Uvolnění zaměstnance kvůli hledání nového zaměstnání
Zákoník práce jednoznačně stanoví, že zaměstnanci, který v jednom zaměstnání končí, náleží v posledních týdnech určité pracovní volno, aby si mohl hledat práci novou. Platí ovšem, že i toto volno má svá pravidla a podmínky.
Hledání nového zaměstnání je ze zákona důležitou překážkou v práci na straně zaměstnance a musí být poskytnuto pracovní volno v příslušném rozsahu
Hledání nového zaměstnání nemusí být vždy snadná záležitost a většinou daná situace vyžaduje od hledajícího čas a vynaložení někdy i značného úsilí, aby se věc podařila. Zákoník práce na toto pamatuje, a proto zaměstnanci, který v jednom zaměstnání končí, ať už výpovědí či dohodou, náleží v době výpovědní lhůty pracovní volno na hledání místa nového.
Na poskytnutí uvedeného volna ve stávajícím zaměstnání k hledání zaměstnání nového se vztahuje § 199 zákoníku práce, kde se uvádí, že pokud zaměstnanec nemůže konat práci z důvodů jiných důležitých překážek v práci týkajících se jeho osoby, než jsou uvedeny v § 191, je zaměstnavatel povinen poskytnout mu pracovní volno, a v určitých případech náleží při takovém volnu i náhrada mzdy.
Hledání nového zaměstnání v době končícího zaměstnání stávajícího bezesporu je na straně zaměstnance zásadní osobní překážkou v práci. Z toho důvodu je přímo nařízením vlády č. 590/2006 Sb. Stanoveno poskytnutí volna nejvýše jeden půlden v každém týdnu během výpovědní doby v délce dvou měsíců.
Ve většině případů na hledání zaměstnání náleží volno bez náhrady, ale může náležet i volno s náhradou mzdy
Jak je uvedeno výše, obvyklejší je situace, kdy se volno zaměstnanci na hledání nové práce poskytuje bez náhrady mzdy, ale může nastat i situace opačná, že zaměstnanci k danému účelu náleží volno placené čili s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku.
Placené volno na hledání nového zaměstnání zaměstnanci náleží, pokud je v situaci, kdy mu dal stávající zaměstnavatel výpověď z pracovního poměru nebo s ním tento pracovní poměr ukončil dohodou, například kvůli nadbytečnosti nebo třeba kvůli restrukturalizaci podniku, čili z důvodů uvedených v § 52a až 52c zákoníku práce.
Pokud dává výpověď sám zaměstnanec, výše uvedené volno mu sice taktéž náleží, ale bez náhrady mzdy či platu.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací