Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Z čeho se vypočítává podpora při rekvalifikaci v roce 2023?

Jedinci, který se cíleně snaží o zvýšení své kvalifikace, vždy náleží určité finanční zajištění po dobu, kdy koná rekvalifikační kurz. Pokud je rekvalifikační kurz absolvován zaměstnancem a rekvalifikaci zajišťuje zaměstnavatel, náleží rekvalifikovanému náhrada mzdy vyplácená zaměstnavatelem. Pokud je rekvalifikace zajišťována úřadem práce uchazeči o zaměstnání, náleží rekvalifikujícímu podpora při rekvalifikaci. Pojďme se podívat, z čeho se tato podpora v roce 2023 vypočítává a co ji ovlivňuje.

Z čeho se vypočítává podpora při rekvalifikaci  2.jpg
Datum článku: 11. 10. 2023

Maximální podpora při rekvalifikaci v roce 2023 může být přes 25 548. Minimální podpora je jen 5 896 Kč

Jak je uvedeno výše snaha o rekvalifikaci čili o zvyšování či změnu kvalifikace a zvyšování pracovních kvalit jedince se cení a je podporována i úřadem práce u uchazečů či zájemců o zaměstnání. Uvedené znamená, že uchazeč o zaměstnání, který se rozhodne rekvalifikovat prostřednictvím úřadu práce a uzavře s úřadem dohodu o rekvalifikaci a rekvalifikaci koná, dostává po celou dobu rekvalifikace vyšší podporu, než uchazeč, který se nerekvalifikuje.

K výpočtu podpory v nezaměstnanosti jsou samozřejmě vždy pravidla stanovená zákonem a stejně tak jsou stanovena pravidla pro výši podpory při rekvalifikaci. Platí tedy, že maximální i minimální měsíční výše podpory v nezaměstnanosti při rekvalifikaci je vždy vyšší než bez rekvalifikace. Bez rekvalifikace může v roce 2023 dostávat nezaměstnaný maximální měsíční podporu 22 798 Kč. Pokud dostává maximální podporu při rekvalifikaci, náleží mu měsíčně 25 548 Kč. Nejnižší částka podpory v nezaměstnanosti i s rekvalifikací však činí jen 5896 Kč. Nyní se tedy podívejme jak je to v roce 2023 s výpočtem podpory při rekvalifikaci a  z čeho se počítá.

Pro stanovení výše podpory při rekvalifikaci je důležitý průměrný výdělek z předchozího zaměstnání i výše průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího roku

Ohledně podpory v nezaměstnanosti při rekvalifikaci je zákonem stanoveno, že po celou dobu probíhající rekvalifikace náleží danému uchazeči o zaměstnání podpora v nezaměstnanosti ve výši 60% průměrného čistého výdělku, kterého uchazeč dosahoval v posledním zaměstnání před zařazením na úřad práce. U uchazečů OSVČ je to 60 procent z posledního vyměřovacího základu. Výše podpory při rekvalifikaci zůstává po celou dobu rekvalifikace stejná na horní hranici a nesnižuje se s trváním nezaměstnanosti, jak je tomu v případě bez rekvalifikace.

Podpora v nezaměstnanosti při rekvalifikaci se standardně vypočítává z průměrného měsíčního čistého výdělku, kterého uchazeč dosahoval v posledním zaměstnání před tím, než se zařadil do evidence uchazečů. Údaj o posledním průměrném čistém výdělku se bere z potvrzení o zaměstnání, které je povinen vydat zaměstnavatel zaměstnanci, který u něho v zaměstnání končí. V případě OSVČ se vychází z výše posledního vyměřovacího základu. Zákon také stanoví, že maximálně může podpora při rekvalifikaci dosahovat k 0,65násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího roku, před rokem, než uchazeč začal s rekvalifikací.

Pokud žádné předchozí zaměstnání u uchazeče není, vypočítává se například z vyloučených dob či invalidního důchodu třetího stupně

Může se však také stát, že u uchazeče usilujícího o rekvalifikaci, žádné předchozí zaměstnání, z něhož by se podpora vypočítala, není, protože se uchazeč věnoval péči o dítě do 4 let věku, péči o nemocné blízké, nebo se může jednat o uchazeče s invalidním důchodem pro invaliditu třetího stupně. V takovém případě se musí při výpočtu podpory vycházet z takzvaných náhradních dob pojištění, kterými jsou právě popsané situace. V takové situaci se právě ony náhradní doby berou jako zaměstnání a při výpočtu se právě vychází z průměrné mzdy za první až 3 čtvrtletí předchozího kalendářního roku a podpora v takovém případě činí 0,15 násobek této průměrné mzdy.

Pokud se uchazeč rekvalifikuje v roce 2023, bude pro určení výše jeho podpory rozhodnou veličinou jednak jeho průměrný čistý výdělek z posledního předchozího zaměstnání, ale také stanovená výše průměrné mzdy v národním hospodářství za 1 až 3 čtvrtletí roku 2022. Výše průměrné mzdy v uvedeném období byla na částce 39 306 Kč. Z uvedené částky tedy vychází maximum i minimum podpory při rekvalifikaci v roce 2023.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Optimalizaci daně z příjmů v podnikání je nejlépe vyřešit do konce roku 2023

Optimalizaci daně z příjmů v podnikání je nejlépe vyřešit do konce roku 2023

Datum článku: 28. 11. 2023

Podnikatelé, kteří usilují o efektivní snížení své daňové povinnosti z příjmů pro rok 2023, mají nyní…

Více informací
Přiznání k dani za rok 2023 bude potřeba vyplnit v korunách i při placení daní a účtování v cizí měně

Přiznání k dani za rok 2023 bude potřeba vyplnit v korunách i při placení daní a účtování v cizí měně

Datum článku: 01. 11. 2023

Tuzemské firmy, které při své činnosti převážně operují s cizí měnou, budou moci od 1. 1. 2024 v cizí měně…

Více informací
Notáři budou i v roce 2023 jeden den radit zdarma, ale opět jen po telefonu

Notáři budou i v roce 2023 jeden den radit zdarma, ale opět jen po telefonu

Datum článku: 23. 10. 2023

Ve středu 25. října se uskuteční sedmý ročník Dne otevřených dveří, který pořádá Notářská komora České…

Více informací
Ekologická daň z vozidel. Kdo ji má povinnost v roce 2023 platit a kolik stojí?

Ekologická daň z vozidel. Kdo ji má povinnost v roce 2023 platit a kolik stojí?

Datum článku: 19. 10. 2023

Ekologická daň vázaná k vozidlům není v České republice novinkou. Tuto povinnost zavedla novela zákona č. 185/2001…

Více informací