Práce vždy musí mít také hranice, jinak ohrožuje život
Světová zdravotnická organizace a Mezinárodní organizace práce upozorňují, že zvláště v době pandemie je nutné myslet na to, že příliš práce nejednou vede k úmrtí na srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. A proto je nutné i práci nastavit jednoznačné limity, které se nepřekračují ani v době krize.
Práce nejen šlechtí, ale dosti často i zabíjí, a pokud její množství překračuje 40 hodin týdně nebo se blíží k 50 hodinám, je nutné šlápnout na brzdu
Práce je nedílnou součástí života jednotlivce i společnosti. Je nutná nejen k zajištění životních potřeb jedince, ale i k fungování společnosti jako celku a k zajištění životních standardů. Na straně druhé, jak již naznačil úvod, je nutné v každé době a společnosti vědět i to, že také práce má své limity, které je nutné nepřekračovat, protože jinak se to po čase vymstí celé společnosti.
Na dodržování a nepřekračování pracovních limitů je se musí zaměstnavatelé soustředit zvláště v krizových dobách jako je právě ta současná pandemická, kdy situace často přímo nutí k překračování hranic lidských možností. Právě úkolem zaměstnavatele je vědět, kdy už je třeba přibrzdit, protože práce zaměstnanců překračuje míru únosnosti lidským organizmem a začala by si vybírat krutou daň na lidském zdraví.
Dlouhodobá studie Světové zdravotnické organizace, která sledovala právě dopady velkého množství odpracovaných hodin na lidský organizmus, jasně prokázala, ještě před úderem pandemie, že příliš mnoho práce ničí zejména dva nejdůležitější orgány pro život což znamená lidský mozek a srdce. Studie jasně ukázala, že pro lidské zdraví je optimální pracovat 35 až 40 hodin týdně. V zemích, kde se často nebo trvale, překračuje hranice 40 hodin týdně, se po čase u zaměstnanců objevují zdravotní psychické i fyzické problémy. V oblastech, kde běžná týdenní pracovní doba přesahuje dokonce 50 hodin týdně, se u zaměstnanců až o 35 procent častěji objevuje úmrtí na ischemickou chorobu srdeční či mozkovou mrtvici.
Při práci z domova mohou být pracovní limity překračovány velmi snadno a je třeba na to dávat velký pozor
Světoví zdravotničtí pracovníci v dané souvislosti upozorňují na to, že v současné době je nutné z hlediska překračování pracovních limitů hlídat zejména práci z domova. Při výkonu práce z domova totiž velmi často překračuje hranice, vytlačuje soukromé a zejména odpočinkové aktivity a následky si pak vybírají krutou daň. Hlídat mantinely zde musí zaměstnavatel i zaměstnanec. A je zde velmi zásadní, aby obě strany dokázaly poznat a shodnout se na tom, kdy už by množství práce překročilo míru únosnosti.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací