Při uzavírání pracovního poměru je nutné stále dávat pozor na souběh funkcí
Jak se nezaplést do problematiky souběhu funkcí a přitom se naplno věnovat práci v obchodní společnosti hned na několika úrovních? Danou otázkou se i dnes zabývá mnoho pracovníků na vedoucích pozicích.

Souběh funkcí znamená
O souběh funkcí se jedná, když člen statutárního orgánu určité firmy má ve stejné firmě uzavřen i pracovní poměr. Jde o situaci, kdy je jedinec ve stejné časové rovině aktivní na vedoucí pozici a ještě další pozici ve společnosti. Souběh některých činností si ze zákona nepřekáží, ale v jiných případech se vyplatí být i dnes po nejrůznějších měnících rozhodnutích soudů, při uzavírání pracovních poměrů opatrní.
Není souběh jako souběh. Pravý souběh funkcí byl nepřípustný, nepravý souběh nevadil
Jak už to v životě často bývá, některé záležitosti si překážejí a jiné fungují v naprostém souladu a vztahu prospěšném. Pokud se v dobách nedávných dostal před soud případ platnosti či neplatnosti smluv při souběhu funkcí, bylo zásadní, zda se z pohledu paragrafů jednalo o pravý či nepravý souběh funkcí. Pokud se jednalo o pravý souběh funkcí, šlo o věc nepřípustnou a pracovní poměr či dohody o činnosti mimo pracovní poměr byly vždy neplatné. Když šlo o nepravý souběh funkcí platnosti pracovních smluv či dohod nic nebránilo.
Pravý souběh funkcí nastává v případě, když se smlouva o výkonu vedoucí funkce překrývá s další pracovní smlouvou na výkon vedoucí pozice třeba funkce jednatele a funkce generálního ředitele. Uvedené k sobě zkrátka nešlo a smlouvy byly z rozhodnutí soudu prohlášeny vždy za neplatné.
Nepravý souběh funkcí naopak nikdy nepřekážel. Jedná se o situaci, kdy například jednatel má u téže společnosti kromě smlouvy o výkonu funkce jednatele uzavřen ještě pracovní poměr či dohodu a pracuje na zaměstnanecké pozici třeba jako IT technik, účetní atd.
Nejvyšší soud v roce 2018 rozhodl, že ani dvě smlouvy v pozici pravého souběhu funkcí nejsou neplatné, ale nedoporučují se
V dubnu roku 2018 vyslovil Nejvyšší soud ČR rozhodnutí č. 31 Cdo 4831/2017, které se považovalo za zásadní v dané problematice, protože bylo řečeno, že smlouva o výkonu vedoucí funkce a další smlouva o výkonu manažerské funkce si v platnosti nepřekážejí a tudíž jsou i při takovémto pravém souběhu funkcí smlouvy platné.
I přes uvedené soudní rozhodnutí však většina právníků i dnes doporučuje se na pole souběhu funkcí raději příliš nepouštět a souběhu funkcí se vyhnout, vytvářením pracovních pozic tak, aby i při kombinaci funkcí šlo o zcela odlišné pozice s odlišnou náplní.
Podobné články
Doručování důležitých písemností zaměstnanci e-mailem zatím stále nemusí být nejlepší volbou
Ačkoli se doručování písemností zaměstnancům prostřednictvím e-mailu může zaměstnavatelům jevit jako ta…
Více informacíDoručování důležitých písemností zaměstnanci e-mailem zatím stále nemusí být nejlepší volbou
Ačkoli se doručování písemností zaměstnancům prostřednictvím e-mailu může zaměstnavatelům jevit jako ta nejsnazší a nejpřijatelnější cesta, opak může být pravdou. Je důležité si uvědomit, že pro doručování zásadních pracovněprávních písemností e-mailem je zatím stále nutné splnit ne zcela snadné podmínky, které by se sice měly v dohledné budoucnosti změnit, ale zatím se tak nestalo.
Při doručování zásadních pracovněprávních písemností zaměstnanci e-mailem je nutné promyslet, zda je to ze zákona možné a zda budou splněny příslušné podmínky
Doručování písemností zaměstnanci e-mailem musí zaměstnavatel vždy pečlivě zvažovat podle toho, o jakou písemnost se jedná a co ohledně jejího doručování stanoví zákon konkrétně zákoník práce. Je důležité si jako zaměstnavatel uvědomovat, že pro doručování zásadních písemností v pracovněprávním vztahu, například písemností ohledně pracovního poměru, odměňování, či porušení pracovní neschopnosti jsou zákoníkem práce stanovena jednoznačná pravidla a postupy, jak musí být doručení v konkrétní situaci provedeno, aby bylo platné.
S uvedenými pravidly se musí zaměstnavatel před volbou způsobu doručení písemnosti zaměstnanci pečlivě seznámit, aby věděl, který ze způsobů, ve které situaci konkrétně použít.
