024

Pokud se rozhodnete podat své daňové přiznání za rok 2024 elektronicky, není nutné používat datovou schránku, což…

Více informací
Co znamená nemocenské pojištění?

Co znamená nemocenské pojištění?

Datum článku: 26. 04. 2024

Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…

Více informací
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné

Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné

Datum článku: 25. 04. 2024

Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…

Více informací
Lhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024

Lhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024

Datum článku: 24. 04. 2024

Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…

Více informací