Směnka z pohledu účetního jako platební zajišťovací prostředek
O tom co je to vlastně směnka, k čemu se používá i jaká jsou pravidla jejího vymáhání, jsme již na těchto stránkách v jednom z předchozích článků. Jenže směnka z titulu finančního zajišťovacího prostředku bývá také součástí firemního účetnictví, a pokud má právně i fakticky správně sloužit svému účelu, musí se o ní správně účtovat.

Jak se v účetnictví projeví zajištění splnění závazku prostřednictvím směnky
Výše zmiňovaný předchozí článek představuje směnku jako stále legitimně a dosti často používaný způsob zajištění splnění závazku a vymáhání dluhu. Aby uvedená záležitost byla skutečně v souladu se zákonem, musí probíhat podle platných pravidel směnečného a šekového zákona a současně taktéž podle pravidel zákona o účetnictví a Českých účetních standardů pro podnikatele.
Z pohledu uvedených účetních právních norem se o směnkách účtuje jako o prostředcích zaplacených dlužníkem na umoření dluhu. V tom případě se účtuje o platebních prostředcích na účtech 312 a 313 což jsou účty s názvy Směnky k inkasu a Pohledávky ve formě cenných papírů oceněných jmenovitou hodnotou a úvěrových účtech 232 či 461 podle délky úvěru. Všechny uvedené účty se týkají věřitele, ale je zde i protistrana a s ní účty, které se v procesu týkají dlužníka. Jedná se o účet 322 Směnky k úhradě nebo účet 478 dlouhodobé směnky k úhradě.
Pokud je však situace taková, že má směnka úlohu zajišťovacího prostředku u podnikatelských úvěrů na podnikání operace se projevují v účtových skupinách 75 – 79. Zajištění se zde může dít prostřednictvím speciálních směnek pro daný účel takzvaných biankosměnek. U biankosměnek nemusí být v okamžiku vzniku směnky vyplněna směnečná částka a datum splatnosti. Uvedené údaje může věřitel doplnit později. V případě uvedeného doplňujícího úkonu má být ovšem mezi věřitelem a dlužníkem sepsána dohoda o biankosměnce, která určuje, kdy a za jakých podmínek může věřitel chybějící údaje na směnku doplnit.
Podobné články
Informace v příloze účetní závěrky jsou stejně zásadní jako údaje v závěrce samotné
Příloha účetní závěrky je vždy nedílnou součástí každé účetní závěrky a slouží jako doplňující…
Více informacíOdstupné může být poskytováno i jako benefit
Zaměstnavatelé mají ze zákona možnost poskytovat svým zaměstnancům nejrůznější výhody nebo jinak řečeno…
Více informacíSpolupráci s OSVČ je třeba jistit správnou smlouvou, aby nešlo o švarcsystém
Spolupráci s OSVČ si firmy musí stále bedlivě střežit, aby vždy probíhala zákonnou cestou na základě platných…
Více informacíNový zákon o účetnictví od roku 2025 posílí výkaznictví i pružnost postupů
Nový zákon o účetnictví, který má začít platit od roku 2025 a má účetnictví zásadně proměnit, se intenzivně…
Více informací