Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Práce vždy musí mít také hranice, jinak ohrožuje život

Světová zdravotnická organizace a Mezinárodní organizace práce upozorňují, že zvláště v době pandemie je nutné myslet na to, že příliš práce nejednou vede k úmrtí na srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. A proto je nutné i práci nastavit jednoznačné limity, které se nepřekračují ani v době krize.

Práce vždy musí mít také h 2.jpg
Datum článku: 20. 05. 2021

Práce nejen šlechtí, ale dosti často i zabíjí, a pokud její množství překračuje 40 hodin týdně nebo se blíží k 50 hodinám, je nutné šlápnout na brzdu

Práce  je nedílnou součástí života jednotlivce i společnosti. Je nutná nejen k zajištění životních potřeb jedince, ale i k fungování společnosti jako celku a k zajištění životních standardů. Na straně druhé, jak již naznačil úvod, je nutné v každé době a společnosti vědět i to, že také práce má své limity, které je nutné nepřekračovat, protože jinak se to po čase vymstí celé společnosti.

Na dodržování a nepřekračování pracovních limitů je se musí zaměstnavatelé soustředit zvláště v krizových dobách jako je právě ta současná pandemická, kdy situace často přímo nutí k překračování hranic lidských možností. Právě úkolem zaměstnavatele je vědět, kdy už je třeba přibrzdit, protože práce zaměstnanců překračuje míru únosnosti lidským organizmem a začala by si vybírat krutou daň na lidském zdraví.

Dlouhodobá studie Světové zdravotnické organizace, která sledovala právě dopady velkého množství odpracovaných hodin na lidský organizmus, jasně prokázala, ještě před úderem pandemie, že příliš mnoho práce ničí zejména dva nejdůležitější orgány pro život což znamená lidský mozek a srdce. Studie jasně ukázala, že pro lidské zdraví je optimální pracovat 35 až 40 hodin týdně. V zemích, kde se často nebo trvale, překračuje hranice 40 hodin týdně, se po čase u zaměstnanců objevují zdravotní psychické i fyzické problémy. V oblastech, kde běžná týdenní pracovní doba přesahuje dokonce 50 hodin týdně, se u zaměstnanců až o 35 procent častěji objevuje úmrtí na ischemickou chorobu srdeční či mozkovou mrtvici.

Při práci z domova mohou být pracovní limity překračovány velmi snadno a je třeba na to dávat velký pozor

Světoví zdravotničtí pracovníci v dané souvislosti upozorňují na to, že v současné době je nutné z hlediska překračování pracovních limitů hlídat zejména práci z domova. Při výkonu práce z domova totiž velmi často překračuje hranice, vytlačuje soukromé a zejména odpočinkové aktivity a následky si pak vybírají krutou daň. Hlídat mantinely zde musí zaměstnavatel i zaměstnanec. A je zde velmi zásadní, aby obě strany dokázaly poznat a shodnout se na tom, kdy už by množství práce překročilo míru únosnosti.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Odstupné a nárok na vrácení daně z příjmů za rok 2021

Odstupné a nárok na vrácení daně z příjmů za rok 2021

Datum článku: 15. 10. 2021

Odstupné je většinou spojeno s propuštěním ze zaměstnání, což zpravidla moc optimismu zaměstnanci nepřináší.…

Více informací
Rekvalifikace do IT oborů dává jistotu zaměstnání na dlouhou dobu

Rekvalifikace do IT oborů dává jistotu zaměstnání na dlouhou dobu

Datum článku: 14. 10. 2021

Rekvalifikace směrem do oborů informačních technologií je zajímavou a prozíravou volbou pro všechny, kdo chtějí…

Více informací
Zrušení registrace k DPH a povinná úprava nároku na odpočet

Zrušení registrace k DPH a povinná úprava nároku na odpočet

Datum článku: 12. 10. 2021

O zrušení registrace k DPH si může požádat plátce, který splňuje podmínky § 106b zákona o DPH. Pokud správce…

Více informací
Součinnost zaměstnavatele s exekutory je povinná, ale má své hranice

Součinnost zaměstnavatele s exekutory je povinná, ale má své hranice

Datum článku: 11. 10. 2021

O tom, že zaměstnávání člověka v exekuci není pro zaměstnavatele maličkost, protože to právě pro zaměstnavatele…

Více informací