Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Příjmy v důchodovém věku a platba zdravotního pojištění

Platba zdravotního pojištění je v našem státě povinností každého občana. Zvláštní skupinu tvoří pouze nezaopatřené děti, důchodci a matky na mateřské dovolené, za které zdravotní pojištění hradí stát. Je zde ale stále větší skupina důchodců, kteří krom důchodů mají i jiné příjmy, ať už se jedná o přivýdělek, příjmy z pronájmu nemovitostí a další. Musí důchodce ze svých příjmů platit zdravotní pojištění? Odpověď na tuto otázku uvádíme níže.

824298_67166670.jpg
Datum článku: 09. 09. 2014

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti

U těchto forem přivýdělku důchodci vůbec nemusí platit povinné pojistné, když odměna kterou obdrží za vykonanou práci, nepřekročí určitý stanovený limit.
U dohody o provedení práce nesmí výdělek přesáhnout hranici 10 000 Kč což je pro důchodce velmi výhodné.
U dohody o pracovní činnosti je od povinného pojistného zproštěna částka do 2 500Kč.

Odchod do předdůchodu

Další výhodou pro důchodce může být čerpání předdůchodu. Když občan požádá o vyplácení předdůchodu, bude čerpat vlastní naspořené peníze, které si během let naspořil v doplňkovém penzijním spoření. Což znamená, že čerpá peníze z takzvaného třetího pilíře a platí za něho pojištění stát, ačkoliv mu ještě nevznikl nárok na starobní důchod a ani nepatří do skupiny státních pojištěnců.

Do předdůchodu lze odejít nejdříve pět let před dovršením řádného důchodového věku. Odchod do předdůchodu je nutné oznámit nejpozději do osmi dnů zdravotní pojišťovně. Předdůchod je nutné čerpat nejméně dva roky. I předdůchodce může pracovat, ale z příjmů z práce nebo jiné výdělečné činnosti musí opět platit zdravotní pojištění.

Pronájem bytu

Důchodci neplatí zdravotní pojištění při příjmech, které vzniknou případným pronájmem bytu, ale platí v tomto případě podle §9 daň z příjmu fyzických osob.

Příjmy z cenných papírů, honoráře do 10 tisíc Kč a příležitostné příjmy

Placení zdravotního pojištění se penzisté nemusí bát ani v případě výše uvedených příjmů. Vždy je však dobré znát zákony, které příjem těchto příjmů upravují.

U příjmů z cenných papírů penzisté zdravotní pojištění neplatí.

U autorských honorářů se povinnost platit zdravotní pojištění na důchodce také nevztahuje, ale odměna za honorář u jednoho zaměstnavatele nesmí překročit 10 000 Kč. Penzista, mající příležitostné příjmy spadající pod § 10 zákona o dani z příjmů zdravotní pojištění neplatí, při dodržení podmínky, že příležitostná činnost nepřeroste v zaměstnání, nebo se nestane samostatnou výdělečnou činností.

Příjmy ze zaměstnání a ze samostatné výdělečné činnosti

Jestliže občan pobírá důchod a současně ještě má pracovní poměr, pak musí platit ze své hrubé mzdy zdravotní pojištění. Stejná povinnost platí i pro penzistu, který je osobou samostatně výdělečně činnou. I tento důchodce odvádí zdravotní pojištění ze skutečně dosaženého zisku, ale nemusí dodržet minimální vyměřovací základ.

Uhrazení zdravotního pojištění po zemřelém

Citlivým bodem je úhrada zdravotního pojištění za pojistníka, který má dluh na zdravotním pojištění. Dlužné pojistné i případné penále jsou povinni dědicové uhradit. Pojistné lze v tomto případě uhradit formou splátkového kalendáře, o který mohou dědicové požádat. Je možné také žádat o prominutí dlužného penále. Pokud je řádně uhrazeno pojistné, bývá žádosti o prominutí penále vyhověno.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Daně a pojistné při výkonu funkce jednatele ve společnosti s. r. o

Daně a pojistné při výkonu funkce jednatele ve společnosti s. r. o

Datum článku: 13. 05. 2020

Funkce jednatele ve společnosti s. r. o. je velmi klíčová a náročná činnost zvláště v případě malých třeba…

Více informací
Samoplátci musí i při epidemii platit zdravotní pojištění

Samoplátci musí i při epidemii platit zdravotní pojištění

Datum článku: 03. 04. 2020

Platby zdravotního pojištění si samoplátci musí hlídat i při epidemii a platit zdravotní pojišťovně alespoň…

Více informací
Zálohy na zdravotní pojištění budou OSVČ dočasně odpuštěny také

Zálohy na zdravotní pojištění budou OSVČ dočasně odpuštěny také

Datum článku: 24. 03. 2020

Včera i tyto stránky informovaly o tom, že živnostníkům i dalším OSVČ bude na půl roku prominuta platba záloh…

Více informací

Zálohy na zdravotní pojištění budou OSVČ dočasně odpuštěny také

Včera i tyto stránky informovaly o tom, že živnostníkům i dalším OSVČ bude na půl roku prominuta platba záloh na důchodové pojištění. A včera se vláda dohodla na tom, že stejný postup bude platit i pro zdravotní pojištění.

K prominutým platbám na důchodové pojištění se přidává i prominutí plateb zdravotního pojištění

Dnes Parlament na mimořádné schůzi schvaluje daňové úlevy pro OSVČ těžce zkoušené současnou virovou krizí. Jak už informovaly tyto stránky včera, jedná se o kromě jiného o prominutí plateb pro OSVČ na důchodové pojištění a po včerejším dalším jednání se vláda rozhodla taktéž dané skupině prominout i platby na zdravotní pojištění.

Protože OSVČ jsou teď jednou z nejohroženějších skupin, protože většina z nich za současného stavu nemůže konat svou práci a nemá však nárok na náhradu mzdy, budou jim odpuštěny povinné platby na sociální i zdravotní pojištění. Platby budou odpuštěny všem OSVČ do výše minimálních záloh za období březen až srpen 2020.

OSVČ s vyšší než minimální zálohou doplatí rozdíl příští rok v ročním vyúčtování

Povinnými platbami se v krizové situaci nemusí zabývat ani OSVČ, kteří mají povinnost vyšší než minimální. Pro tyto podnikatele platí taktéž prominutí minimálních záloh a to co mají zaplatit nad minimum, si mohou doplatit v příštím roce po vyúčtování.