Příspěvek na živobytí může být zvýšen kvůli povinné dietě
Příspěvek na živobytí nikdy není žádnou velkou sumou, je určen na to, aby spolu s životním minimem uhradil poživateli nutné náklady na úhradu životních potřeb. Pokud však má uživatel příspěvku ze zdravotních důvodů lékařem předepsánu nějakou dietu, a nemusí to být jen dieta diabetická, může požádat o zvýšení příspěvku na živobytí.

Příspěvek na živobytí může být kvůli povinné zdravotní dietě vyšší, ale je třeba potvrzení lékaře
Částka, kterou žadatel může dostat, jako příspěvek na živobytí se vždy odvíjí od existenčního a životního minima jednotlivce či rodiny. Částka příspěvku je u každého žadatele vždy individuální a záleží na tom, kolik z příjmů žadateli zbyde po odečtení nákladů na bydlení. Nárok na příspěvek na živobytí náleží ve chvíli, kdy se osoba či rodina dostane do stavu hmotné nouze a právě po odečtení přiměřených výdajů na živobytí klesnou příjmy pod hranici životního minima a již není z čeho hradit běžné výdaje denní potřeby. Životní minimum pro dospělého jednotlivce v roce 2021 je na částce 3860 Kč. Existenční minimum činí 2490 Kč.
Příspěvek na živobytí tedy doplňuje peníze na běžné životní potřeby, které zbydou právě po odečtení výdajů na bydlení. Pokud je doloženo, že běžná životní potřeba žadatele je nutně vyšší z důvodu nutnosti dodržování nějaké diety kvůli dlouhodobým zdravotním komplikacím je možné zažádat na příslušné pobočce o zvýšení příspěvku na živobytí.
Příspěvek na živobytí se z důvodů lékařem předepsané diety kvůli dlouhodobějším zdravotním komplikacím může zvýšit i o více než 2000 Kč, záleží na tom o jakou dietu, k jakým zdravotním obtížím se jedná.
U diabetické diety se příspěvek na živobytí zvyšuje o 1130 Kč a potvrzení vystavuje diabetolog či praktický lékař žadatele.
Dieta nízkocholesterolová zvýší příspěvek o 1050 Kč, potvrzení vystavuje endokrinolog,.
Dieta kvůli nesnášenlivosti laktózy zvýší dávku na živobytí o 1070 Kč, potvrzení vystaví gastroenterolog.
Dieta kvůli osteoporóze, když kostní hmota poklesne, pod určitou hranici zvýší příspěvek o 1090 Kč, potvrzuje endokrinolog revmatolog či ortoped.
Dieta kvůli dialýze zvýší příspěvek na živobytí o 1000 Kč, potvrzení vydá lékař dialyzačního střediska.
Nutnost diety nízkobílkovinové příspěvek zvýší o 1380 Kč a potřebu diety potvrdí endokrinolog či nefrolog.
Dieta kvůli fenylketonurii zvýší příspěvek o 2220 Kč, potvrzení vystaví lékař pro vnitřní lékařství nebo u dětí dětský gastroenterolog či lékař pro děti a dorost, který o dítě pečuje.
Dieta kvůli celiakii zvýší dávku na živobytí o 2800 Kč, potvrzení lze žádat u gastroenterologa či lékaře pro vnitřní lékařství.
Také při povinné dietě v těhotenství či při kojení dítěte lze o příspěvek požádat, činí 1100 Kč a potvrzení vydává gynekolog a během kojení v prvním roce života dítěte pediatr.
Žadatel o příspěvek na živobytí musí počítat s provedením sociálního šetření
Příspěvek na živobytí případně zvýšený příspěvek bude žadateli přiznán po podání příslušné žádosti, doložení rozhodných skutečností a po provedení sociálního šetření v místě bydliště. Sociální šetření provádí pověřený sociální pracovník příslušného úřadu. Bez provedení tohoto sociálního šetření příspěvek přiznat nelze.
Podobné články
Změny u stavebního spoření od roku 2024 přijdou s příspěvkem nebo i bez něho
Stavební spoření a z něho plynoucí možnost získání výhodného úvěru má v Česku stále vysokou oblibu. Jenže…
Více informacíPeníze za nezrušené zálohy při přestupu na paušální režim lze dostat zpět
Podnikatelé nemají o povinnosti a starosti nouzi, ani když přejdou ze standardního náročného režimu na režim…
Více informacíJen převedení na jinou práci při změně zdravotní způsobilosti zaměstnance nestačí
Každý zaměstnavatel má z ustanovení zákoníku práce povinnost chránit zdraví svých zaměstnanců a nikdy nesmí…
Více informacíPříjem z nájmu si žádá daňové přiznání i od předčasného důchodce
Také důchodci v předčasném starobním důchodu se někdy nevyhnou podání přiznání k dani z příjmů fyzických…
Více informací