Rekvalifikace může nezaměstnanému přinést více peněz od úřadu
I když v naší zemi v současnosti vládne rekordní nezaměstnanost, přece jen není nemožné se i v roce 2018 ocitnout v pozici nezaměstnaného. Pokud však nezaměstnaný projevuje aktivní snahu a snaží se třeba o rekvalifikaci, pracovní úřad snahu ocení a podpoří dotyčného i finančně.

Nejvyšší možná podpora v nezaměstnanosti je 16 682 Kč bez rekvalifikace
Podpora v nezaměstnanosti je i v roce 2018 vyplácena lidem bez zaměstnání, kteří se zaevidují jako uchazeči na ÚP a v době posledních dvou let před daným zaevidováním mají alespoň dvanáct měsíců hrazeno sociální pojištění. Aby nezaměstnaný danou podporu dostával, musí plnit i další pravidla, která mu ze vztahu registrovaného uchazeče o zaměstnání plynou.
Uvedenou podporu lze však pobírat jen určitou časově omezenou dobu, která záleží na věku nezaměstnaného. Lidé do 50 let mohou podporu pobírat jen pět měsíců po sobě jdoucích. Ve věku od 50 do 55 let lze pobírat podporu osm měsíců a při věku nad 55 let lze pobírat uvedenou dávku jedenáct měsíců.
Vždy je však nutno si uvědomit, že výše této dávky není nikdy přehnaně vysoká a během podpůrčí doby částka klesá. Na počátku dostává nezaměstnaný sice 65 procent průměrného čistého předchozího výdělku, ale po dvou a dalších měsících podpora klesá. Během pátého a případně dalších měsíců už je podpora jen 45 procent z čistého výdělku.
Nejvyšší měsíční podpora, které může žadatel při dobrém předchozím příjmu v roce 2018 dosáhnout je 16 682 Kč. I podpora v nezaměstnanosti má totiž svůj strop, který je daný určitým násobkem průměrné mzdy v národním hospodářství za předchozí rok období, ve kterém je podpora žádána.
S rekvalifikací může být podpora v nezaměstnanosti vyšší
Výše podpory závisí tedy na mnoha faktorech, ale může být ovlivněna i aktivním přístupem nezaměstnaného. Pokud se dotyčná osoba aktivně snaží o získání zaměstnání rekvalifikací, může mít vyšší podporu v nezaměstnanosti a zaplacený kurz.
Jak je uvedeno v předchozích řádcích, výše dávky záleží na několika faktorech a mění se, ale i v nezaměstnanosti platí, že snaha a aktivní přístup se cení. Pokud se registrovaný nezaměstnaný snaží o rekvalifikaci zajištěnou samotným pracovním úřadem, dosáhne na vyšší podporu. Po celou dobu rekvalifikace dostává nezaměstnaný 65 procent z příjmu. Při nejvyšší podpoře může v roce 2018 dostat částku 18 695 Kč.
I rekvalifikace má své podmínky
Rekvalifikace, která má být hrazena úřadem práce musí být účelná a pro nezaměstnaného kvalifikačně zvládnutelná, to vše si úřad zváží a prověří před tím, než úhradu rekvalifikace odsouhlasí. V některých případech může mít nezaměstnaný v souvislosti s rekvalifikací hrazeno i jídlo a ubytování, to ale vždy záleží na individuální situaci jedince.
Rekvalifikaci si může nezaměstnaný zvolit i sám, ale pokud ji chce mít hrazenu, musí opět prokázat, že pro něho bude využitelná a má pro ni předpoklady. Pokud chce nezaměstnaný mít rekvalifikaci hrazenou, nesmí ji mimo velmi závažných důvodů nedokončit.
Podobné články
Podnikatelský účet pro OSVČ není zákonnou nutností, ale dává financím řád a má své výhody
Otázku zda je či není nutné mít pro podnikatelské aktivity zvláštní účet, si kladou většinou OSVČ provozující…
Více informacíStravenkový paušál se zamlouvá zaměstnancům, zaměstnavatelům, restauracím i odborům a otevírá cestu k citelnějšímu zvýhodnění pro nejširší okruh pracujících
Stravenkový paušál je jednou z největších novinek roku 2021. Mnoho lidí jej vítá jako skutečně efektivní podporu…
Více informacíStravenkovou kartu Sodexo je možné propojit s platební kartou a problém s přečerpaným denní limitem je minulostí
Stravenky a v dnešní digitalizované době stále častěji stravenkové karty jsou stále hojně využívaným benefitem…
Více informacíO příspěvky na zdravotní prevenci či očkování lze u VZP žádat online, a je třeba si pospíšit, u mnoha příspěvků končí termín pro žádost posledního listopadu 2020
Pojištěnci VZP, kteří si chtějí ještě letos požádat o některý z příspěvků na nějakou preventivní…
Více informací