Pravidla pro poskytování hypoték jsou v okolních zemích různá
Pravidla pro poskytování hypoték nejsou ve všech okolních zemích stejná. Někde jsou podmínky ještě přísnější, jinde panují naopak uvolněnější pravidla.

Hlavní slovo v hypotékách má u nás ČNB
Pravidla a podmínky poskytování hypoték v naší zemi ČNB. Podle aktuálního politického a ekonomického vývoje v zemi. Česká národní banka rozhoduje, jakým směrem se bude vývoj hypoték ubírat. Uvedená matka bank vydává v uvedeném směru pouhá doporučení nikoliv nařízení formou zákona. Většina bank na uvedená doporučení dbá a postupuje podle nich.
V posledních měsících dochází k velkým změnám a zpřísňování uvedených pravidel. Změny přicházejí jako důsledek dalších změn, ke kterým dochází v zákonech, které s poskytováním hypoték souvisí. Jde zejména o změny v zákoně insolvenčním i zákoně na ochranu spotřebitele.
Hlavní roli hrají příjmy žadatele a stanovení limitů
Limituje se půjčovaná částka, důkladněji se hlídají a prověřují příjmy žadatele, výše případných dalších závazků a schopnost žadatele uvedené závazky plnit. Hypotéku na celou hodnotu nemovitosti už u nás zkrátka dostat nelze. Maximum je devadesát procent hodnoty nemovitosti přičemž dluhy klienta nesmí v daném případě překročit osminásobek ročního čistého příjmu žadatele a výše všech jeho měsíčních splátek by se nově neměla dostat nad čtyřicet procent jeho příjmu.
V okolí jsou podmínky přísnější i benevolentnější
V Rakousku či Polsku mají pravidla pro poskytování hypoték nastavena ještě mnohem přísněji. Hypotéka zde dosáhne maxima na 80 procentech hodnoty nemovitosti a to platí jen pro ty nejvyšší poskytované hypotéky, mohou totiž být i nižší a musí být více kryté příjmy.
Na Slovensku může při souhře dobrých podmínek nastat situace, kdy žadatel získá hypotéku na celou hodnotu nemovitosti.
Podobné články
Právo zaměstnance na odpojení se od práce si žádá jasné ukotvení v zákonech
Téměř neustálá připravenost k řešení pracovních záležitostí. Dostupnost zaměstnance v téměř kteroukoli…
Více informacíPodnikatelský účet pro OSVČ není zákonnou nutností, ale dává financím řád a má své výhody
Otázku zda je či není nutné mít pro podnikatelské aktivity zvláštní účet, si kladou většinou OSVČ provozující…
Více informacíSoudní znalci musí mít nově od roku 2021 povinně sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou profesní činností
Od 1. 1. 2021 nastávají zásadní změny v zákoně č. 254/2019 o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých…
Více informacíStravenkový paušál se zamlouvá zaměstnancům, zaměstnavatelům, restauracím i odborům a otevírá cestu k citelnějšímu zvýhodnění pro nejširší okruh pracujících
Stravenkový paušál je jednou z největších novinek roku 2021. Mnoho lidí jej vítá jako skutečně efektivní podporu…
Více informací