Zápočtový list neboli potvrzení o zaměstnání se nevyplácí opomíjet, jde o dokument, který může zaměstnanec právně vymáhat
Zápočtový list čili potvrzení o zaměstnání je v pracovněprávních vztazích mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem stejně klíčovým dokladem jako pracovní smlouva nebo dohoda o práci konané mimo pracovní poměr. Pokud toto potvrzení o zaměstnání při skončení zaměstnání zaměstnanci vydáno není, dochází na straně zaměstnavatele k nesplnění povinností, které si může zaměstnanec následně vymáhat u soudu.

Potvrzení o zaměstnání čili Zápočtový list musí být povinně vydán při skončení každého pracovního poměru, dohody o činnosti a často i dohody o provedení práce
Jak napovídá úvod je potvrzení o zaměstnání dokument stejně důležitý jako pracovní smlouva či dohoda o činnosti či dohoda o provedení práce. V praxi je však situace taková, že potvrzení o zaměstnání je zaměstnavateli často opomíjeno, jako doklad méně důležitý či pouze formální, který se ani vystavovat nemusí. Stává se i to, že zaměstnavatelé odmítají při skončení zaměstnání uvedený dokument zaměstnanci vydat nebo za jeho vydání, dokonce žádají nějaký proti, úkol od zaměstnance například vrácení pomůcek.
Potvrzení o zaměstnání je přitom dokument, který nutně musí provázet skončení každého pracovního poměru i všech dohod konaných mimo pracovní poměr zakládajících povinnou účast na pojistném. Zaměstnavatel má přímo ze zákona podle § 313 povinnost vydat končícímu zaměstnanci uvedené potvrzení. Toto potvrzení je vždy třeba vydávat i zaměstnancům, končícím u zaměstnavatele z důvodu odchodu do starobního důchodu.
Potvrzení o zaměstnání musí být zaměstnavatelem vydáno ke dni skončení pracovního poměru, a tedy vždy nejpozději poslední den trvání pracovního poměru. Není pravdou, že toto potvrzení může být vydáváno až do osmého dne po skončení pracovněprávního vztahu.
Pokud zaměstnavatel nevydá zaměstnanci potvrzení o zaměstnání, dopouští se protiprávního jednání, za nějž hrozí pokuta až dva miliony korun
Pokud zaměstnavatel odmítá končícímu zaměstnanci vydat uvedené potvrzení o zaměstnání či s jeho vydáním otálí, pak z hlediska zákona nejen, že neplní své povinnosti zaměstnavatele, ale dopouští se právního deliktu, za který mu hrozí pokuta až dva miliony korun, pokud zaměstnanci z důvodu tohoto jednání vznikne škoda a bude se svého práva domáhat soudně.
Potvrzení o zaměstnání je pro zaměstnance velmi důležitým dokumentem nejen do dalšího zaměstnání, ale také pro případnou žádost o podporu v nezaměstnanosti či k dokládání nároku na starobní důchod, a právě proto je uvedené potvrzení dokumentem, který má zaměstnanec právo si vymáhat zákonem.
Podobné články
Firmy budou muset povinně jasně informovat nejen zaměstnance o odměňování a skončí doložky o mlčenlivosti
Zaměstnavatelé budou mít již brzy nové povinnosti ohledně informování zaměstnanců i inspektorátu práce ohledně…
Více informacíPřechod práv a povinností mezi zaměstnavateli musí být projednán s odbory i radou zaměstnanců
V případě převedení činnosti i zaměstnanců od jednoho zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli, musí být ze…
Více informacíSkončení pracovního poměru při hromadném propouštění zaměstnanců
Skončení pracovního poměru při hromadném propouštění se může pro zaměstnance i nepříjemně protáhnout…
Více informacíVolno zaměstnanců na dohody při všech přípustných překážkách v práci na straně zaměstnance
Novela zákoníku práce, která vstoupila v platnost v říjnu 2023, přinesla podstatné změny v postupech a pravidlech…
Více informací