Veterinární zákon už zřejmě brzy opět zpřísní pravidla pro chov psů
Chov psů si vyžaduje stále jednoznačnější a přísnější pravidla, protože daná činnost stále častěji neplyne z lásky k těmto nejvěrnějším parťákům člověka, ale z touhy po zisku. Novela veterinárního zákona, kterou by poslanci měli projednávat za pár dnů má ještě více šlapat po krku množírnám a hlídat chovy štěňat.

Chov tří a více fen bude nejspíš nutné nejpozději do týdne hlásit a štěňata čipovat ještě před odevzdáním novým majitelům
Lidé, kteří budou chtít soukromě doma chovat více psů a zejména pak fen se musí připravit na to, že podle nových pravidel veterinárního zákona budou muset svůj záměr do týdne od chvíle, kdy si čtyřnohé kamarádky pořídí, nahlásit veterinární správě. Stejně rychle bude třeba nahlásit také úmrtí chovné feny. Nahlásit bude nutné chov tři a více fen starších jednoho roku. V současnosti se hlásí, až když počet fen dosáhne pěti a více. Chovatelé většího počtu zvířat musí počítat také s častějšími kontrolami zvířat i podmínek chovu.
Štěňata se podle novelizace budou zřejmě muset povinně čipovat a to ještě před tím, než je chovatel předá od matky k novému majiteli. Sousledně s uvedenou novelou se připravuje i další novela, která zpřísní zákon na ochranu zvířat proti týrání, který bude provozování množíren zvířat trestat pokutou 500 000 Kč.
Podobné články
Doplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel
Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný…
Více informacíDoplatek do minimální mzdy si i v roce 2021 musí u zaměstnanců pohlídat každý zaměstnavatel
Každý zaměstnanec musí i v roce 2021 dostat za svoji práci alespoň tu nejnižší minimální mzdu, kterou pro daný rok stanoví nařízení vlády. Když odměna za práci v kalendářním měsíci nedosáhne výše aktuálně platné minimální mzdy, musí zaměstnavatel poskytnout doplatek do minimální mzdy.
Minimální mzda je v roce 2021 znovu vyšší a tomu je třeba náležitě přizpůsobit vše, co s tímto souvisí včetně doplatku ke mzdě zaměstnanců, kteří na minimální mzdu pro nižší výkonost nedosáhnou
Jak je řečeno v úvodu, minimální mzda je ze zákona nejnižší přípustná výše odměny za zaměstnancovu práci, což znamená, že nižší než tuto mzdu zaměstnanec dostat nesmí, ani v případech, kdy je třeba méně výkonný, ať už z vlastní viny či nezaviněně.
Nařízení vlády č. 487/2020 o minimální mzdě a nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, stanoví, že od 1. 1. 2021 se zvyšuje základní sazba minimální mzdy na 15 200 Kč za měsíc a samozřejmě se zvyšuje i základní sazba minimální mzdy za hodinu na částku 90,50 Kč. Uvedené platí při standardní pracovní době 40 hodin týdně. Do minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy se započítávají taktéž osobní příplatky, příplatky za specializaci, vedení, zastupování pedagogickou činnost a všechny mimořádné odměny. V podnikatelské sféře se jedná o odměny typu prémie, cílové odměny, fakultativní příplatkové mzdy a mimořádné odměny z rozhodnutí zaměstnavatele. Do výše minimální mzdy ze zákona naopak nezasahují mzda za práci přesčas a příplatky za práci o víkendech, svátcích či příplatky za práci v noci.
Pokud však mzda, plat či odměna z dohody u zaměstnance nedosáhne v kalendářním měsíci ani se započítáním všeho co započteno být má, výše minimální mzdy, pak je zaměstnavatel povinen danému zaměstnanci poskytnout příslušný doplatek do výše minimální mzdy. Doplatek se poskytuje bez ohledu na zaviněnou či nezaviněnou nižší výkonost zaměstnance.
Na dodržování správného odměňování minimální mzdou se často zaměřují kontroly
Na dodržování zákonů v oblasti odměňování zaměstnanců se velmi často soustředí Státní úřad inspekce práce při svých kontrolách, proto je důležité mít i v roce 2021 vše v pořádku a přizpůsobeno aktuální výši minimální mzdy.
Přijetí osobních ochranných pomůcek jako daru příspěvkovou organizaci bez souhlasu zřizovatele
Přijetí daru příspěvkovou organizací má také svá zákonem nastavená pravidla, která se musí dodržovat, a pokud by…
Více informacíPřechod OSVČ na paušální daň je nutné do 11 ledna 2021 oznámit úřadu a také vypořádat zálohy na pojistném za rok 2020
OSVČ s ročními příjmy do jednoho milionu korun si mohou od ledna 2021 odlehčit od administrativních povinností…
Více informací