Výši minimální mzdy pro rok 2020 bude muset určit vláda, shoda odborářů se zaměstnavateli se opět nedaří
Když se mají dva v zásadní otázce dohodnout většinou to i při dobré vůli nebývá snadné. A pokud jde o shodu mezi odbory a zaměstnavateli o výši minimální mzdy bývá to vždy tvrdý oříšek, který se nedaří společným úsilím rozlousknout ani při vstřícnosti.

I o výši minimální mzdy pro rok 2020 se nejspíš rozhodne vláda bez požehnání zaměstnavatelů a odborů
Konec roku se velmi rychle blíží a je třeba učinit klíčové rozhodnutí o výši minimální mzdy pro rok 2020. Na jaké částce bude v příštím roce minimální mzda stát? Bude to 14 700 Kč nebo méně? Rozhodnutí bude nejspíše i letos zcela na vládě.
Výši minimální mzdy sice určuje vždy vláda, ale částka by měla vycházet i ze společné shody zaměstnavatelů s odbory. Jenže zaměstnavatelé s odbory často nedojdou v dané otázce ke shodě a ani u minimální mzdy pro rok 2020 zřejmě k zázračné shodě nedojde. Odbory trvají na navýšení minimální mzdy na 15 000 Kč, ale zaměstnavatelé nejsou ochotni k současné částce přidat více než 700 Kč. Uvedené dvě strany budou moci zkusit hledat shodu ještě jednou 18. listopadu 2019, kdy se opět sejde k jednání tripartita, ale zázračná shoda se nejspíš konat nebude.
Jak je řečeno výše rozhodnutí o věci zůstane tedy s největší pravděpodobností na vládě, i když i zde mají ministryně práce s ministryní financí také o zvýšení minimální mzdy různou představu. Ministryně práce usiluje o zvýšení o deset procent na výše uvedených 14 700 Kč, ale ministryně financí by raději viděla částku nižší, protože ani růst ostatních mezd tak výrazný nebude a minimální mzda by v daném směru měla s ostatními přiměřeně udržovat krok.
Podobné články
Program Antivirus se možná prodlouží až do konce června a očkování ve firmách ještě hned tak nezačne kvůli nedostatku vakcín
Podpora z programu Antivirus opravdu pomáhá řešit problémy zaměstnavatelů, a proto zástupci zaměstnavatelů…
Více informacíV přehledu pro správu sociálního zabezpečení podnikatelé také často a zbytečně chybují
O tom, že podnikatelé docela často zbytečně a třeba i z roztržitosti chybují při vyplňování přiznání k dani…
Více informacíZa nezaevidování či chyby v evidenci skutečných majitelů hrozí od června 2021 vyšší pokuty obchodním společnostem i majitelům
Firmy, které se dosud nevěnovaly povinnosti zaevidování svých skutečných majitelů nebo mají případně v dané…
Více informacíŘidičským průkazům a technickým prohlídkám s platností do června 2021 se platnost prodlužuje o 10 měsíců
Řidiči, kterým v období od září 2020 do 30. června 2021 končí platnost řidičského průkazu, technické…
Více informací