Snížení daňové povinnosti je možné provést koncem roku a zcela v souladu se zákonem
Prozíravý podnikatel platí státu na daních vždy jen to, co opravdu musí a ví, že takovouto cestu je možné zvolit zcela legálně bez vytáček a obcházení zákona. Uvedený krok lze provést snížením daňové povinnosti před koncem roku.

Daňová povinnost se dá koncem roku snížit třeba nakoupením zásob, pořízením darů, doplacením pojistného či ustanovením spolupracující osoby
V letošním těžkém roce se podnikatelům ještě více než jindy hodí ušetřit nějakou tu korunu na povinných daních a pečlivě si promyslet podnikatelské hospodaření do příštího roku. Ideální čas k tomu pro podnikatele, kteří vedou daňovou evidenci, nastává právě koncem roku, protože daň za rok 2020 bude třeba uhradit až v prvním čtvrtletí roku 2021, tak proč si její výši předem neupravit na přijatelnější míru, když to zákon o dani z příjmu umožňuje.
Pro podnikatele, který si během roku pečlivě zaznamenává své příjmy a výdaje související s podnikáním, není koncem roku problémem nahlédnout do této evidence a zjistit, kde je možné udělat ještě v daném období užitečné výdaje, které se budou hodit do příštího roku a současně právě sníží daňovou povinnost.
Pro uvedený účel bývá dobré takzvané předzásobení, tedy nákup materiálu, surovin a podobných záležitostí, které se v následujícím roce použijí do výroby a k dalšímu chodu firmy. Každý takový výdaj je však nutné pečlivě zdůvodnit a zaevidovat pro potřeby případné kontroly.
Každý obezřetný podnikatel většinou myslí též na životní pojištění a to mu může opět legálně pomoci snížit si daňovou povinnost odvedením mimořádného vkladu na pojistné smlouvy. Od základu daně je možné si i za rok 2020 odečíst zaplacené příspěvky právě na životní pojištění, penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření. Na uvedené penzijní připojištění či spoření si lze daňově odečíst až 24 000 Kč.
S daňovou povinností může pomoci i spolupracující osoba
To, že ve dvou se dobré i zlé lépe táhne je stará známá pravda a platí to i v podnikání a daních. Povinnost k dani si podnikatel může snížit i tím, že z manželky, kamaráda či případně dospělého potomka pomocníka v podnikání oficiálně udělá spolupracující osobu. Na uvedenou spolupracující osobu podnikatel následně převede část ročních příjmů a výdajů z podnikání a tím si sníží daňovou povinnost. Spolupracující osoba se musí jako taková také oficiálně registrovat na úřadech, ale nemusí vlastnit nutně živnostenské oprávnění a pokud se daná osoba registruje jako OSVČ s vedlejší činností a hrubý zisk u ní nebude za celý rok přesahovat částku 83 603 Kč, nemusí hradit sociální pojištění.
V neposlední řadě je končící rok příhodnou dobou k poskytování darů, což taktéž může pomoci podnikateli ke snížení daňové povinnosti, ale toto snížení může být maximálně 15% ze základu daně a musí jít o dar v hodnotě minimálně 1000 Kč nebo vyšší.
Podobné články
Prohlášení poplatníka i žádost o roční zúčtování musí být i v covidové době s vlastnoručním či elektronickým podpisem
Nejeden zaměstnanec každý rok vyřeší své daňové povinnosti podepsáním Prohlášení poplatníka k dani a žádosti…
Více informacíDoplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel
Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný…
Více informacíDoplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel
Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný rok stanoví nařízení vlády. Když odměna za práci v kalendářním měsíci nedosáhne výše aktuálně platné minimální mzdy, musí zaměstnavatel poskytnout doplatek do minimální mzdy.
Minimální mzda je v roce 2021 znovu vyšší a tomu je třeba náležitě přizpůsobit vše, co s tímto souvisí včetně doplatku ke mzdě zaměstnanců, kteří na minimální mzdu pro nižší výkonost nedosáhnou
Jak je řečeno v úvodu, minimální mzda je ze zákona nejnižší přípustná výše odměny za zaměstnancovu práci, což znamená, že nižší než tuto mzdu zaměstnanec dostat nesmí, ani v případech, kdy je třeba méně výkonný, ať už z vlastní viny či nezaviněně.
Nařízení vlády č. 487/2020 o minimální mzdě a nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, stanoví, že od 1. 1. 2021 se zvyšuje základní sazba minimální mzdy na 15 200 Kč za měsíc a samozřejmě se zvyšuje i základní sazba minimální mzdy za hodinu na částku 90,50 Kč. Uvedené platí při standardní pracovní době 40 hodin týdně. Do minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy se započítávají taktéž osobní příplatky, příplatky za specializaci, vedení, zastupování pedagogickou činnost a všechny mimořádné odměny. V podnikatelské sféře se jedná o odměny typu prémie, cílové odměny, fakultativní příplatkové mzdy a mimořádné odměny z rozhodnutí zaměstnavatele. Do výše minimální mzdy ze zákona naopak nezasahují mzda za práci přesčas a příplatky za práci o víkendech, svátcích či příplatky za práci v noci.
Pokud však mzda, plat či odměna z dohody u zaměstnance nedosáhne v kalendářním měsíci ani se započítáním všeho co započteno být má, výše minimální mzdy, pak je zaměstnavatel povinen danému zaměstnanci poskytnout příslušný doplatek do výše minimální mzdy. Doplatek se poskytuje bez ohledu na zaviněnou či nezaviněnou nižší výkonost zaměstnance.
Na dodržování správného odměňování minimální mzdou se často zaměřují kontroly
Na dodržování zákonů v oblasti odměňování zaměstnanců se velmi často soustředí Státní úřad inspekce práce při svých kontrolách, proto je důležité mít i v roce 2021 vše v pořádku a přizpůsobeno aktuální výši minimální mzdy.
Rok 2021 a jeho změny pro podnikatele i nepodnikající veřejnost
Rok 2021 stojí na svém začátku, a i když je mnoho věcí nejistých a tvrdé zkoušky roku předchozího nám…
Více informací