Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Přijetí osobních ochranných pomůcek jako daru příspěvkovou organizaci bez souhlasu zřizovatele

Přijetí daru příspěvkovou organizací má také svá zákonem nastavená pravidla, která se musí dodržovat, a pokud by se nedodržovala, mohou z toho plynout sankce. Jenže, co když jsou takovým darem ochranné pomůcky a situace se děje v nouzovém stavu. V uvedeném případě se věci samozřejmě mají trochu jinak.

Přijetí osobních ochranných pomůcek jako daru příspěv 2.jpg
Datum článku: 13. 01. 2021

Přijetím ochranných prostředků v nouzovém stavu bez souhlasu zřizovatele došlo sice k pochybení příspěvkové organizace, ale k pochybení akceptovatelnému, které nezpůsobilo škodu

Jak je řečeno v úvodu i přijímání darů příspěvkovými organizacemi má svá pravidla nastavená zákonem, která je nutné dodržovat. Jenže není dar jako dar, a proto před přijetím některých darů musí mít příspěvkové organizace souhlas svého zřizovatele k danému přijetí.

Na straně druhé nemusí být vždy snadné daný souhlas rychle získat. Jak má pak taková organizace postupovat, pokud jde o dar potřebný třeba k ochraně života a zdraví? Nakolik je takový postup v rozporu s právem a jaké budou jeho důsledky, pokud oním darem jsou ochranné pomůcky, které příspěvková organizace potřebuje ke své činnosti a přijme je v období vládou vyhlášeného nouzového stavu.

Popsaný postup by neměl mít negativní důsledky ani třeba z hlediska účetního

Ministerstvo financí ČR se na svých stránkách k popsané situaci vyjadřuje tak, že případné popsané jednání příspěvkových organizací samozřejmě z pohledu zákona pochybením je, ale na straně druhé, jde o záležitost, která pokud je prokazatelně učiněna proto, aby poskytnuté ochranné prostředky mohly včas posloužit svému účelu a chránit zdraví zaměstnanců daných organizací při výkonu jejich povolání, by neměla způsobovat újmu a nepříjemnosti. V období vládou vyhlášeného nouzového stavu nemusí být vždy ani možné při přijatých přísných opatřeních přesně dodržet zákonem stanovený postup. Pokud je tedy uvedené jednání prokazatelně učiněno v rámci prospěchu vyššího obecného zájmu nemá takové jednání negativní vliv a nepoškozuje zřizovatele dané příspěvkové organizace, není důvod k sankcím. Problém by v daném případě neměl nastat ani v účetnictví organizace, která dar přijala. Více zde.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Informace o odvolání člena orgánu obchodní společnosti nesmí chybět v pozvánce na valnou hromadu

Informace o odvolání člena orgánu obchodní společnosti nesmí chybět v pozvánce na valnou hromadu

Datum článku: 17. 08. 2022

Valná hromada je nejvyšším oficiálním orgánem kapitálových společností, tedy společností s ručením omezeným…

Více informací
Změna u režimu přenesení daňové povinnosti dle § 92f od srpna 2022

Změna u režimu přenesení daňové povinnosti dle § 92f od srpna 2022

Datum článku: 15. 08. 2022

V daňových záležitostech dochází velmi často ke změnám, kterých je třeba si všímat zejména kvůli správnému…

Více informací
Práce přesčas nemusí být nařízena písemně, ale jinak má pravidla striktní

Práce přesčas nemusí být nařízena písemně, ale jinak má pravidla striktní

Datum článku: 29. 07. 2022

Práce přesčas je zvláště v letních měsících situací tu a tam potřebnou na každém pracovišti. Zaměstnavatel…

Více informací
Stavební deník je nutnou dokumentací všech povolených staveb

Stavební deník je nutnou dokumentací všech povolených staveb

Datum článku: 28. 07. 2022

Stavební deník je ze zákona nezbytnou dokumentací a tedy administrativní povinností, která musí být splněna…

Více informací