Těhotenství ve zkušební době a výpověď mohou mít k sobě nebezpečně blízko
Těhotenství je výjimečný stav v životě ženy, který i v případě, že probíhá zcela přirozeně a není lékaři přímo označen za rizikový, určitá rizika přináší každé ženě. Jedním z uvedených rizik může být výpověď ze zaměstnání ve zkušební době. Na uvedené období se totiž nevztahuje mimořádná zákonná ochrana pro těhotné zaměstnankyně, která platí po zkušební době.

Zákoník práce propuštění těhotné ve zkušební době nezakazuje a směrnice EU, která by tomu činila přítrž, také není přijata
Tuzemský zákoník práce a další navazující předpisy sice stanoví ochrannou lhůtu i zvláštní pracovní podmínky pro těhotné zaměstnankyně. Jenže ouha u většiny tuzemských předpisů a pravidel se nějaké krizové místečko najde a bohužel je zde i v případě těhotných zaměstnankyň.
Uvedeným krizovým místem je ochrana těhotných ve zkušební době před propuštěním ze zaměstnání. Pro uvedené období totiž zákoník práce takovou ochranu nestanoví a zvláštní směrnice Rady EU č. 92/85, která nařizuje členským státům právě přijmout opatření na ochranu těhotných zaměstnankyň před propuštěním, zatím u nás přijata nebyla. Popsaná situace tedy znamená, že těhotná zaměstnankyně je ve zkušební době vydána na milost či nemilost svému zaměstnavateli, protože pokud se rozhodne ji propustit, může tak učinit i bez udání důvodu.
Zaměstnankyně ve zkušební době sice může o těhotenství mlčet, ale není to ideální řešení
Zkušební doba a těhotenství mohou být tedy pro ženu jednou z nejnáročnějších situací a životních zkoušek.
Žádný zákon ani předpis nestanoví ženě povinnost, kdy má zaměstnavateli oznámit své těhotenství. Jenže pokud zaměstnankyně o svém těhotenství zaměstnavatele neinformuje, může jednak vystavit zdravotnímu riziku sebe i dítě a nemůže uplatnit možnosti, které vzhledem k těhotenství mimo zkušební dobu má. Jde zde například o úpravu pracovní doby během těhotenství. Výkon pracovní cesty jen se souhlasem zaměstnankyně či třeba nárok na pracovní volno s náhradou mzdy pro případ návštěv těhotenské poradny.
Na straně druhé je nutné myslet i na to, že pokud není zaměstnavatel o těhotenství zaměstnankyně informován, nelze jej případně následně vinit z toho, že stav své pracovnice nechránil a nepřevedl ji na jinou práci nebo ji nechal konat práci těhotným zákonem zakázanou.
Pokud zaměstnankyně otěhotní v průběhu, kdy se nachází ve výpovědní době, tak se ukončení pracovního poměru zastaví, protože během těhotenství, mateřské či rodičovské dovolené výpovědní lhůta nepokračuje a uplynutí zbývající výpovědní doby i skončení pracovního poměru se dokončí až po uplynutí těhotenství, mateřské i rodičovské dovolené.
Těhotné ve zkušební době s výpovědí může pomoci soud a prokázání diskriminace zaměstnavatelem
Jak vidno těhotenství a výpověď ve zkušební době může být velmi nesnadno řešitelný a stresující problém. Žena, která se do uvedené situace dostane a nechce se vzdát svého zaměstnání, se může obrátit jedině o pomoc na Ústavní soud. Pokud se při daném jednání prokáže, že pro propuštění zaměstnankyně není žádný závažný důvod ve smyslu spáchání trestného činu či hrubého porušení pracovních povinností, a že se jedná ze strany zaměstnavatele o diskriminační jednání z důvodu těhotenství, bude jednání zaměstnavatele nezákonné a výpověď neplatná.
Podobné články
Přechody mezi pásmy paušální daně od roku 2023
Jak již bylo uvedeno v několika předchozích článcích tohoto portálu, tak od roku 2023 čeká OSVČ, kteří…
Více informacíZpřísní se pravidla vyplácení dávek souvisejících s uprchlíky z Ukrajiny
Humanitární dávky musí vždy pomáhat v krizové situaci tomu účelu, pro který jsou určeny a platí to…
Více informacíAtrapa kamery se ke zlepšení morálky zaměstnanců používat nesmí
Každý zaměstnavatel se samozřejmě snaží mít přehled o dění ve firmě a také nejrůznějšími způsoby motivuje…
Více informacíNerozdělení zisku mezi společníky může společník napadnout soudní žalobou
Vždy pokud v obchodních společnostech spojuje síly několik společníků, činí tak jednak proto, aby se jim…
Více informací