Přeplatek na silniční dani se týká mnoha poplatníků a vyplatí se o něj požádat
Finanční správa upozorňuje poplatníky silniční daně, že mnoho z nich má v současnosti i z minulých let přeplatky na zálohách této daně a je tedy dobré zjistit si, zda se tato situace daného poplatníka týká a požádat si o jeho vrácení či převedení těchto peněz ve prospěch jiné daně.

V současnosti se vyplatí zjistit u správce daně, zda nevznikl přeplatek na silniční dani a v případě, že přeplatek vznikl požádat o jeho vrácení nebo použití, jinde
Stejně jako o nedoplatky daní je dobré se občas zajímat také o to, zda náhodou nevznikl naopak přeplatek daně. Zvláště pokud poplatník svědomitě plní své povinnosti, přeplatek občas vzniknout může a nejen u daně z příjmů, ale třeba i u daně silniční. Pak se rozhodně vyplatí jednat a nenechávat peníze zaplacené navíc zbytečně propadnout státu, ale požádat si o jejich vrácení či použití na jiné daňové účely.
Uvedená situace přeplatku nastává právě nyní u mnoha poplatníků, kterých se týkala silniční daň. Nedávno proběhlou změnou legislativy byla povinnost úhrady uvedené daně pro mnoho poplatníků pro rok 2022 zcela zrušena a další poplatníci dostali v uvedené povinnosti alespoň úlevu, což je příčinou, že mnohým vznikl výše zmíněný přeplatek. Jak uvádějí řádky výše i o přeplatky je dobré se jako poplatník aktivně zajímat a nenechávat je ležet nevyužité, když jinde mohou například zacelit hrozící nedoplatek a odvrátit případnou nepříjemnost.
Přeplatek je třeba si zjistit online nebo u správce daně a požádat o něj elektronicky, klasickou písemnou cestou nebo i ústní formou do protokolu
Jak už vyplývá z řádků výše, Finanční správa upozorňuje, že přeplatky na silniční dani jsou. Ale to zda se ho tento přeplatek týká, už si musí poplatník zjistit sám. Finanční úřady nebudou zasílat individuální upozornění v dané věci.
Existenci přeplatku si poplatník může zjistit online, přihlášením se pomocí datové schránky či elektronické identity do Online finančního úřadu přes web Finanční správy. Nebo je možné si informaci zjistit přímo u správce daně na příslušném finančním úřadě.
Pokud poplatník přeplatek skutečně má, musí si o jeho vrácení sám požádat. Žádost se dá vytvořit ve webové aplikaci Finanční správy a následně i elektronicky podat prostřednictvím datové schránky, daňové informační schránky nebo s využitím zaručeného elektronického podpisu. Jinou cestou je podat si klasickou papírovou žádost o uvedené vrácení přímo na finančním úřadě nebo učinit žádost ústně do protokolu u správce daně.
Po podání žádosti má správce daně klasickou lhůtu 30 dní na vyřízení a v dané lhůtě odešle přeplatek na účet uvedený v žádosti nebo poplatníka vyrozumí, že přeplatek bude použit na úhradu nedoplatku jiné daně, pokud takový nedoplatek poplatník má.
V případě že si poplatník do šesti let od vzniku přeplatku o tyto peníze nepožádá, propadnou státu a nárok na vrácení ze zákona zanikne.
Podobné články
Ozdravný nebo také konsolidační balíček opatření bude od ledna 2024 opravdu platit
Ozdravný nebo taktéž konsolidační balíček nejen daňových opatření, který má vést ke snížení státního dluhu…
Více informacíKonsolidační balíček a jeho nejdůležitější změny v roce 2024
Konsolidační balíček úsporných opatření v minulých dnech schválili senátoři a čeká tedy už jen na podpis…
Více informacíK elektronické žádosti o výměnu řidičáku už není nutná datová schránka
Elektronická žádost o výměnu řidičského průkazu je podle Ministerstva dopravy zase o něco jednodušší…
Více informacíPřispívání na stravu zaměstnancům bude od roku 2024 žádat více evidence
Konsolidační balíček daňových opatření, kterým se v současnosti zabývá senát a má být realitou od 1. 1, 2024…
Více informací