Zákonem uznávaných a určených způsobů doručování výše uvedených písemností v pracovněprávních vztazích je hned několik od doručování do vlastních rukou na pracovišti, přes doručování provozovatelem poštovních služeb, až po doručování elektronicky e-mailem nebo datovou schránkou. Zaměstnavatel si však nemůže libovolně vybrat, který ze způsobů pro doručení důležité písemnosti zvolí, ale musí (zatím stále) postupovat v přesně vymezeném sledu. Začít je nutné vždy od doručení písemnosti do vlastních rukou zaměstnance na pracovišti. Až teprve pokud doručení na pracovišti není možné, může zaměstnavatel zvolit doručení prostřednictvím:
- provozovatele poštovních služeb čili běžné pošty,
- sítě nebo služby elektronických komunikací nebo
- datové schránky.
Z uvedeného tedy jednoznačně plyne, že k doručení pracovněprávních písemností určených do vlastních rukou zaměstnance nelze volit doručení e-mailem jako primární, ale až jako další možnost když se nezdaří předání na pracovišti, nebo kdekoli bude zaměstnanec zastižen.
Dále je třeba si v souvislosti s doručením uvedených písemností e-mailovou cestou uvědomovat, že zde zákon stanoví nutné splnění tří poměrně přísných podmínek pro postup zaměstnavatele i zaměstnance, aby doručení bylo právně platné.
K doručení pracovněprávních dokumentů e-mailem je nutný předchozí písemný souhlas zaměstnance, elektronická adresa pro doručování i elektronické podpisy
Předchozí řádky ukazují, že doručování pracovněprávních písemností například pracovní smlouvy zaměstnanci e-mailem nemusí být ze zákona správným způsobem a primárně je třeba stále volit způsob předání zaměstnanci přímo. Na straně druhé, i když doručení e-mailem správnou volbou, protože jiný způsob možný není, může nastat další problém s pravidly.
Paragraf 335 zákoníku práce si při doručování prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací čili doručování e-mailem žádá nejen písemný souhlas zaměstnance a poskytnutí elektronické adresy pro uvedené doručování, ale také elektronické podepsání písemnosti na straně zaměstnavatele i zaměstnance.
Aby mohl zaměstnavatel vůbec zvolit doručení výše popsaných písemností e-mailem, musí mít předtím písemný souhlas zaměstnance s takovým způsobem doručování a k tomu i elektronickou adresu také poskytnutou zaměstnancem k danému účelu. Další co zaměstnavatel k uvedenému doručování musí mít je vlastní uznávaný elektronický podpis, kterým bude doručovaná písemnost podepsána.
Elektronický podpis však potřebuje i zaměstnanec pro potvrzení přijetí písemností. Zákon si zatím potvrzení přijetí písemnosti zaměstnancem stále žádá a toto potvrzení může zaměstnanec uskutečnit jedině datovou zprávou podepsanou svým uznávaným elektronickým podpisem.
Pokud tedy nedá zaměstnanec zaměstnavateli písemný souhlas s doručováním prostřednictvím e-mailu nebo nemá zaměstnavatel či zaměstnanec vlastní elektronický podpis, tak doručování pracovněprávních písemností e-mailem mezi nimi možné není.
Změnit a usnadnit podmínky doručování uvedených písemností e-mailem by měla chystaná novela zákoníku práce. Zaměstnanec již nebude muset potvrzovat přijetí, protože se uplatní fikce doručení
Významný obrat v záležitosti doručování popsaných písemností e-mailem mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, by měla přinést ona chystaná velká novelizace zákoníku práce. Jedná se o onu novelizaci, která má též upravit podmínky práce z domova, práce na dohody i řadu dalších záležitostí.
Pokud tedy uvedená novelizace dojde platnosti, doručování písemností zaměstnanci e-mailem by se měla otevřít snazší cesta. Písemný souhlas zaměstnance s doručováním pracovněprávních písemností e-mailem i elektronickou adresu sdělenou zaměstnancem, bude zaměstnavatel potřebovat pořád. Bez vlastního elektronického podpisu, kterým odesílaný dokument podepíše, se zaměstnavatel také neobejde, ale na potvrzení ze strany zaměstnance už nebude potřeba. A zaměstnanec nebude pro dané účely muset mít ani elektronický podpis.
Na straně zaměstnance by totiž nově měla platit fikce doručení. Pokud se tedy zaměstnanec a zaměstnavatel dohodnou, že zaměstnavatel bude doručovat uvedenou dokumentaci zaměstnanci e-mailem a zaměstnanec stvrdí uvedený souhlas v dohodě podpisem, bude moci zaměstnavatel uvedeným způsobem písemnosti doručovat i bez potvrzení zaměstnance. Záležitost bude po 15 dnech od odeslání považována za doručenou fikcí.
Smlouva o dílo se dá ukončit dohodou nebo také odstoupením
Smluvní vztah plynoucí ze smlouvy o dílo má ideálně skončit, tak, že dílo je dokončeno a předáno objednateli, tak…
Více informacíNepravdivý posudek může pro zaměstnavatele znamenat náhradu škody zaměstnanci
O tom, že při vypracování pracovního posudku musí být zaměstnavatel velmi profesionální, hlídat si ustanovení…
Více informací