Při uzavírání pracovního poměru je nutné stále dávat pozor na souběh funkcí
Jak se nezaplést do problematiky souběhu funkcí a přitom se naplno věnovat práci v obchodní společnosti hned na několika úrovních? Danou otázkou se i dnes zabývá mnoho pracovníků na vedoucích pozicích.

Souběh funkcí znamená
O souběh funkcí se jedná, když člen statutárního orgánu určité firmy má ve stejné firmě uzavřen i pracovní poměr. Jde o situaci, kdy je jedinec ve stejné časové rovině aktivní na vedoucí pozici a ještě další pozici ve společnosti. Souběh některých činností si ze zákona nepřekáží, ale v jiných případech se vyplatí být i dnes po nejrůznějších měnících rozhodnutích soudů, při uzavírání pracovních poměrů opatrní.
Není souběh jako souběh. Pravý souběh funkcí byl nepřípustný, nepravý souběh nevadil
Jak už to v životě často bývá, některé záležitosti si překážejí a jiné fungují v naprostém souladu a vztahu prospěšném. Pokud se v dobách nedávných dostal před soud případ platnosti či neplatnosti smluv při souběhu funkcí, bylo zásadní, zda se z pohledu paragrafů jednalo o pravý či nepravý souběh funkcí. Pokud se jednalo o pravý souběh funkcí, šlo o věc nepřípustnou a pracovní poměr či dohody o činnosti mimo pracovní poměr byly vždy neplatné. Když šlo o nepravý souběh funkcí platnosti pracovních smluv či dohod nic nebránilo.
Pravý souběh funkcí nastává v případě, když se smlouva o výkonu vedoucí funkce překrývá s další pracovní smlouvou na výkon vedoucí pozice třeba funkce jednatele a funkce generálního ředitele. Uvedené k sobě zkrátka nešlo a smlouvy byly z rozhodnutí soudu prohlášeny vždy za neplatné.
Nepravý souběh funkcí naopak nikdy nepřekážel. Jedná se o situaci, kdy například jednatel má u téže společnosti kromě smlouvy o výkonu funkce jednatele uzavřen ještě pracovní poměr či dohodu a pracuje na zaměstnanecké pozici třeba jako IT technik, účetní atd.
Nejvyšší soud v roce 2018 rozhodl, že ani dvě smlouvy v pozici pravého souběhu funkcí nejsou neplatné, ale nedoporučují se
V dubnu roku 2018 vyslovil Nejvyšší soud ČR rozhodnutí č. 31 Cdo 4831/2017, které se považovalo za zásadní v dané problematice, protože bylo řečeno, že smlouva o výkonu vedoucí funkce a další smlouva o výkonu manažerské funkce si v platnosti nepřekážejí a tudíž jsou i při takovémto pravém souběhu funkcí smlouvy platné.
I přes uvedené soudní rozhodnutí však většina právníků i dnes doporučuje se na pole souběhu funkcí raději příliš nepouštět a souběhu funkcí se vyhnout, vytvářením pracovních pozic tak, aby i při kombinaci funkcí šlo o zcela odlišné pozice s odlišnou náplní.
Podobné články
Soudní znalci musí mít nově od roku 2021 povinně sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou profesní činností
Od 1. 1. 2021 nastávají zásadní změny v zákoně č. 254/2019 o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých…
Více informacíZavřeno či otevřeno od 18. prosince a za jakých podmínek?
Od dnešního dne tedy 18. prosince musí, kvůli nepříznivé epidemiologické situaci v zemi, mnoho podnikatelů své…
Více informacíObchody a většina služeb může od čtvrtka opět více sloužit zákazníkům, ale mnohá omezení stále trvají a budou tu zřejmě i přes Vánoce
Ve čtvrtek třetího prosince se občané ČR po delší koronavirové pauze konečně dočkají otevření většiny…
Více informacíZaručená mzda v roce 2021 také vzroste a více peněz tedy dostanou všichni, kdo budou nějakou mzdu pobírat
I když současné koronavirové období příliš mnoho pozitivních zpráv nepřináší, občas přece jen nějaká…
Více informací