Srovnatelnost údajů je v účetní závěrce klíčová a změny se vždy musí objevit v příslušné příloze
Hlavním posláním účetnictví je poskytovat firmě spolehlivý přehled o vývoji jejího hospodaření a ekonomických postupů. Výsledky daného procesu za jednotlivé roky se zobrazují v účetních závěrkách a samozřejmě musí být možné tyto údaje také srovnávat a zaznamenávat změny v jednotlivých obdobích.
Účetní závěrka je nejdůležitějším informačním dokladem ekonomického vývoje firmy a musí v ní být vždy možnost srovnávat
Účetní závěrka je celým souborem dokumentů poskytující státu, akcionářům i bankám důkladný přehled o tom, co se s firmou po ekonomické stránce děje, zda vydělává či prodělává nebo její vývoj stagnuje, co se děje s majetkem, jak se daří plnit závazky a další informace.
Informace uváděné v účetní závěrce musí být vždy srovnatelné s údaji z minulých účetních období. Nutnost a povinnost srovnatelnosti údajů uváděných v účetních závěrkách je stanovena zákonem o účetnictví a jeho prováděcí vyhláškou. Znamená to, že účetní jednotky mají vždy v aktuálních účetních závěrkách srovnávací údaje pocházející z minulých účetních období. Zásadní je toto srovnávání zejména ve výkazech zisků a ztrát. Účetní jednotka upravuje údaje z aktuální závěrky s údaji z minulých období, pokud taková úprava slaďuje časovou srovnatelnost aktuálních a minulých údajů.
Pokud dochází k těmto úpravám a údaje uvedené v aktuální účetní závěrce se budou lišit od údajů uvedených v účetních závěrkách minulých je důležité v příslušné příloze k účetní závěrce uvést a zdůvodnit všechny změny, k nimž došlo.
Úprava dat může být potřebná například kvůli:
nutnosti opravy chyb,
změně metody účetního odhadu nebo z důvodu
změny délky účetního období či
vykazování nových účetních jednotek.
Firma je zkrátka živý organismus, v němž neustále dochází ke změnám třeba ke změně účetního odhadu. Pokud jednotka změnila, danou metodu musí upravit srovnávací údaje tak, aby srovnávací údaje vypadaly tak jako by k žádné změně nedošlo a jakoby se danou metodou účtovalo vždy, avšak v příloze je třeba uvést, že ke změně metody došlo a proč.
Pokud je účetní období, k němuž se závěrka vztahuje, bylo náhle kratší než u předchozí účetní závěrky, musí jednotka v příloze uvést důvod, proč se tak stalo.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací