Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Sociální pojištění se u dohod s odměnou nad měsíční limit musí odvádět také

Pracovní vztahy uzavírané na některou z dohod konaných mimo pracovní poměr sice nejsou z hlediska administrativy tak náročné jako vztah uzavíraný na pracovní poměr, ale někdy se ani zde nelze povinnostem vyhnout. Jakmile je u Dohody o provedení práce či Dohody o činnosti překročen zákonem stanovený limit měsíční odměny, tak je důležité si hlídat nejen odvod zdravotního ale i sociálního pojištění.

Sociální pojištění se u dohod s odměnou nad měsíční limit musí od  2.jpg
Datum článku: 12. 02. 2021

Když jsou práce na dohodu nad limit, musí být sociální pojištění za zaměstnance odvedeno a v roce 2021 to musí být více než v roce předešlém

Sociální pojištění odváděné ze zdanitelného příjmu znamená, že dotčená osoba přispívá do sociálního systému státu na výlohy důchodové, nemocenské a na státní politiku zaměstnanosti. Uvedený odvod je povinný nejen pro všechny zaměstnance v pracovním poměru, ale taktéž pro OSVČ na hlavní a dokonce za určitých podmínek i na vedlejší činnost a jak je řečeno výše, tak se povinnost týká i zaměstnanců na dohody, pokud odměna z DPP či DPČ překročí určitý měsíční limit.

Uvedený zákonem stanovený limit, do něhož nemusí být odváděno z příjmu při práci na dohody sociální pojištění je v roce 2021 u:

Dohody o provedení práce (DPP) 10 000 Kč hrubé měsíční odměny, Dohody o pracovní činnosti (DPČ) 3499 Kč hrubé měsíční odměny.

Jakmile měsíční odměna zaměstnance pracujícího na některou z uvedených dohod tento limit překročí, je nutné z daného příjmu odvést i zdravotní i sociální pojištění.

U sociálního pojištění na rozdíl od zdravotního pojištění není pro zaměstnance stanovena minimální měsíční částka odvodu, ale je stanoven horní limit. Horní limit znamená maximální roční vyměřovací základ a maximální měsíční vyměřovací základ. Maximální roční vyměřovací základ na sociální pojistné pro rok 2021 proti roku minulému vzrostl na částku 1 701 168 Kč a maximální měsíční vyměřovací základ je pro rok 2021 na částce 141 764 Kč.

Za každého zaměstnance včetně zaměstnanců na dohody s měsíčním příjmem nad výše uvedený měsíční limit musí být na sociální pojištění odvedeno celkem 31,3 procenta z hrubé mzdy. Vyšší odvody nad uvedenou hranici jsou u sociálního pojištění dobrovolné. Z uvedené částky je 24,8 procenta povinnost zaměstnavatele a 6,5 procenta povinnost zaměstnance.

O měsíční odvod se i u zaměstnanců na dohody stará účetní zaměstnavatele

Stejně jako u zaměstnanců na pracovní poměr, tak i u zaměstnanců na dohody se o případné povinné odvody postará účetní zaměstnavatele. Sociální pojištění za zaměstnance pracující na dohody musí být odvedeno vždy do 20 dne následujícího měsíce, za který platba náleží. To znamená, platba za leden 2021 musí odejít nejpozději do 20. února 2021.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Co znamená nemocenské pojištění?

Co znamená nemocenské pojištění?

Datum článku: 26. 04. 2024

Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…

Více informací
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení

Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení

Datum článku: 25. 04. 2024

Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…

Více informací
Lhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024

Lhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024

Datum článku: 24. 04. 2024

Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…

Více informací
OBZP pokud chtějí starobní důchod, musí včas vyřešit sociální pojištění

OBZP pokud chtějí starobní důchod, musí včas vyřešit sociální pojištění

Datum článku: 23. 04. 2024

V současné době se stále více osob setkává s problematickou situací, kdy se jim blíží důchodový věk, ale nárok…

Více informací