Úroky z prodlení s platbou daní v roce 2021 rostou rychleji než dříve
Do prodlení ohledně úhrady daní se může v současné nelehké době dostat i ten nejzodpovědnější subjekt. Když však k takové situaci dojde, je důležité vždy myslet na to, že každé takové opoždění s platbou znamená také úroky z prodlení, které v roce 2021 rostou ještě rychleji než v roce předchozím.

Čím delší je prodleva v platbě daní, tím více je nutné v roce 2021 zaplatit na úrocích z prodlení
Pokud dojde k prodlení v úhradě kterékoli z daní je nutné uvedenou záležitost co nejrychleji řešit a zaplatit potřebnou částku. V opačném případě totiž vždy začnou dlužnou částku rychle zvyšovat úroky z prodlení, které v roce 2021 rostou v důsledku ekonomických i legislativních změn ještě rychleji než v roce předchozím.
Život v naší zemi jde i přes všechny pandemické peripetie dál, což znamená reagovat také na aktuální vývoj na poli ekonomiky a přizpůsobovat i ekonomické nástroje měnové politiky a právo tak, aby nedocházelo k nezvladatelným výkyvům a zvratům. Uvedený vývoj si vyžádal změnu v repo sazbě České národní banky a s uvedeným krokem se nevyhnutelně pojí i růst úroků z prodlení.
Repo sazba je jedním ze základních nástrojů České národní banky, kterým se reguluje a ovládá míra inflace, tak aby zůstávala v ovladatelných mezích. Pokud se tedy mění růst inflace, je nezbytné na to reagovat změnou v repo sazbě.
A jak je řečeno výše změny v repo sazbě se vždy promítnou do úroků z prodlení. Změny v repo sazbě vyhlášené ČNB se do trvajícího prodlení promítnou k prvnímu kalendářnímu dni aktuálního pololetí. Ve druhé polovině roku výši úroků ovlivňuje repo sazba platná k 1. 7. 2021 vyhlášená ČNB v červnu 2021. K důležité změně v souvislosti s repo sazbou došlo hned od začátku roku 2021, kdy se změnila právní úprava právě ohledně úroků z prodlení a repo sazby. Podle těchto nových pravidel stanoví podle § 2 nařízení vlády č. 351/2013 a výše úroku z prodlení odpovídá roční výši repo sazby stanovené ČNB pro první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení zvýšené o 8 procentních bodů.
U prodlení s platbou daně z roku 2020 se splatností v roce 2020 se postupuje ještě dle předchozích předpisů
Pokud se tedy subjekt v roce 2021 nachází v prodlení s platbou daně, záleží hodně na tom, kdy k prodlení došlo a kdy měl být dluh splacen. Pokud k prodlení s úhradou došlo již do konce roku 2020 a splatnost daně byla taktéž do konce roku 2020, pak se výše úroku z prodlení stanoví ještě podle předchozích pravidel daňového řádu, tj. 14% plus pro danou dobu odpovídající repo sazba ČNB. Platby splatné v roce 2021 už však podléhají pravidlům novým. Z uvedeného je tedy jednoznačně prodlení s platbou daně je důležité co nejrychleji vyřešit a ukončit.
Podobné články
Podporu v nezaměstnanosti čekají zřejmě změny nejen ohledně odstupného
O tom, že bude nutné nejen z úsporných důvodů změnit respektive zpřísnit podmínky ohledně nároku a čerpání…
Více informacíTřetí Milostivé léto umožní splácet s pomocí splátkového kalendáře
Třetí oddlužovací akce státu čili Milostivé léto, která dá šanci tisícům dlužníků být zase bez dluhů, už je…
Více informacíZrychlené mimořádné odpisy majetku pro rok 2023 a 2024 by měly pomáhat místo seškrtaných dotací
Připravovaný konsolidační nebo taktéž úsporný balíček, který v současnosti připravuje vláda ČR, bude poměrně…
Více informacíPenzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější
Potřeba aby si lidé více a aktivněji spořili na důchod je stále naléhavější. Stát proto již od roku 2024…
Více informací