Při venkovní teplotě nad 28 stupňů už by měl pracovní podmínky upravit každý zaměstnavatel
V současné době, kdy teploty na venkovním teploměru již několik dnů běžně stoupají nad 30 stupňů celsia a často je obtížné se vedru ubránit i v místnostech zaměstnavatelé nesmí zapomínat přizpůsobovat dané situaci pracovní podmínky svých zaměstnanců. Pro zdraví a výkonost zaměstnanců už je třeba udělat více než zajistit přísun tekutin.

V současných extrémních vedrech pouhé zajištění tekutin už pro zdraví zaměstnanců stačit nemusí
Nad intenzitou současných veder se nejednou už pozastavují i odborníci na počasí a zbystřit pozornost ohledně dané situace musí také zaměstnavatelé napříč profesemi a obory.
Jednou ze základních povinností zaměstnavatele podle zákoníku práce je vytvářet pro zaměstnance pracovní podmínky, které umožňují bezpečný a plnohodnotný výkon práce. S uvedenou povinností samozřejmě souvisí i úprava prostředí a přizpůsobení práce i působení klimatických vlivů. Je prokázáno odborníky i mnoha zdravotnickými studiemi, že zvláště extrémy počasí vždy chtě nechtě ovlivňují fyzickou i duševní činnost a zdraví každého zaměstnance. Všichni zaměstnavatelé musí proto věnovat úpravě pracovních podmínek a prostředí větší pozornost než jindy. Uvedené záležitosti je třeba se věnovat u zaměstnanců napříč všemi obory.
Současná vedra nad třicet stupňů, kdy třicítky teploměry často dosahují již v dopoledních hodinách a v poledne či brzkém odpoledni se šplhají k 36 stupňům, ztěžují práci a snižují výkonnost nejen těžce fyzicky pracujícím zaměstnancům, ale i těm pracujícím s menší námahou včetně pracovníků v kancelářích. Proto jsou také stanoveny hygienické limity při zátěži teplem, a jakmile je dosaženou určitých stanovených teplotních hodnot je nutné zaměstnancům zajistit zvýšený přísun tekutin včetně nápojů lehce mineralizovaných.
Tekutiny a jejich zvýšená dostupnost je tedy tím nejzákladnějším, co je třeba zajistit zaměstnancům jak na stavbách, v hutích, tak ve stravovacích a dalších službách, tak i administrativním pracovníkům v kancelářích. Kromě tekutin je třeba hlídat i další faktory, přísun vzduchu do místností pracovníků, možnost častějšího prostřídání směn u pracovníků pracujících venku, poskytnutí ochranných oděvů a pomůcek proti působení slunečního záření.
Při teplotách nad 30 stupňů stoupá riziko úrazů a při 36 stupních už jsou častější přestávky v práci nutností
Zákon stanoví některé obecné záležitosti ochrany zdraví zaměstnanců a hodně nechává na zaměstnavatelích, aby podle prostředí a druhu práce stanovili podmínky dle individuálních situací. Každý zaměstnavatel musí vycházet z toho, že teploty 30 stupňů a vyšší již negativně ovlivňují výkon každého zaměstnance. Narůstá únava a klesá pozornost, což znamená větší riziko úrazů, rychleji zaměstnancům hrozí i dehydratace a třeba úžeh. Častěji se však mohou objevit i bolesti hlavy, křeče, průjmy a dokonce i lehká zmatenost. Pokud teploty dosahují 36 stupňů a výše je už zcela nezbytné zavést častější bezpečnostní přestávky v práci a střídání zaměstnanců na směnách, vhodné je i zkrácení pracovní doby, nebo pokud je to možné posunutí pracovní aktivity do hodin, kdy je sluneční aktivita nižší.
Podobné články
Vnitřní předpis a náhrada mzdy zaměstnanci na dohody při překážkách na straně zaměstnance
Novela zákoníku práce č. 281/2023 Sb. rozšiřuje možnosti dohod mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci pracujícími…
Více informacíDvojitá povinnost platby zdravotního pojištění při práci ve třetích zemích
Každý občan České republiky by měl pečlivě sledovat své závazky v oblasti zdravotního pojištění, obzvláště…
Více informacíSměrnice NIS2 ukládá firmám i úřadům ostřeji střežit kyberbezpečnost již v roce 2024
Manažery větších firem s počtem zaměstnanců přesahujícím padesátku a ročním obratem v přepočtu kolem 10…
Více informacíVlastníci, kteří se dodatečně přihlásí k nemovitosti, musí zaplatit daň i podat přiznání k dani z nemovitostí
Vlastníci nedostatečně identifikovaní v katastru nemovitostí i vlastníci neidentifikovaní čili neznámí mají…
Více informací