Povinnost podání daňového přiznání může zaměstnanci vzniknout třeba kvůli vysokému výdělku, dluhu na dani nebo jiným skutečnostem
Podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob se v určitých konkrétních situacích nevyhne ani zaměstnanec. Uvedené platí i v roce 2021 pro podání přiznání za rok 2020. Pojďme se podívat, kteří zaměstnanci se letos této povinnosti nevyhnou.
I v roce 2021 zaměstnanec v některých případech daňové přiznání povinně podat musí, protože jsou situace, kdy daně ročním zúčtováním u zaměstnavatele vyřešit nejde
Podání přiznání není úplně snadná záležitost i přesto, že už existuje i zjednodušený formulář a nejrůznější elektronické vychytávky. Velká většina zaměstnanců se tedy snaží vyřešit si daňové povinnosti ohledně daně z příjmů u svého zaměstnavatele prostřednictvím ročního zúčtování daně a podepsaného Prohlášení poplatníka (růžové prohlášení). Jenže, jak napovídá nadpis i úvod tohoto článku, jsou situace, kdy zaměstnavatel daně za zaměstnance ze zákona vyřešit nemůže a zaměstnanec musí povinně podat daňové přiznání, a buď,se může s daným úkolem poprat sám nebo si vzít na pomoc daňového poradce.
Stačí, aby příjmy ze zaměstnání za rok 2020 přesáhly částku 1672 080 a přiznání už je nevyhnutelné
Jednou z méně známých situací, kdy zaměstnanec musí podávat přiznání k dani z příjmů, i když měl po celý rok jedno jediné zaměstnání a žádné další příjmy zakládající daňovou povinnost, je situace, když příjmy z onoho jediného zaměstnání překročí určitý zákonem stanovený limit pro daný rok.
Pokud se tedy zaměstnanci v roce 2020 v zaměstnání dařilo a jeho roční příjmy z hrubé mzdy přesáhly limit 1 672 080 Kč, daňové přiznání v některém z termínů v roce 2021 musí být podáno.
K nutnosti podání přiznání může zaměstnance dovést i dluh na dani nebo daňový bonus, který nenáleží
Další méně známou situací, kdy zaměstnanec povinně musí podat přiznání i když měl příjmy pouze z jediného zaměstnání je situace, když zaměstnanec má na dani z příjmu nějaký dluh z předchozího období nebo mu byl neoprávněně vyplacen daňový bonus na dítě a zaměstnavatel danou skutečnost ohlásí finančnímu úřadu.
K uvedené situaci může dojít poměrně snadno. Stačí, aby zaměstnanec například nenahlásil zaměstnavateli nějakou důležitou změnu a tím pádem nebyla někde splněna daňová povinnost. Nebo třeba zaměstnanec nenahlásí změnu ohledně nezaopatřenosti potomka a přestane mít nárok na daňové zvýhodnění a bonus, ale peníze jsou přesto vyplaceny, protože změna nebyla nahlášena. V takovém případě musí zaměstnanec podat daňové přiznání a doplatit chybějící záležitost či naopak vrátit, co mu bylo vyplaceno navíc.
Daňové přiznání v roce 2021 za rok předchozí musí zaměstnanec podat, pokud měl více zaměstnání současně, podnikal při zaměstnání nebo měl další zdanitelné příjmy
Daňové přiznání v roce 2021 za rok předchozí musí povinně podat každý zaměstnanec, který měl v daném roce více příjmů, které podléhají povinnému zdanění a nejde o příjmy nižší než 6000 Kč za rok či příležitostné příjmy do 30 000 Kč ročně, které byly nahodilé a nejsou hodnoceny jako podnikání.
Daňové přiznání bude tedy muset zaměstnanec podat, pokud v daném roce pří zaměstnání ještě podnikal jako OSVČ na vedlejší činnost, nebo pokud ve stejném roce souběžně pracoval pro více zaměstnavatelů. Podání přiznání se nevyhnou taktéž zaměstnanci, kteří měli ještě příjmy z pronájmu, kapitálového majetku či investic.
Předčasně ukončené životní pojištění či penzijní připojištění si také žádá daňové přiznání
Na povinné podání přiznání k dani z příjmů nesmí zaměstnanci zapomenout také v případě, že předčasně ukončili smlouvu k soukromému životnímu pojištění či penzijnímu připojištění, na které si uplatňovali daňové výhody u zaměstnavatele. V daném případě je nutné dodanit příspěvky poskytnuté zaměstnavatelem za období předchozích deseti let zpětně.
Podobné články
Doručování písemností bude snazší pro zaměstnavatele a rizikovější pro zaměstnance
Novelizovaný zákoník práce začne být, kromě ustanovení o dovolené u dohod účinný již od 1. října 2023.…
Více informacíPro podání dodatečného přiznání na nižší daň bude nově delší lhůta
Lhůty pro splnění daňových povinností nebývají nikdy přehnaně dlouhé a s včasným plněním daných…
Více informacíObrat by si kvůli povinnostem k DPH společnosti s ručením omezeným měli pravidelně kontrolovat
Obrat je pro firmu velmi zásadní veličinou. Jde o ukazatel finanční rovnováhy a prosperity podniku. Tuto veličinu je…
Více informacíOkamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem chce trpělivost
Zaměstnanec, který se rozhodne okamžitě ukončit pracovní poměr se svým zaměstnavatelem, protože mu zaměstnavatel…
Více informací