Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Prokazování internetové reklamy daňovým kontrolám nemusí být snadné

Pokud si chce podnikatel vykázat náklady na internetovou reklamu, jako daňově uznatelný náklad je nutné vždy předem myslet také na to, jak tento náklad prokázat případným kontrolám. Uvedené prokázání není úplně jednoduché a může se snadno stát, že předložené doklady nebudou při daňové kontrole stačit a náklady na tuto reklamu nebudou shledány za daňově uznatelný výdaj.

Prokazování internetové reklamy daňovým kontrolám nemus 2.jpg
Datum článku: 30. 05. 2022

Když mají být výdaje za reklamu daňově uznatelné, musí být doložitelné, že ona reklama na internetu skutečně proběhla či probíhá

Jeden z nedávno publikovaných článků tohoto portálu nastínil, jak je to v podnikání s reklamou v daních a účetnictví. Bylo zde jednoznačně řečeno, že podnikatel si může náklady na reklamu uplatnit jako náklad (výdaj) daňově uznatelný, ale musí mít danou operaci řádně zaznamenánu v účetních dokladech, aby bylo jasné, že k pořízení reklamní služby skutečně došlo, že skutečně tyto výdaje sloužily k dosažení a udržení zdanitelných příjmů, čili že není pochyb, že výdaj posloužil účelu podnikání a může být zohledněn v daních. Článek už také naznačil, že prokázání a obhájení výdajů za reklamu v případě daňové či účetní kontroly nemusí být lehké.

Dnes se k uvedenému tématu vrátíme a řekneme si, že v případě uvedených nákladů je nutné mít pro daňové kontrolory připravenu kromě správně a pečlivě vedených účetních záznamů i další usvědčující dokumentaci, že jde skutečně o ty správné uznatelné výdaje.

Jinými slovy, ani s těmi nejpečlivějšími účetními a daňovými doklady k reklamním nákladům ještě nemusí být z hlediska daňové uznatelnosti před kontrolou vyhráno. Ne každý druh reklamy se dokládá stejně a může se snadno stát, že daňová kontrola neuzná předložené důkazy jako dostatečně přesvědčivé právě z hlediska daňové uznatelnosti. Prokázání, že podnikatel skutečně přijal reklamní služby internetové reklamy v rozsahu předkládaného daňového nákladu, může být velmi tvrdým oříškem.

K prokázání přijetí internetové reklamy daňovým kontrolorům výpisy od dodavatele stačit nemusí a chce to specifičtější důkazy přímo snímků obrazovky

Internet má obrovský stále narůstající potenciál a reklama prostřednictvím daného média může být pro podnikatele tou, která nejvíce pomůže. Avšak jak ukazují řádky výše, prokázat pro účely daňových nákladů, že podnikatel uvedený způsob reklamy od dodavatele přijal a reklama se uskutečnila, není snadné a žádá si to specifickou dokumentaci. Daňová kontrola k tomu, aby podnikateli uznala, že mu z popsané reklamy skutečně vznikl uznatelný daňový náklad, potřebuje jednoznačně přesvědčivější důkaz, než je výpis účetní či daňový doklad. Doklady účetní i daňové samozřejmě pro danou situaci vzniknout také musí, ale jsou to jen číselné a slovní údaje a pro daný účel je třeba i hmatatelnější nebo ještě lépe viditelnější důkaz přijetí reklamy na internetu čili toho, že reklama skutečně proběhla. Tím nejpřesvědčivějším důkazem v daném případě budou jedině snímky obrazovky počítače, které budou zachycovat reklamu v akci. Snímky je třeba pořizovat pravidelně i s datem vzniku, aby bylo jednoznačně doložitelné, že šlo o záležitost, která se uskutečňovala nějakou dobu a po danou dobu tedy vznikal i uvedený náklad. Pořízené snímky se následně přiloží k účetním a daňovým záznamům a vznikne ucelená dokumentace onoho daňového plnění, která bude dostatečně průkazná právě i pro daňové kontrolory.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Paušální daň OSVČ bude v příštím roce 6208 Kč nebo více záleží, zda přijdou změny

Paušální daň OSVČ bude v příštím roce 6208 Kč nebo více záleží, zda přijdou změny

Datum článku: 27. 09. 2022

Režim paušální daně je zjednodušený daňový režim pro malé OSVČ a drobné živnostníky neplátce DPH, jejichž…

Více informací
Od září 2022 se změnila pravidla výpočtu výživného na děti

Od září 2022 se změnila pravidla výpočtu výživného na děti

Datum článku: 26. 09. 2022

Měsíc září se pomalu chýlí k závěru a pojďme si říci, že to letošní září přináší jednu docela zásadní…

Více informací
MPSV upozorňuje, že i internetové stránky ministerstva mohou být zneužity

MPSV upozorňuje, že i internetové stránky ministerstva mohou být zneužity

Datum článku: 26. 09. 2022

Pokusy o podvody a zneužití webových stránek se bohužel nevyhýbají ani internetovým stránkám ministerstev.…

Více informací
Některé příjmy ze zahraničí je možné danit samostatně nižší sazbou

Některé příjmy ze zahraničí je možné danit samostatně nižší sazbou

Datum článku: 23. 09. 2022

Pokud má poplatník příjmy ze zahraničí, musí je samozřejmě správně vypořádat s daněmi, tak jak to nařizuje…

Více informací