Prominutí postihů od finančního úřadu někdy možné je, ale vždycky vyjít nemusí
Neplnění povinností vůči finančnímu úřadu vždy znamená pro poplatníka postihy a sankce, které jsou ve většině případů velmi citelné. Když už k nějakému takovému postihu dojde, má samozřejmě provinilec možnost zkusit požádat o prominutí daného postihu. Počítat však najisto s tím, že prominutí vyjde, je velkou chybou.

Promíjení sankcí finančního úřadu je vždy individuální záležitost závislá na mnoha okolnostech
Jak je naznačeno již v úvodu dosáhnout prominutí postihů od finančního úřadu za menší i větší prohřešky nebývá nikdy snadná záležitost. Ať už se jedná o větší či menší provinění, nikdy si nemůže být provinilec jist, že mu bude prominuto. Každý případ je individuální a zároveň podléhá zákonem stanoveným pravidlům, která je nutné respektovat a správce daně z nich musí také vycházet.
Zásadní vždy je, jakého prohřešku se prominutí týká, o jaký druh porušení daňových povinností se jedná. Jiná bude pokuta za to, že subjekt nesprávně spočítal daň či zapomněl podat kontrolní hlášení k DPH a jiným postihem bude hodnocena záležitost, když někdo porušuje daňové a účetní povinnosti opakovaně a vědomě.
Míra a závažnost provinění samozřejmě vždy přímo ovlivňují možnost dosažení na prominutí. Velkou roli zde hraje i minulost provinilce a to zda kde o záležitost ojedinělou či opakovanou.
Většinou je prominutí jen částečné a v některých případech o prominutí sankcí žádat nelze
O prominutí sankcí je nutné vždy a ve všech případech finanční úřad požádat doložit záležitost potřebnými doklady a za žádost zaplatit nutný poplatek. Po uvedeném je nutné se obrnit trpělivostí a čekat, jak bude rozhodnuto. Na rozhodnutí má úřad většinou lhůtu 30 až 60 dnů. Vždy je nutné počítat i s variantou, že žádosti nebude vyhověno.
Pokud se jedná o opakované porušování a neplnění daňových povinností, nespolehlivé plátce daně, pravomocně prokázané spáchání trestného činu daňové povahy, dotační podvody a podobné závažné činy, tak s prominutím počítat c žádném případě nelze.
I pokud je žádost o prominutí vyslyšena, většinou alespoň část pokuty hříšník zaplatit musí. Vždy se posuzují i okolnosti, které vznik nepříjemnosti provázely i příjmová a případně zdravotní situace žadatele o prominutí.
Znovu lze zkoušet štěstí nejdříve až po 60 dnech
Pokud je žádost o prominutí zamítnuta a žadatel má přesto pocit, že právo je na jeho straně a chce za stejnou věc bojovat znovu. Může si opakovanou žádost v téže záležitosti podat nejdříve až po 60 dnech od zamítnutí. Opakovaná žádost musí však obsahovat jiné důvody a skutečnosti než ta předešlá neúspěšná. Více zde.
Podobné články
Zaměstnanci veřejné správy a OSVČ mají od 10. března testování na Covid taktéž povinné
Bez negativního testu na onemocnění Covid-19 v ruce nebo přetestování přímo v podniku nebudou smět na své…
Více informacíProminutí pokut za pozdní podání přiznání k DPH, úhradu daně i pozdní podání kontrolního hlášení za únor 2021 pro plátce i osoby registrované k DPH
Panující krizová situace ohledně šíření koronaviru vede k dalšímu prominutí pokut za opoždění daňových…
Více informacíPovinné testování ve firmách už od třetího a pátého března a pojišťovny na ně přispějí i OSVČ
Snaha co nejvíce bojovat proti šíření epidemie COVID-19 skutečně nabírá na obrátkách. Včera tyto stránky…
Více informacíInformace pro zaměstnavatele a zaměstnance ohledně povinného testování ve firmách případně samotestování od prvního března 2021
Protiepidemická opatření proti šíření koronaviru, se v ČR od 1. března 2021 tvrdě zpřísňují. V důsledku toho…
Více informací