Úroky z hypotéky je možné si při splnění určitých podmínek odečíst i v roce 2020
Splácení hypotéky není nikdy zcela snadné. Uvedená povinnost si vždy žádá disciplínu i dodržování pravidel a hlídání finančních prostředků. Pokud si však poplatník dané povinnosti správně plní má také možnost si pravidelně každý rok v rámci daňového přiznání či ročního zúčtování u zaměstnavatele odečítat z daní část zaplacených úroků z hypotéky. Uvedený odpočet je zde i v roce 2020.

Maximální roční odečitatelná položka z hypotéky je 45 000 Kč, ale realitou bývá tak 12 000 Kč zpět
Částka, kterou si plátce hypotéky může ročně odečíst z daní, záleží vždy na tom, jak je vysoký úrok, kolik a jak dlouho se splácí a jaká doba zbývá do konce splatnosti. Maximální částka, kterou si poplatník může za rok z daní odečíst je 45 000 Kč. Uvedené maximum však pro většinu poplatníků dosažitelné nebývá. Realita, kterou se poplatníkovi při dodržování pravidel daří získat na zaplacených úrocích zpět je průměrně kolem 12 000 Kč za rok a platí to i za rok 2019 v daňovém přiznání či zúčtování podávaném v roce 2020.
Aby bylo možné si úroky z hypotéky, či úvěru na bydlení daňově odečíst je třeba splnit několik zásadních podmínek
Pro každé uplatnění odpočtu z daně a získání slevy je třeba splnit nějaké podmínky a platí to samozřejmě i pro odpočet z hypotéky. Aby bylo možné si splácení hypotéky daňově uplatnit, a získat část zaplacených peněz zpět musí být danou hypotékou řešena bytová potřeba poplatníka případně jeho blízkých příbuzných. Znamená to, že je možné si odečítat hypotéku na dům či byt, ve kterém plátce či jeho nejbližší bydlí nebo budou v nejbližším čase trvale bydlet. Nelze si však z daně odečíst hypotéku na rekreační nemovitost či nemovitost, ve které se bude podnikat nebo bude sloužit k pronájmu.
Další nutnou podmínkou odpočtu hypotéky či úvěru na bydlení z daní je, že odpočet může žádat pouze ten kdo je aktivním účastníkem hypotéky uvedeným ve smlouvě a splácí.
Pro odpočet z hypotéky je ovšem potřeba mít ten správný příjem, z něhož se odvádí dostatečně na daních
Odpočet z úroků na bydlení si však nemůže uplatnit každý poplatník. Logické je že kdo si chce odečítat z odvedených daní, musí k tomu mít příjem, ze kterého se tyto daně odvádí a tento příjem musí dosahovat určité výše. Uvedený odpočet si mohou nárokovat zaměstnanci i OSVČ, kteří mají zdanitelný příjem ze zaměstnání či podnikání minimálně v takové výši, aby i po odečtení roční slevy na poplatníka vykazoval aktivní daňovou povinnost. Odpočet z hypotéky si tedy nemohou uplatnit zaměstnanci pracující pouze na dohody mimo pracovní poměr do limitu, zaměstnanci pracující za minimální mzdu či OSVČ s nízkým ziskem do 165 600 Kč ročně.
Pro uplatnění odpočtu je nutné k přiznání či ročnímu zúčtování vždy doložit potvrzení příslušné banky o výši zaplacených úroků za daný rok. Když se odpočet uplatňuje poprvé, je nutné doložit i výpis z katastru nemovitostí.
Podobné články
Daňový poradce ohledně přiznání nemůže za poplatníka udělat úplně vše
Možnost vyřešit si povinnosti ohledně přiznání k dani z příjmu za pomoci daňového poradce využívá každým…
Více informacíDaňový odpočet hypotéky, stavebního spoření či životního pojištění se vyplatí i v roce 2022
Daňový odpočet i v roce 2022 znamená moci si regulérně snížit daňovou povinnost i o tisíce korun. Výborným…
Více informacíNepodnikající fyzické osoby s datovou schránkou dostanou zřejmě výjimku v povinnosti elektronického přiznání k dani
Jak již bylo i na tomto portále avizováno od roku 2023 dojde k velkým změnám ohledně povinného zřizování…
Více informacíDodatečným daňovým přiznáním lze taktéž žádat o předání účetní závěrky správcem daně
Účetní jednotky, které mají ze zákona povinnost pravidelného zveřejňování účetní závěrky, mohou letos poprvé…
Více informací