Práce z domova může mít sjednány specifické podmínky, které nejsou v zákoníku práce, ale pokud přímo nic odchylného dohodnuto není, platí pravidla dle zákoníku práce
Poptávka po práci z domova rostla už před pandemií, ale při pandemii dostala ještě zásadnější rozměr. Uvedený způsob práce se v mnoha případech přesunul z kategorie chtění a volby do kategorie nutnosti v zájmu ochrany zdraví. Jak však už bylo psáno i na tomto portálu ani práce z domova nemůže probíhat živelně i zde je třeba jasně a jednoznačně nastavit smluvní podmínky podle zákoníku práce nebo jinak písemně závazně dohodnutá pravidla mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
Práce z domova může být sjednána při vzniku pracovního poměru stejně jako v jeho průběhu, ale vždy musí mít písemně jasně nastavena pravidla a podmínky
Práce z domova je jedním z možných a zákonem povolených způsobů plnění pracovních povinností. O výkonu práce z domova většinou zaměstnanec a zaměstnavatel jednají z důvodů žádosti zaměstnance o uvedenou možnost výkonu práce. Současná doba nám však ukazuje, že za zcela výjimečných podmínek může být kvůli ochraně zdraví práce z domova i nařízena orgány státu či ochrany zdraví. Samozřejmě vždy bude platit, že ne každou práci je možné konat z domova či přesněji řečeno mimo konkrétní pracoviště zaměstnavatele.
Vždy je ovšem třeba si uvědomovat, že i práce vykonávaná z domova musí být vždy postavena na podmínkách pracovněprávního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Práce z domova může být sjednána hned od vzniku pracovněprávního vztahu nebo i v jeho průběhu. Pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou na výkonu práce z domova hned při uzavírání pracovního vztahu, pak se způsob a podmínky takové práce hned zapíší do uzavírané pracovní smlouvy či dohody. Pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem na výkonu práce z domova dohodnou, až v průběhu pracovněprávního vztahu pak musí být sjednána samostatná dohoda o výkonu práce mimo pracoviště, protože práce z domova většinou sice skutečně probíhá v bydlišti zaměstnance, ale nemusí to tak být stoprocentně vždy není to přímo určeno zákonem. Zaměstnanec prostě nekoná práci na pracovišti, ale mimo pracoviště a může to být v jeho bydlišti i na jiném místě.
Uvedená dohoda musí být vždy písemná a musí obsahovat místo výkonu práce, dobu trvání práce jestli se jedná o práci na dobu určitou omezenou či na neurčito. Jednoznačně musí být stanoveno, jakým způsobem bude práce zaměstnavateli předávána. V dohodě je třeba taktéž rozvrhnout pracovní dobu do směn kvůli poskytování mzdy, platu či odměny. V uvedeném dokumentu by mělo být také jednoznačně stanoveno, zda zaměstnanec bude či nebude mít povinnost, být v předem stanovenou dobu k dispozici zaměstnavateli například na telefonu a tato doba by měla být přímo určena. Dále by dohoda měla jednoznačně stanovit, jak to bude s vybavením zaměstnance pro práci, zda vybavení poskytne zaměstnavatel nebo zda bude zaměstnanec používat vlastní vybavení, nástroje a nářadí a zaměstnavatel mu následně bude poskytovat náhradu za opotřebení vlastního vybavení, nářadí, nástrojů a přístrojů pro výkon práce potřebných. V dané souvislosti zákoník práce v § 190 stanoví pro zaměstnavatele přímo povinnost poskytovat zaměstnanci náhradu za opotřebení vlastního nářadí a vybavení používaného pro výkon práce.
Zákoník práce jednak stanoví odchylky mezi ustanoveními pro práci z domova a práci na pracovišti, ale také povoluje smluvním stranám sjednat si odchylky vlastní
Je jasné, že už ze samé podstaty bude mít vždy výkon práce z domova nebo jak je výše řečeno výkon práce mimo pracoviště jiný charakter a styl a jiná specifika, než práce na pracovišti zaměstnavatele. Zákoník práce s něčím takovým přímo počítá a v § 317 jednoznačně stanoví odchylky od obecných ustanovení zákoníku práce, které se týkají třeba rozvržení pracovní doby při práci z domova. Kromě tohoto však zákoník práce povoluje, že si zaměstnavatel se zaměstnancem mohou ve výše uvedené dohodě sjednat i jiné odchylky, v případě práce z domova, od obecných ustanovení zákoníku práce. Pokud si však zaměstnavatel se zaměstnancem žádné takové odchylky jednoznačně písemně pro sjednávanou práci nestanoví a nedohodnou, musí se i při výkonu práce z domova řídit pracovněprávními předpisy a zákoníkem práce. Pozor třeba na to, že se na zaměstnance pracujícího z domova mimo pracoviště zaměstnavatele nevztahují standardní rozvržení pracovní doby ani ustanovení o prostojích či přerušení práce způsobených nepříznivými povětrnostními podmínkami, tak jak to stanoví zákoník práce při práci zaměstnance na pracovišti.
Podobné články
Odstupné může být poskytováno i jako benefit
Zaměstnavatelé mají ze zákona možnost poskytovat svým zaměstnancům nejrůznější výhody nebo jinak řečeno…
Více informacíNepřetržitý odpočinek zaměstnance při více zaměstnáních nebo dohodách
Doba nepřetržitého odpočinku zaměstnance v pracovním procesu je nařízena přímo zákoníkem práce. Zaměstnavatelé…
Více informacíBěžné ošetřovné zatím OSVČ může mít jedině přes vlastní komerční pojištění
OSVČ občas stejně jako zaměstnanci potřebují pečovat o nemocné děti či jiného člena rodiny, který potřebuje…
Více informacíAgentury práce budou zřejmě platit vyšší poplatek za povolení k činnosti a nejen to
Agentury práce se při své činnosti často dopouštějí chyb i nedodržování zákonů. Z uvedeného důvodu se chystá…
Více informací