Složenky pro platbu daně z nemovitých věcí začínají i v roce 2020 přicházet poplatníkům
Ani při řádění Koronaviru není možné zcela zrušit či vytěsnit všechny daňové povinnosti. Pravidelná daň z nemovitých věcí (daň z nemovitosti) musí být i v roce 2020 uhrazena všemi vlastníky, kterých se v daném období tato povinnost týká. Těm poplatníkům, kteří platí složenkou, už začínají složenky postupně chodit do schránek, ale jsou zde samozřejmě i další možnosti zaplacení. Pokud by měl poplatník vzhledem k současné situaci s placením potíže, může požádat třeba o posečkání daně.

Daň z nemovitosti do 5000 Kč lze letos bez sankce hradit až do 31. července 2020 případně i později
Jak je řečeno již v úvodu, platbě daně z nemovitosti popřípadě více nemovitostí se vlastníci nevyhnou ani v roce 2020. Vlastníkům, kteří danou povinnost pravidelně plní složenkou už se tyto složenky začínají objevovat v poštovních schránkách, protože jejich rozesílání probíhá postupně, tak jak je v posledních letech obvyklé. Letos je ovšem možné z důvodů panující mimořádné situace kvůli Koronaviru, využít delší lhůtu pro úhradu bez sankce.
Poplatníci, kterým výše vyměřené daně letos nepřesáhne částku 5000 Kč, mohou uvedenou daň bez sankce uhrazovat až do 31. července 2020 a dokonce v případě velmi nízkých částek daně je bezsankční úhrada možná i později. Platba tedy nemusí být nutně uhrazena do konce května, jak je za normálních okolností běžné.
Poplatníci, kteří mají daň vyšší než 5000 Kč a potýkají se s finančními problémy, mohou požádat o posečkání daně
Pro poplatníky, kterým bude vyměřena daň z nemovitosti vyšší než 5000 Kč je zde samozřejmě i letos možnost rozdělit si platbu do dvou splátek a v prvním termínu uhradit první splátku a druhou pak až do listopadu 2020. Pokud ovšem se letos kvůli současné situaci dostane plátce do finančních potíží a ani rozložení splátky mu s platbou nepomůže, je zde možnost, požádat o posečkání daně podle § 156 zákona 280/2009 daňového řádu.
Platit je letos pro všechny nejlépe bezhotovostně
Způsob platby uvedené daně může být i letos uskutečněn různou formou, nejméně se s ohledem na omezený provoz úřadů i riziko infekce doporučuje platba v hotovosti.
Poplatníci, kteří k platbě nevyužívají výše uvedenou zasílanou složenku či neplatí uvedenou daň přes SIPO, mohou k platbě využít i běžnou poštovní složenku typu A. Nejbezpečnější je samozřejmě platba bankovním převodem přímo na účet příslušného finančního úřadu. U platby převodem je vždy důležité nezapomenout vyplnit variabilní symbol, kterým je rodné číslo poplatníka. Více zde.
Podobné články
O jednorázový příspěvek na dítě je možné žádat už jen zhruba měsíc
O jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč si mohou rodiče, kterým se dítě narodilo do konce roku 2022…
Více informacíZa nezaplacenou daň z nemovitosti hrozí příslušná sankce i v roce 2023
Také v roce 2023 mají všichni vlastníci nemovitosti případně nemovitostí, povinnost zaplatit příslušnou daň jinak…
Více informacíSnížení DPH u stavebních prací proti zvýšení daně z nemovitostí nepomůže
Vláda čarující s daňovými škrty v takzvaném ozdravném daňovém balíčku chce občanům kromě zvyšování daní…
Více informacíOzdravný daňový balíček přinese nové sazby DPH, vyšší zdanění firmám a mnoho dalších změn
Vláda včera představila konkrétní obsah nového úsporného daňového balíčku na rok 2024 a 2025, který má pomoci…
Více informací