Uvolnění zaměstnance kvůli hledání nového zaměstnání
Zákoník práce jednoznačně stanoví, že zaměstnanci, který v jednom zaměstnání končí, náleží v posledních týdnech určité pracovní volno, aby si mohl hledat práci novou. Platí ovšem, že i toto volno má svá pravidla a podmínky.

Hledání nového zaměstnání je ze zákona důležitou překážkou v práci na straně zaměstnance a musí být poskytnuto pracovní volno v příslušném rozsahu
Hledání nového zaměstnání nemusí být vždy snadná záležitost a většinou daná situace vyžaduje od hledajícího čas a vynaložení někdy i značného úsilí, aby se věc podařila. Zákoník práce na toto pamatuje, a proto zaměstnanci, který v jednom zaměstnání končí, ať už výpovědí či dohodou, náleží v době výpovědní lhůty pracovní volno na hledání místa nového.
Na poskytnutí uvedeného volna ve stávajícím zaměstnání k hledání zaměstnání nového se vztahuje § 199 zákoníku práce, kde se uvádí, že pokud zaměstnanec nemůže konat práci z důvodů jiných důležitých překážek v práci týkajících se jeho osoby, než jsou uvedeny v § 191, je zaměstnavatel povinen poskytnout mu pracovní volno, a v určitých případech náleží při takovém volnu i náhrada mzdy.
Hledání nového zaměstnání v době končícího zaměstnání stávajícího bezesporu je na straně zaměstnance zásadní osobní překážkou v práci. Z toho důvodu je přímo nařízením vlády č. 590/2006 Sb. Stanoveno poskytnutí volna nejvýše jeden půlden v každém týdnu během výpovědní doby v délce dvou měsíců.
Ve většině případů na hledání zaměstnání náleží volno bez náhrady, ale může náležet i volno s náhradou mzdy
Jak je uvedeno výše, obvyklejší je situace, kdy se volno zaměstnanci na hledání nové práce poskytuje bez náhrady mzdy, ale může nastat i situace opačná, že zaměstnanci k danému účelu náleží volno placené čili s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku.
Placené volno na hledání nového zaměstnání zaměstnanci náleží, pokud je v situaci, kdy mu dal stávající zaměstnavatel výpověď z pracovního poměru nebo s ním tento pracovní poměr ukončil dohodou, například kvůli nadbytečnosti nebo třeba kvůli restrukturalizaci podniku, čili z důvodů uvedených v § 52a až 52c zákoníku práce.
Pokud dává výpověď sám zaměstnanec, výše uvedené volno mu sice taktéž náleží, ale bez náhrady mzdy či platu.
Podobné články
Vnitřní předpis a náhrada mzdy zaměstnanci na dohody při překážkách na straně zaměstnance
Novela zákoníku práce č. 281/2023 Sb. rozšiřuje možnosti dohod mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci pracujícími…
Více informacíFirmy budou muset povinně jasně informovat nejen zaměstnance o odměňování a skončí doložky o mlčenlivosti
Zaměstnavatelé budou mít již brzy nové povinnosti ohledně informování zaměstnanců i inspektorátu práce ohledně…
Více informacíPřechod práv a povinností mezi zaměstnavateli musí být projednán s odbory i radou zaměstnanců
V případě převedení činnosti i zaměstnanců od jednoho zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli, musí být ze…
Více informacíInformace v příloze účetní závěrky jsou stejně zásadní jako údaje v závěrce samotné
Příloha účetní závěrky je vždy nedílnou součástí každé účetní závěrky a slouží jako doplňující…
Více informací