Příspěvek zaměstnancům na dopravu si zaměstnavatel může uplatnit v daních
Za cesty do a ze zaměstnání utratí nejeden zaměstnanec nemalou položku. I to může být někdy důvod, proč se zaměstnanec rozhodne z práce odejít. Takovému kroku může zaměstnavatel zabránit, pokud danému zaměstnanci přispěje na dopravu. Dalším plusem pro zaměstnavatele následně je, že si příspěvek poskytnutý na dopravu zaměstnanci může odečíst z daní.

Příspěvek zaměstnavatele zaměstnanci na dopravu může zaměstnavateli pomoci udržet zaměstnance i snížit si daně
Příspěvek zaměstnancům na dopravu je jedním z benefitů, které může zaměstnavatel poskytnout. Dosud stál tento příspěvek mezi benefity poměrně v pozadí, ale v dnešní době stále stoupajících cen za pohonné hmoty i veřejnou dopravu, získává tato podpora u zaměstnanců výraznou oblibu.
Přispět zaměstnanci na dopravu do a ze zaměstnání se dá několika způsoby, třeba může být zaměstnanci propláceno jízdné hromadnou dopravou, zaměstnanci, který se bude dopravovat vlastním autem, lze po předložení dokladů za pohonné hmoty lze hradit náklady na pohonné hmoty. Případně může být doprava zaměstnancům zajišťována přímo zaměstnavatelem dopravním prostředkem firmy či sjednaným dopravním prostředkem. Při zajištění dopravy přímo zaměstnavatelem se zaměstnanec většinou nemůže vymlouvat na komplikace s hromadnou dopravou.
Pro zaměstnavatele může navíc být přispívání zaměstnancům na dopravu výhodné i z hlediska daní. Podle § 24 zákona o daních z příjmů si tuto podporu zaměstnanců, pokud je ukotvena v kolektivní smlouvě, pracovní smlouvě či vnitřním předpisu zaměstnavatele si zaměstnavatel může následně odečíst z daní jako daňově uznatelný. Což znamená, že zaměstnavatel prospěje zaměstnancům a sníží si daňovou povinnost. Pozor pokud ustanovení o poskytování daného příspěvku není ukotveno ve výše uvedených předpisech kolektivní smlouva případně jiná smlouva, tak si jej zaměstnavatel do daní promítnout nemůže.
Zaměstnanec musí příspěvek na dopravu od zaměstnavatele zdanit
U příspěvku na dopravu poskytovaného zaměstnavatelem je tedy daňová výhoda na straně zaměstnavatele, ale ne zaměstnance. U zaměstnance se musí takový příspěvek vždy zdanit a odvést z něj pojistné na sociální a zdravotní pojištění.
Na straně zaměstnance se jedná buď o nepeněžitý příjem, pokud zaměstnavatel poskytuje dopravu bezplatně, pak jde o nepeněžitý příjem ve výši ceny obvyklé, nebo pokud zaměstnavatel hradí dopravu jen částečně, jedná se o nepeněžitý příjem ve výši mezi cenou obvyklou a částkou hrazenou zaměstnancem. Pokud zaměstnavatel hradí zaměstnanci výdaje za spotřebované pohonné hmoty, když zaměstnanec jezdí do práce vlastním vozidlem, jedná se o peněžitý příjem na straně zaměstnance. Částka takto poskytnutá zaměstnanci se připočítá k jeho zdanitelné mzdě a musí z ní být odvedeno příslušné sociální i zdravotní pojistné.
Podobné články
Třetí Milostivé léto umožní splácet s pomocí splátkového kalendáře
Třetí oddlužovací akce státu čili Milostivé léto, která dá šanci tisícům dlužníků být zase bez dluhů, už je…
Více informacíMzdu musí mít ve stanoveném termínu zaměstnanec k dispozici
Blíží se doba čerpání dovolených, a nemusí být vždy snadné nahradit ani pracovníky vyřizující mzdové…
Více informacíNáhrady za poškození zdraví při práci se od června 2023 zvýší, ale méně než obvykle
Většina důchodců již ví, že se jim, od 1. června 2023 zvýší v rámci mimořádné valorizace důchody a že to…
Více informacíZrychlené mimořádné odpisy majetku pro rok 2023 a 2024 by měly pomáhat místo seškrtaných dotací
Připravovaný konsolidační nebo taktéž úsporný balíček, který v současnosti připravuje vláda ČR, bude poměrně…
Více informací