Pravidla pro vrácení zboží e-shopům budou zřejmě již koncem roku 2022 pro zákazníky přísnější
Zákazníci e-shopů si budou muset dávat větší pozor na to, jak zacházejí s objednaným zbožím ve lhůtě pro vrácení. Bude se moci totiž stát, že při nesprávném zacházení si při případném vrácení výrobku obchod strhne peníze za opotřebení výrobku právě pro ono nesprávné používání. Pravidla pro vrácení zboží do internetových obchodů se totiž zřejmě ještě do konce roku 2022 vůči zákazníkům ze zákona zpřísní.
Pravidla pro vrácení zboží při internetových nákupech si ani zákazník nesmí vykládat po svém. V opačném případě budou moci nově obchody vrátit méně peněz za opotřebení zboží
V rámci obchodních vztahů včetně obchodování v internetových obchodech platí zákonem stanovená pravidla jak pro obchodníka, tak i pro zákazníka. Obě strany si musí při uskutečňování obchodního vztahu čili na straně obchodníka prodeji a na straně zákazníka nákupu uvědomovat, že zde taková pravidla jsou a je nutné je znát i dodržovat na obou stranách. O tom, že ne všechny e-shopy se vždy chovají správně vůči zákazníkům a že nepostupují dle zákona a jsou následně pokutovány, se píše poměrně často. Stejně tak, se již několikrát psalo o zvýšení zákonné ochrany spotřebitele.
Jenže nyní je nutné se na záležitost zaměřit i z druhé stránky. Fungující zákonnou ochranu totiž občas potřebují i internetové obchody vůči zákazníkům. Jak dokazuje reálná praxe ani zákazník se nechová vůči obchodníkovi vždy fér a nejednou, a v poslední době stále častěji, nejeden zákazník dokonce zneužívá svého práva na vrácení zboží a zboží vrací ve stavu neadekvátním běžnému vyzkoušení. Stále častěji totiž dochází k situaci, že zákazník objednané zboží v oné čtrnáctidenní lhůtě produkt intenzivně běžně používá a těsně před skončením lhůty jej vrátí značně opotřebený a požaduje odstoupení od smlouvy a vrácení peněz. Obchodníci v e-shopech zatím nemají mnoho prostředků, jak danému nešvaru zneužívání lhůty pro vrácení čelit.
Pozor na předčasné intenzivní zkoušení vánočních dárků, obchodníci už možná budou moci chtít při vrácení peníze právě za nesprávné zkoušení
Již brzy možná ještě do konce roku 2022 by se měly e-shopy ochrany dočkat. Zpřísní se totiž pravidla občanského zákoníku upravující pro zákazníka podmínky odstoupení od smlouvy v oné lhůtě 14 dnů. Uvedená lhůta zůstane a zákazníkovi zůstane samozřejmě i právo na vrácení peněz za uvedené zboží, ale jen v případě pokud bude s produktem zacházet, jak náleží. Zákon konkrétně zpřísní podmínky pro vyzkoušení zboží zákazníkem. Uvedené podmínky v případě zboží zakoupeného v internetovém obchodě budou obdobné jako při zkoušení zboží v obchodě kamenném.
Jak je uvedeno výše zákazníci si budou muset nově ve vlastním zájmu dávat mnohem větší pozor, jak při zkoušení se zbožím zachází, aby jej nepoškodili například neodpovídajícím používáním. Pokud bude chtít zákazník následně, odstoupit v zákonné lhůtě od smlouvy a získat zpět všechny peníze, které za zboží zaplatil, musí použití zboží při zkoušení odpovídat vyzkoušení produktu v běžném obchodě. Například boty bude možné nazout, vyzout a udělat v nich několik zkušebních kroků po místnosti, ale ne v nich chodit několik dnů venku a následně je vrátit.
Spotřebitel bude nově odpovídat za snížení hodnoty zboží, které vznikne nesprávným zkoušením výrobku. Při zkoušení musí spotřebitel postupovat stejně, jako by to bylo možné v kamenné prodejně a tedy není odpovídající používat výrobek několik hodin či dnů k jeho účelu a poté přejít k odstoupení od smlouvy.
Pokud použití výrobku při jeho vrácení bude vykazovat znaky delšího používání, než odpovídá procesu zkoušení v běžném obchodě, bude moci obchodník nově vrátit zákazníkovi méně peněz, než za zboží zaplatil kvůli uvedení výrobku do původního stavu.
Uvedená změna pravidel pro zákazníky již čeká jen na podpis prezidenta, může tedy přijít ještě před vánočními svátky 2022 a je třeba dát si pozor na detailní zkoušení případných dárků, které bude možná potřeba vyměnit za jiné či zcela vrátit.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací