Vláda schválila dovolenou dohodářům i další novinky v zákoníku práce
V minulém týdnu vláda schválila dovolenou pro zaměstnance pracující na dohody mimo pracovní poměr i změny v systému zaměstnávání na home office a posunula blíže účinnosti velkou novelu zákoníku práce.

Zaměstnanci pracující na dohody budou mít nárok na dovolenou a srovnatelnější podmínky se zaměstnanci v pracovním poměru
Více zohledňovat potřeby pečujících zaměstnanců a co nejpřirozenější podmínky pro skloubení rodinného a pracovního života, to je jeden z hlavních cílů dlouhodobě projednávané a v minulém týdnu vládou schválené novely zákoníku práce. Dalším úkolem těchto změn v zákoníku práce je začlenění evropských směrnic do tuzemských pracovních pravidel.
Vláda tedy schválila ony tolik diskutované změny systému pro práci na dohody i pro práci na home office. Lidé pracující na dohody mimo pracovní poměr DPČ nebo DPP budou muset mít nově rozvrhovánu pracovní dobu nejméně tři dny dopředu, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnou jinak. Uvedení zaměstnanci budou mít taktéž právo na dovolenou a uplatnění překážek v práci obdobně jako zaměstnanci v klasickém pracovním poměru.
Jasnější a vstřícnější podmínky pro práci dostanou i zaměstnanci, kteří potřebují pracovat z domova
Práce z domova je často jediným schůdným řešením, jak být zaměstnán a současně zvládat i péči o menší děti nebo třeba nemocné blízké. I těmto potřebám má zákoník práce po úpravě přirozeně vycházet vstříc, Zavádí proto jasnější pravidla pro práci na takzvaný home office čili práci z domova.
Dohoda o práci z domova bude muset být uzavřena vždy písemně a zaměstnavatelé také musí uvedeným zaměstnancům poskytovat kompenzaci nejběžnějších nákladů za energie, teplo a vodu, které při uvedeném systému práce přirozeně také vznikají. Kompenzaci mohou zaměstnavatelé zaměstnancům poskytovat formou paušálu za každou hodinu práce z domova, nebo může probíhat ve formě prokázaných výdajů.
Současně se také rozšiřuje okruh povinných informací, které musí zaměstnavatel zaměstnancům při vzniku pracovního poměru poskytnout a zkracuje se lhůta, do kdy musí být tyto informace poskytnuty. Místo jednoho měsíce od vzniku pracovního poměru bude uvedená lhůta pouhých sedm dní. Je tedy jasné, že zaměstnavatelé si budou muset více hlídat zohledňující přístup k zaměstnancům, kteří potřebují úpravu pracovních podmínek z popsaných důvodů.
Účinnost novely zákoníku, která tyto změny spustí ještě nelze jednoznačně stanovit na konkrétní datum, protože legislativní proces stále ještě běží a účinnost může nastat vždy až po jeho ukončení.
Podobné články
Podporu v nezaměstnanosti čekají zřejmě změny nejen ohledně odstupného
O tom, že bude nutné nejen z úsporných důvodů změnit respektive zpřísnit podmínky ohledně nároku a čerpání…
Více informacíPenzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější
Potřeba aby si lidé více a aktivněji spořili na důchod je stále naléhavější. Stát proto již od roku 2024…
Více informacíZákon o DPH se od července 2023 novelizuje kvůli definičním změnám
V zákoně o DPH dojde od 1. 7. 2023 ke změnám definic stavby bytového domu a stavby rodinného domu právě pro…
Více informacíPlatové tabulky ve veřejném sektoru se změní, aby lákaly mladé posily
Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá změnit platové tabulky určující výši platů zaměstnanců…
Více informací