Vyšší nemocenská a mimořádné peníze pro lidi v karanténě, prý jen ještě více zatíží firmy, ale k zodpovědnějšímu chování nemocných tak úplně vést nemusí
Tripartita se včera sešla na mimořádném jednání kvůli navýšení finanční podpory pro lidi v karanténě. Uvedený krok by měl přispět k větší odpovědnosti, nezatajování nemoci a většímu testování. Probírala se i možnost zvýšení nemocenské a proti danému kroku, jako likvidačnímu pro firmy se důrazně postavila hospodářská komora ČR.
Prudké navýšení nemocenské by pro firmy již bylo zcela neúnosné. Úhrady náhrad mzdy nemocným by dočasně měl převzít stát
Situace kolem nemocných nákazou Covid-19 zůstává vážná. Počet nemocných se nedaří příliš snižovat a vláda si láme hlavu jak dosáhnout zlepšení. K odpovědnějšímu chování, dodržování karantény, testování i nahlašování kontaktů chce stát nyní hlavně zaměstnance motivovat finančně mimořádným příspěvkem až 500 Kč a možná i všeobecným navýšením nemocenské ze současných 60 procent denního základu na 90 procent. Včera o uvedených krocích jednala tripartita.
Proti navrhovanému postupu zejména však proti navrhovanému prudkému navýšení nemocenské se postavila Hospodářská komora ČR. Daný postup by prý znamenal poslední a zcela neúnosnou ránu pro již tak dost zkoušené firmy, které z posledních sil bojují o přežití. Náhrada mezd zaměstnancům v nemoci či karanténě jde v prvních čtrnácti dnech od zaměstnavatelů. Nemocných či lidí v karanténě v současnosti stále přibývá a ještě kvůli mutacím viru přibývat bude.
Podle hospodářské komory by efektivní formou pomoci firmám i zaměstnancům v karanténě a nemocným bylo, kdyby stát dočasně mohl převzít úhradu náhrad mezd.
I s příspěvkem lidem v karanténě by se mělo zacházet opatrně, protože čím vyšší příspěvek, tím více může hrozit jeho zneužívání
Dále přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí s návrhem vyššího mimořádného příspěvku právě pro zaměstnance v karanténě. Z původního návrhu 250 Kč by ministerstvo rádo vidělo tento příspěvek v částce 500 Kč. Ani tento postup se však Hospodářské komoře ČR nezamlouvá a upozorňuje, že čím vyšší příspěvek bude, tím vyšší je riziko jeho možného zneužívání. Komora se netají obavami, že ani mimořádný příspěvek lidi k většímu dodržování karantény a hlášení kontaktů nepovede. Lepším řešením by podle uvedené instituce byla ještě větší podpora možnosti bezplatného testování i přímo ve firmách.
Podobné články
Zrychlené mimořádné odpisy majetku pro rok 2023 a 2024 by měly pomáhat místo seškrtaných dotací
Připravovaný konsolidační nebo taktéž úsporný balíček, který v současnosti připravuje vláda ČR, bude poměrně…
Více informacíRodičovský příspěvek by se měl zvýšit od ledna 2024 o 50 000 Kč
Rodičovský příspěvek čili dávka vyplácená státem rodičům, kteří pečují o dítě do čtyř let věku, by se…
Více informacíMinisterstvo průmyslu podpoří firmy v praktické výuce studentů
Praktická výuka studentů přímo ve firmách hraje ve vzdělávání studenta nezastupitelnou roli a pomáhá mladým…
Více informacíMinisterstvo práce spustilo e-shop se vzdělávacími kurzy a rekvalifikacemi
Vzdělávací kurz dalšího vzdělávání, který může pomoci se získáním nových znalostí třeba v oblasti…
Více informací