Záchranáři budou moci odejít dříve do důchodu, ale má to i své podmínky
Vláda včera 8. září 2022 schválila možnost dřívějšího odchodu do důchodu pro zdravotnické záchranáře. Za svoji náročnou práci budou moci odejít do důchodu dříve o několik let, ale musí k tomu mít splněny i určité podmínky.
Zdravotničtí záchranáři budou moci odejít do starobního důchodu o 2,5 nebo ještě více roků dříve, ale nebude to úplně bez podmínek
O tom, že nejen horníci, ale i další lidé pracující v náročných profesích, kde nasazují svůj život kvůli životům, zdraví a majetku ostatních, by měli odcházet do starobního důchodu dříve, se mluví již několik let. Jak je řečeno výše včera konečně vláda ČR udělala v dané záležitosti zásadní krok a schválila potřebný zákon, aby se tato záležitost mohla stát realitou nejdříve pro zdravotnické záchranáře.
Nyní uvedený zákon musí ještě pokračovat v legislativní cestě a projít schválením poslanců i senátorů a získat podpis prezidenta. Předpokládá se však, že danou cestu zvládne bez závažnějších překážek a stane se skutkem.
Uvedená záležitost se vztahuje nejen na klasické záchranáře ve zdravotnických zařízeních, záchranáře horské služby, lékaře vyjíždějící se záchrankou, operátory v operačních střediscích záchranné služby i řidiče vozů záchranné služby.
Všichni uvedení budou moci, až bude uvedený zákon účinný odcházet do starobního důchodu o 2,5 roku nebo ještě více dříve než ostatní spoluobčané. Ale i tito lidé, aby mohli do starobního důchodu odejít, musí mít odpracována určitá léta v přepočtu na směny právě u záchranky. Konkrétně to musí být minimálně 4400 nebo více směn odpracovaných právě u záchranky. Samozřejmě ještě o něco dříve budou moci odejít v daném segmentu pracující ženy, pokud vychovávaly děti. Žena se dvěma dětmi, které vznikne nárok na důchod v roce 2027, bude moci odejít do důchodu již v 61 letech, kdežto normálně by měla do důchodu odejít až v 63 letech.
Odchod do důchodu si půjde uspíšit ještě jinak. Kdo bude mít odpracováno ještě více, než uvedených 4400 směn bude moci za každých dalších 74 odpracovaných směn odejít do důchodu o další měsíc dříve.
Dřívější odchod do důchodu je pro záchranáře možnost, kterou pokud nechtějí, využít nemusí
Výše popsaná záležitost dřívějšího odchodu do důchodu je pro záchranáře možností, kterou mohou využít, ale není to povinností. Pokud záchranář po splnění uvedeného limitu odpracovaných směn bude chtít pokračovat dál v práci, nic mu v tom nebrání. Za každý další odpracovaný jeden rok se mu zvýší důchodový výměr o 1,5 procenta výpočtového základu stejně jako ostatním pracujícím v nedůchodovém věku.
Samozřejmě i záchranář pokud chce a dovolí mu to jeho zdraví, může pracovat i v důchodovém věku a klidně k tomu pobírat i důchod, procentní výměra důchodu už se mu ale v daném případě nezvyšuje. Procentní výměra se zvyšuje jen pracujícím důchodcům, kteří důchod nepobírají.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informacíČerpání a proplácení dovolené dohodářům
Po rozsáhlé reformě pracovní legislativy v podzimních měsících roku 2023 byl zaveden také nárok na řádnou…
Více informací