Dohody o pracovní činnosti od roku 2021 budou mít vyšší rozhodný limit pro povinnost nemocenského pojištění a daní na částce 3500 Kč hrubého výdělku
U zaměstnání na dohody konané mimo pracovní poměr je vždy rozhodující zákonem stanovená limitní částka, která stanoví, do jaké výše hrubých příjmů z takového zaměstnání nemusí být odváděno povinné zdravotní pojištění a od jaké výše už se této povinnosti vyhnout nelze. Stejná částka také určuje i možnost či nemožnost uplatnění srážkové daně. V roce 2021 se uvedený rozhodující limit zvýší.
Na dohodu o pracovní činnosti bude možné si v roce 2021 vydělat více a nemuset odvádět povinné zdravotní pojištění. Limit se zvýší na 3499 Kč proti současným 2999 Kč
Práce na výše uvedené dohody konané mimo pracovní poměr je poměrně oblíbeným způsobem zaměstnání mezi zaměstnanci i mezi zaměstnavateli.
Zaměstnanec si zde může vydělat či přivydělat peníze a při dodržení určitého limitu se mu z dané částky neodvádí povinné zdravotní pojištění ani sociální pojištění ani povinná zálohová daň. Pokud zaměstnanec nepodepíše u zaměstnavatele růžové prohlášení k dani, odvede se z jeho příjmu z dohody pouze srážková daň. Tuto daň si však může zaměstnanec vyžádat zpět, když si následně podá daňové přiznání. Pokud je podepsáno růžové prohlášení, postará se o vrácení daně a celý proces účetní zaměstnavatele. U obou typů dohod je vždy nutné znát právě aktuální limit, který určuje, do jaké částky hrubého výdělku se zdravotní pojištění odvádět nemusí a od jaké částky už je nutné povinnost plnit. Stejné je to i s odvodem na sociální pojištění a povinností k dani z příjmu respektive využitím srážkové či zálohové daně.
Určující limit se však může čas od času měnit a o povinnosti či nepovinnosti rozhoduje už pouhá koruna nad či pod limitem. Jak je řečeno v úvodu v roce 2021 se změní tento důležitý limit u Dohody o pracovní činnosti. Limit pro druhou z dohod Dohodu o provedení práce se měnit nebude a i v roce 2021 zůstane jako dosud na částce 10 000 Kč respektive 10 001 Kč hrubého měsíčního příjmu z dané dohody.
Rozhodný limit se tedy v roce 2021 změní pouze pro dohody o pracovní činnosti. Limit se zvýší a zaměstnanec zaměstnaný na tuto dohodu bude moci mít vyšší příjem než v současnosti a přesto nebude muset odvádět zdravotní a sociální pojištění a bude moci použít srážkovou daň. Daný limit se zvýší, ze současných 2999 Kč respektive 3000 měsíčně a posune na částku 3499 Kč respektive 3500 měsíčně.
Zjednodušeně řečeno pokud bude mít zaměstnanec na dohodu o činnosti v roce 2021 hrubý měsíční příjem 3499 Kč nebo nižší nemusí z daného příjmu odvádět státu povinně ani zdravotní pojištění ani sociální pojištění a může využít srážkovou daň. Pokud příjem uvedeného zaměstnance bude jen o korunu vyšší, tedy nově 3500 Kč měsíčně už bude muset být z daného příjmu sraženo povinné zdravotní i sociální pojištění, už vzniká povinná účast na odvodech, ale stále je ještě možné použít srážkovou daň.
Srážkovou daň nebude možné od roku 2021 uplatnit u příjmu 3501 Kč měsíčně nebo vyššího u takové částky už bude muset být daň zálohová
Pozor právě pouhá jedna koruna navíc v příjmu z dohody o činnosti rozhoduje o tom, zda zaměstnanec může využít srážkovou daň nebo již musí zaplatit daň zálohovou a zda musí či nemusí odvádět povinné pojistné. Takže jak je řečeno v odstavci výše, povinnost účasti na pojistném bude v roce 2021 od částky 3500 Kč. Povinná platba zálohy na daň bude od částky 3501 hrubého měsíčního příjmu z uvedené dohody.
Podobné články
Třetí Milostivé léto umožní splácet s pomocí splátkového kalendáře
Třetí oddlužovací akce státu čili Milostivé léto, která dá šanci tisícům dlužníků být zase bez dluhů, už je…
Více informacíLidem čekajícím na vyřízení důchodu nebude hrozit dluh na zdravotním pojištění
Současná doba je v mnoha ohledech vypjatá a nestandardní i z hlediska čekání na vyřízení důchodů. Čekací…
Více informacíZrychlené mimořádné odpisy majetku pro rok 2023 a 2024 by měly pomáhat místo seškrtaných dotací
Připravovaný konsolidační nebo taktéž úsporný balíček, který v současnosti připravuje vláda ČR, bude poměrně…
Více informacíPenzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější
Potřeba aby si lidé více a aktivněji spořili na důchod je stále naléhavější. Stát proto již od roku 2024…
Více informací