Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Za podnikání můžeš být na stará kolena potrestán

V poslední době slyšíme stále častěji, že drobnému podnikání se v naší zemi příliš nedaří. Podnikatelů na hlavní činnost ubývá a klíčových příčin je více. Za to, že si lidé v produktivním a tedy takzvaně nejlepším věku vstup na podnikatelskou dráhu více rozmýšlejí či z ní dokonce utíkají do zaměstnaneckého poměru, nemůže jen znechucenost administrativou či nedostatečná podpora státu nebo takzvaně „blbá nálada“ společnosti, která podnikání příliš nefandí. Hlavní problém je jinde. Dnešní občan už je poučen vývojem přemýšlí, rozhlíží se a vidí i srovnává a hledá pevné body.

Za podnikání můžeš být na stará kolena potrestán.jpg
Datum článku: 12. 10. 2015

Myslí se na zadní kolečka

I podnikatel je totiž jen člověk, který pokud se snaží jednat zásadově a s patříčnou rozvahou musí propojovat podnikání s osobním životem a naopak. Uvažující jedinec se ptá i po jistotách, ví že se nemusí vždy dařit a je potřeba myslet i na stáří a zcela přirozený úbytek sil a v tomto směru není podnikání zrovna jistícím lanem, které nám život nepustí do propasti. Spíš Je vše právě naopak.
I když se OSVČ na hlavní činnost drží štěstěny za ruku a věci se daří dle plánů a představ. Vždy má více nejistoty proti zaměstnanci. Když přijde nenadálá nemoc a nebo jen mateřství dostane nemocenskou jen, když si sám platí pravidelné pojištění. Náhrada mzdy za dovolenou pro něho neexistuje a často ani ona dovolená Nárok na dávky ošetřovného taktéž nemá. Pokud vykazuje výdaje paušálem nenáleží mu daňové zvýhodnění na děti ani sleva na manželku, které zaměstnanec má při vysokých i nízkých příjmech. Nízkou má i podporu v nezaměstnanosti a ve chvíli, kdy dosáhne důchodového věku si o blahobytném stáří může nechat zpravidla také jen zdát.

Se zaměstnáním je budoucnost jasnější a jistější a důchod vyšší

Zaměstnanec vloží odpovědnost za řádně a v dostatečné výši zaplacené pojistné na bedra zaměstnavatele a má po starostech a jen si občas zkontroluje zda zaměstnavatel sociální pojištění z jeho mzdy odvádí. Pro důchod zaměstnance je určující souhrn ročních hrubých mezd za určité rozhodné období.
OSVČ na hlavní činnost si na nemoc a stáří musí myslet sama a v pravidelných měsíčních intervalech si proto platit alespoň minimální zálohy na sociální pojištění. Výše zálohy vychází z dosaženého hrubého zisku v minulém účetním období. Pokud zálohy podnikatel neplatí, hrozí mu sankce za neplnění povinností v podobě pokut. O výši budoucího důchodu pak rozhodují vyměřovací základy za dobu podnikání, respektive to jaké částky byly za dobu podnikání na sociálním pojištění z vyměřovacích základů vydány. Když se tedy podnikateli v období rozhodném pro důchod zkrátka nedaří, tak to ve stáří zkrátka pocítí a může mít pak i daleko nižší důchod než zaměstnanec.
Nejlépe na tom bude zaměstnaný jedinec, který si podnikatelskou činnost nechá jako přivýdělek provozovaný na vedlejší činnost. Pokud totiž jeho hrubý zisk nedosáhne určitého zákonem stanoveného limitu, pak se na něj vztahuje pouze sociální pojištění v jeho zaměstnání, ale z podnikání sociální pojištění odvádět nebude a neovlivní to tedy ani jeho důchod. Proto tedy je zde také onen úbytek OSVČ hlavních. Limit pro odvod sociálního pojištění u vedlejší činnosti je v současnosti 63 865 Kč. V roce 2016 bude vyšší minimální mzda a zvýší se tedy i částka limitu pro vyměřovací základ na 64 813 Kč.
Zkrátka až se stáří zeptá. Co jsi dělal v mládí? Podnikání nemusí být nutně tou nejvýhodnější odpovědí.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Česká spořitelna by ráda ohledně žádostí o Covid III uspokojila maximum žadatelů, ale ani tentokrát nedosáhnou na pomoc všichni

Česká spořitelna by ráda ohledně žádostí o Covid III uspokojila maximum žadatelů, ale ani tentokrát nedosáhnou na pomoc všichni

Datum článku: 29. 05. 2020

Už od příštího týdne bude moci Česká spořitelna aktivně pomáhat svým klientům zasaženým dopady Koronaviru…

Více informací
Protikrizový balíček sníží daně třeba ubytovatelům a pomůže rychleji uplatnit daňovou ztrátu

Protikrizový balíček sníží daně třeba ubytovatelům a pomůže rychleji uplatnit daňovou ztrátu

Datum článku: 26. 05. 2020

Největší omezení kvůli pandemii sice pomíjí a běžný život opět dostává šanci, ale podnikatelům a firmám…

Více informací
Kompenzační bonus pro OSVČ a současně zaměstnání s nemocenským pojištěním jde dohromady pouze v jediném případě

Kompenzační bonus pro OSVČ a současně zaměstnání s nemocenským pojištěním jde dohromady pouze v jediném případě

Datum článku: 25. 05. 2020

Finanční správa upozorňuje žadatele o kompenzační bonus pro OSVČ na opakovaný problém, kdy se o uvedenou podporu…

Více informací
Úvěrový program Covid III už je schválen vládou

Úvěrový program Covid III už je schválen vládou

Datum článku: 20. 05. 2020

Podnikatelé, kteří řeší finanční problémy vzniklé následky Koronaviru, mají naději, že se na ně dostane…

Více informací