Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Už v šestnácti je možné být samostatným podnikatelem

Máte doma šikovného potomka, kterému podnikání přirostlo k srdci a i přes svůj pubertální věk se v životě neztratí? S vaším souhlasem může nyní samostatně podnikat už v šestnácti letech. Musí však přesvědčit soud, že na to má.

Už v šestnácti je možné být samostatným podnikatelem.jpg
Datum článku: 28. 04. 2015

K předčasnému dosažení svéprávnosti je třeba splnit určité podmínky

Podle § 30 občanského zákoníku je osoba plně svéprávnou od 18 let věku. Podle nového občanského zákoníku je zde však nová možnost jak na základě rozhodnutí soudu získat plnou svéprávnost před osmnáctým rokem. Aby se daný akt mohl uskutečnit musí být splněny podmínky stanovené v §37 nového občanského zákoníku, bez jejich splnění nezletilá osoba plnou svéprávnost nezíská.

  1. Základní podmínkou je dosažení věku šestnácti let. Osoba, která je pod touto věkovou hranicí svéprávnost získat nemůže.
  2. Nezletilý musí prokázat soudu svoji mravní vyspělost, schopnost nést odpovědnost za své činy, schopnost sám se živit a obstarávat si své záležitosti. Soud v uvedených případech postupuje vždy velmi individuálně s přihlédnutím k zájmům jedince i dalším okolnostem pro které je nabytí svéprávnosti žádáno.
  3. Třetí a poslední zásadní podmínkou pro předčasné nabytí svéprávnosti nezletilého je výslovný souhlas zákonných zástupců či zástupce.

Podnět k řízení o přiznání zletilosti může dát formou žádosti sama nezletilá osoba případně její zákonný zástupce.

Souhlas zákonného zástupce k samostatnému provozování obchodního závodu a podobné činnosti dle § 33 občanského zákoníku

Vedle § 37 nového občanského zákoníku je zde ještě §33 téhož zákoníku, který stanovuje možnost souhlasu zákoného zádtupce k samostatnému vedení obchodního závodu a jiné podobné výdělečné činnosti k tomuto je potřeba získat přivolení soudu. Na základě tohoto přivolení pak může nezletilý podnikat. Je způsobilý k jednáním, která jsou s ponikáním spojena, ale plné zletilosti v uvedeném případě ještě nedosáhne.
Souhlas dle § 33 nahradí podmínku zletilosti pro účely jednání například se živnostenským úřadem a podobně. Čas ukazuje, že i při poměrně krátké době účinnosti nového občanského zákoníku je § 33 využíván a mladí podnikatelé již souhlas k samostatnému vedení obchodního závodu mají.

Zatím sice není zcela jednoznačně stanoveno jakým způsobem se řeší spory, které se případně váží na podnikání náctiletých. České soudy by v uvedeném případě hledaly precedens u zahraničních soudů, kde již vědí jak v uvedených situacích postupovat.

V podnikání se vždy může hodit dobrá rada zkušených odborníků z oblasti daní a účetnictví. Zkuste www.vedeni-ucetnictvi.cz poradí zde i mladým, začínajícím podnikatelům.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Dovolené má někdo osm týdnů a jiný jen čtyři, ale není to svévole a záleží to na různých faktorech

Dovolené má někdo osm týdnů a jiný jen čtyři, ale není to svévole a záleží to na různých faktorech

Datum článku: 14. 06. 2019

Dovolená je čas lákající příjemným odpočinkem, dobrodružstvím či dálkami. Uvedená doba však zdaleka není…

Více informací
Zvýšení rodičovského příspěvku už toužebně očekávají zejména rodiče vícerčat, ministerstvo urychlí projednávání

Zvýšení rodičovského příspěvku už toužebně očekávají zejména rodiče vícerčat, ministerstvo urychlí projednávání

Datum článku: 13. 06. 2019

S projednáváním zvýšení rodičovského příspěvku už musí poslanci přidat, aby nová výše mohla platit opravdu…

Více informací
Založit společnost s ručením omezeným za korunu je možné, ale velmi často krátkozraké

Založit společnost s ručením omezeným za korunu je možné, ale velmi často krátkozraké

Datum článku: 11. 06. 2019

Založení společnosti s ručením omezeným se základním kapitálem jedné koruny je sice ze zákona možné, avšak ani…

Více informací
Podnikání v sociálních službách zřejmě nebude zcela osvobozeno od EET

Podnikání v sociálních službách zřejmě nebude zcela osvobozeno od EET

Datum článku: 10. 06. 2019

Podnikání v sociálních službách, při němž podnikatelé přijímají tržby v hotovosti, bude zřejmě podléhat…

Více informací