Trvalý kurzarbeit je podle daňových i právních odborníků flexibilnějším a ekonomičtějším řešením než systém narychlo chystaných podpůrných programů
Vláda dnes schválila nová trvalá pravidla pro používání kurzarbeitu. Počítá se s tím, že daná pravidla začnou platit již za dva měsíce od listopadu 2020. Schválení uvedených trvalých pravidel, která budou pomáhat s výplatou mezd zaměstnancům v krizových situacích, když si závažné okolnosti vynutí omezení zaměstnávání, s potěšením kvitují nejen ekonomičtí odborníci, ale i odborníci v sektoru daní a práva.
Ve všeobecně napjaté situaci dává trvalý kurzarbeit jistotu koncepčního řešení problémů se zaměstnáváním a poskytováním mzdy
Jak naznačují úvodní slova vláda dnes dala zelenou novým pravidlům takzvaného trvalého kurzarbeitu, čímž přináší větší jistotu firmám i zaměstnancům, že je zde řešení záležitostí zaměstnávání a mzdových otázek při závažných ohroženích ekonomiky z důvodů po přírodních pohrom, epidemií či kyberútoků. Schvalovací proces má proběhnout zrychlenou formou a trvalá pravidla pro kurzarbeit už mají platit od listopadu.
Kurzarbeit znamená, že ani v těžkých časech, kdy je méně práce, nemusí být zaměstnanci propuštěni, ale mohou pracovat zkráceně a část mzdy jim zaplatí zaměstnavatel a zbytek doplatí stát. V současné koronavirové době na obdobném principu fungoval podpůrný program Antivirus, který sice mnoha podnikatelům pomohl, ale šlo o program dočasný postavený na ve spěchu zbudovaných pravidlech. Nejen ekonomičtí ale i právní a daňoví odborníci proto vítají, že dochází k nastavení a schválení trvalých pravidel pro kurzarbeit, která zde budou trvale k dispozici pro případ těžkých časů a nebude nutné vždy v kritické situaci teprve začínat od nuly a něco nového vymýšlet. Také podle daňových poradců pro podnikatelský sektor v krizových situacích není nic důležitějšího než stabilně platná a spolehlivé pravidla. Samozřejmě i tito odborníci upozorňují, že začátek s uvedenou novinkou nemusí být pro podnikatele zcela snadný, ale jakmile si dotčení uvedený systém administrativně osvojí, tak už je další krizová situace nezaskočí a zůstanou jistotou i pro své zaměstnance. Administrativně by nová pravidla neměla být náročnější, než byla u podpůrného programu Antivirus. Celý proces má mít fungovat elektronicky. Navíc uvedené opatření pro zaměstnavatele znamená, také snížení nákladů za dobu, kdy zaměstnanci pro překážky v práci nemohou pracovat.
Právníci vidí zásadní přínos v dosažení více zaměstnanců na podporu
Podle právníků přináší uvedená pravidla velkou oporu hlavně zaměstnancům, aby se při ekonomických otřesech nemuseli dostávat do krizových situací ohledně ztráty zaměstnání a všech problémů s tím spojených. Trvalá pravidla kurzarbeitu totiž umožní většímu počtu zaměstnanců dosáhnout na podporu, která sice nebude obrovská, ale pořád se jedná o zachování práce pro zaměstnance a nezanedbatelnou úsporu pro zaměstnavatele. Proti programu Antivirus je podle právníků nové řešení variabilnější i spravedlivější a pomůže širšímu spektru osob.
Podobné články
Doručování důležitých písemností zaměstnanci e-mailem zatím stále nemusí být nejlepší volbou
Ačkoli se doručování písemností zaměstnancům prostřednictvím e-mailu může zaměstnavatelům jevit jako ta…
Více informacíDoručování důležitých písemností zaměstnanci e-mailem zatím stále nemusí být nejlepší volbou
Ačkoli se doručování písemností zaměstnancům prostřednictvím e-mailu může zaměstnavatelům jevit jako ta nejsnazší a nejpřijatelnější cesta, opak může být pravdou. Je důležité si uvědomit, že pro doručování zásadních pracovněprávních písemností e-mailem je zatím stále nutné splnit ne zcela snadné podmínky, které by se sice měly v dohledné budoucnosti změnit, ale zatím se tak nestalo.
Při doručování zásadních pracovněprávních písemností zaměstnanci e-mailem je nutné promyslet, zda je to ze zákona možné a zda budou splněny příslušné podmínky
Doručování písemností zaměstnanci e-mailem musí zaměstnavatel vždy pečlivě zvažovat podle toho, o jakou písemnost se jedná a co ohledně jejího doručování stanoví zákon konkrétně zákoník práce. Je důležité si jako zaměstnavatel uvědomovat, že pro doručování zásadních písemností v pracovněprávním vztahu, například písemností ohledně pracovního poměru, odměňování, či porušení pracovní neschopnosti jsou zákoníkem práce stanovena jednoznačná pravidla a postupy, jak musí být doručení v konkrétní situaci provedeno, aby bylo platné.
S uvedenými pravidly se musí zaměstnavatel před volbou způsobu doručení písemnosti zaměstnanci pečlivě seznámit, aby věděl, který ze způsobů, ve které situaci konkrétně použít.
Zákonem uznávaných a určených způsobů doručování výše uvedených písemností v pracovněprávních vztazích je hned několik od doručování do vlastních rukou na pracovišti, přes doručování provozovatelem poštovních služeb, až po doručování elektronicky e-mailem nebo datovou schránkou. Zaměstnavatel si však nemůže libovolně vybrat, který ze způsobů pro doručení důležité písemnosti zvolí, ale musí (zatím stále) postupovat v přesně vymezeném sledu. Začít je nutné vždy od doručení písemnosti do vlastních rukou zaměstnance na pracovišti. Až teprve pokud doručení na pracovišti není možné, může zaměstnavatel zvolit doručení prostřednictvím:
- provozovatele poštovních služeb čili běžné pošty,
- sítě nebo služby elektronických komunikací nebo
- datové schránky.
Z uvedeného tedy jednoznačně plyne, že k doručení pracovněprávních písemností určených do vlastních rukou zaměstnance nelze volit doručení e-mailem jako primární, ale až jako další možnost když se nezdaří předání na pracovišti, nebo kdekoli bude zaměstnanec zastižen.
Dále je třeba si v souvislosti s doručením uvedených písemností e-mailovou cestou uvědomovat, že zde zákon stanoví nutné splnění tří poměrně přísných podmínek pro postup zaměstnavatele i zaměstnance, aby doručení bylo právně platné.
K doručení pracovněprávních dokumentů e-mailem je nutný předchozí písemný souhlas zaměstnance, elektronická adresa pro doručování i elektronické podpisy
Předchozí řádky ukazují, že doručování pracovněprávních písemností například pracovní smlouvy zaměstnanci e-mailem nemusí být ze zákona správným způsobem a primárně je třeba stále volit způsob předání zaměstnanci přímo. Na straně druhé, i když doručení e-mailem správnou volbou, protože jiný způsob možný není, může nastat další problém s pravidly.
Paragraf 335 zákoníku práce si při doručování prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací čili doručování e-mailem žádá nejen písemný souhlas zaměstnance a poskytnutí elektronické adresy pro uvedené doručování, ale také elektronické podepsání písemnosti na straně zaměstnavatele i zaměstnance.
Aby mohl zaměstnavatel vůbec zvolit doručení výše popsaných písemností e-mailem, musí mít předtím písemný souhlas zaměstnance s takovým způsobem doručování a k tomu i elektronickou adresu také poskytnutou zaměstnancem k danému účelu. Další co zaměstnavatel k uvedenému doručování musí mít je vlastní uznávaný elektronický podpis, kterým bude doručovaná písemnost podepsána.
Elektronický podpis však potřebuje i zaměstnanec pro potvrzení přijetí písemností. Zákon si zatím potvrzení přijetí písemnosti zaměstnancem stále žádá a toto potvrzení může zaměstnanec uskutečnit jedině datovou zprávou podepsanou svým uznávaným elektronickým podpisem.
Pokud tedy nedá zaměstnanec zaměstnavateli písemný souhlas s doručováním prostřednictvím e-mailu nebo nemá zaměstnavatel či zaměstnanec vlastní elektronický podpis, tak doručování pracovněprávních písemností e-mailem mezi nimi možné není.
Změnit a usnadnit podmínky doručování uvedených písemností e-mailem by měla chystaná novela zákoníku práce. Zaměstnanec již nebude muset potvrzovat přijetí, protože se uplatní fikce doručení
Významný obrat v záležitosti doručování popsaných písemností e-mailem mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, by měla přinést ona chystaná velká novelizace zákoníku práce. Jedná se o onu novelizaci, která má též upravit podmínky práce z domova, práce na dohody i řadu dalších záležitostí.
Pokud tedy uvedená novelizace dojde platnosti, doručování písemností zaměstnanci e-mailem by se měla otevřít snazší cesta. Písemný souhlas zaměstnance s doručováním pracovněprávních písemností e-mailem i elektronickou adresu sdělenou zaměstnancem, bude zaměstnavatel potřebovat pořád. Bez vlastního elektronického podpisu, kterým odesílaný dokument podepíše, se zaměstnavatel také neobejde, ale na potvrzení ze strany zaměstnance už nebude potřeba. A zaměstnanec nebude pro dané účely muset mít ani elektronický podpis.
Na straně zaměstnance by totiž nově měla platit fikce doručení. Pokud se tedy zaměstnanec a zaměstnavatel dohodnou, že zaměstnavatel bude doručovat uvedenou dokumentaci zaměstnanci e-mailem a zaměstnanec stvrdí uvedený souhlas v dohodě podpisem, bude moci zaměstnavatel uvedeným způsobem písemnosti doručovat i bez potvrzení zaměstnance. Záležitost bude po 15 dnech od odeslání považována za doručenou fikcí.
Knize úrazů a ohlašovací povinnosti je potřeba při úrazu zaměstnance věnovat zásadní pozornost
Úraz zaměstnance je vždy nepříjemná událost, která pro zaměstnavatele znamená plnění několika nutných zásadních…
Více informacíOpět lze žádat peníze na vzdělávání zaměstnanců a vztahuje se i na OSVČ
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vyhlásilo v pondělí 20. března 2023 již druhou dotační výzvu…
Více informací