Rozšířené potvrzení o zaměstnanosti kvůli podpoře si zaměstnanec musí vyžádat
Pokud končí pracovněprávní vztah zaměstnavatele a zaměstnance, má zaměstnavatel ze zákona vždy povinnost vystavit a vydat tomuto zaměstnanci potvrzení o zaměstnání čili takzvaný zápočtový list. Zákoníkem práce jsou samozřejmě stanoveny údaje, které musí uvedená písemnost obsahovat vždy, ale pozor jsou i údaje, které se uvádí jen do takzvaného rozšířeného potvrzení, o které si musí zaměstnanec sám požádat.

Potvrzení o zaměstnání vydává zaměstnavatel ve standardní formě, o rozšířenou formu si musí zaměstnanec sám požádat
Potvrzení o zaměstnání musí tedy zaměstnavatel vydat vždy a každému zaměstnanci, který u něho končí pracovněprávní vztah. Potvrzení musí být vydáno nejen zaměstnancům v pracovním poměru, ale i pracovníkům na dohody, pokud dohoda ukládala povinnou účast na pojistném. Ne každý zaměstnanec však ví, že potvrzení o zaměstnání může být ve standardní nebo rozšířené formě a že o rozšířenou formu si zaměstnanec musí požádat vždy sám.
Údaje, které v potvrzení o zaměstnání musí být vždy a povinně stanoví § 313 zákoníku práce hned v prvním odstavci. Nikdy v uvedeném dokumentu nesmí chybět specifikace vztahu, zda šlo o pracovní poměr či o zaměstnání formou některé z dohod. Dále musí být vždy uvedeny údaje o druhu konané práce, dosažené kvalifikaci a odpracované době i započitatelných dobách z hlediska důchodového pojištění. Dále je nutné do dokumentu uvádět údaje o prováděných povinných srážkách mzdy, pokud takové srážky byly u zaměstnance prováděny.
Pokud však bude zaměstnanec po odchodu od daného zaměstnavatele chtít požádat o podporu v nezaměstnanosti na úřadě práce, bude potřebovat mít od zaměstnavatele potvrzeny i další skutečnosti, které se týkají končícího zaměstnání a jsou rozhodné právě pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. V takovém případě si zaměstnanec musí zaměstnavatele požádat o vystavení rozšířeného potvrzení o zaměstnání.
Rozšířené potvrzení o zaměstnání má formulář pro nárok na podporu v nezaměstnanosti
O rozšířené potvrzení o zaměstnání si tedy musí zaměstnanec sám požádat, zaměstnavatel jej nevystavuje automaticky povinně. Pokud si zaměstnanec požádá, zaměstnavatel rozšířené potvrzení vystavit musí. V rozšířeném potvrzení zaměstnavatel na zvláštním formuláři uvádí navíc údaje o výši průměrného výdělku a údaje ohledně skončení pracovního poměru, pokud tento pracovní poměr končí například pro porušování pracovních povinností zaměstnancem nebo i další skutečnosti rozhodné pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Rozšířené potvrzení o zaměstnání jsou tedy dva dokumenty. První dokument obsahuje ony výše uvedené standardní údaje, které potvrzení o zaměstnání musí mít standardně vždy. Druhý dokument má přímo název Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti a je k dispozici v sekci formulářů na stránkách MPSV.
Podobné články
Vnitřní předpis a náhrada mzdy zaměstnanci na dohody při překážkách na straně zaměstnance
Novela zákoníku práce č. 281/2023 Sb. rozšiřuje možnosti dohod mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci pracujícími…
Více informacíPřechod práv a povinností mezi zaměstnavateli musí být projednán s odbory i radou zaměstnanců
V případě převedení činnosti i zaměstnanců od jednoho zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli, musí být ze…
Více informacíSkončení pracovního poměru při hromadném propouštění zaměstnanců
Skončení pracovního poměru při hromadném propouštění se může pro zaměstnance i nepříjemně protáhnout…
Více informacíPřispívání na stravu zaměstnancům bude od roku 2024 žádat více evidence
Konsolidační balíček daňových opatření, kterým se v současnosti zabývá senát a má být realitou od 1. 1, 2024…
Více informací