Žádost o dotace mohou některé subjekty dokládat i jen částečným výpisem z evidence skutečných majitelů
Ministerstvo financí ulevilo v dokladování žádostí o dotace spolkům, nadacím, obecně prospěšným společnostem a podobným institucím. Pro doložení údajů o skutečném majiteli budou moci používat i jen částečný výpis z evidence skutečných majitelů místo výpisu úplného. Ale pozor ulehčení nemusí být vždy.

Nejrůznějším společensky prospěšným institucím se nejspíše zjednoduší dokládání žádostí o dotace. Místo úplného výpisu o skutečných majitelích bude stačit výpis částečný
Získání dotací je pro většinu neziskových organizací, spolků a podobných společensky prospěšných institucí nejdůležitější záležitostí, protože bez dotací nemohou fungovat. Jenže dokládání takových žádostí není maličkost, protože to znamená získat mimo jiné spousty potvrzení a výpisů včetně výpisu z evidence skutečných majitelů. A právě ohledně daného výpisu se Ministerstvo financí ČR rozhodlo být k uvedeným společensky prospěšným organizacím a spolkům méně přísné a žádost o dotace bude možné dokládat i jen částečným výpisem z evidence místo výpisu úplného.
Částečným výpisem z evidence skutečných majitelů si mohou žádost o dotace doložit:
nadace a nadační fondy,
ústavy,
obecně prospěšné společnosti,
spolky a pobočné spolky,
zájmová sdružení právnických osob,
mezinárodní nevládní organizace a
školské právnické osoby neuvedené v § 7 zákona 37/2021 Sb.
Ministerstvo rozhodlo, že u daných subjektů k doložení zcela postačí částečný výpis z evidence skutečných majitelů, protože i tato forma výpisu obsahuje všechny zásadní údaje, které jsou k doložení žádosti o dotace potřeba. Jinými slovy ani úplný výpis u výše uvedených subjektů nebude obsahovat, žádné zcela jiné klíčové údaje od výpisu částečného.
K uvedenému nepatrnému ulehčení v dokladování ministerstvo přistoupilo právě proto, že získávání úplného výpisu není pro popsané neziskovky snadné zvláště v případě, pokud nemají zřízenu datovou schránku, kterou zatím tyto subjekty povinně mít nemusí.
Háček je v tom, že konečné rozhodnutí o tom jaký typ výpisu bude požadovat je ponechán na poskytovateli dotace
Závěrem je třeba upozornit uvedené případné žadatele o dotace, že možnost usnadnění zde je, ale jestli bude poskytnuta, bude záležet na konkrétních poskytovatelích dotace.
Jak už to u mnoha administrativních úředních záležitostí bývá, tak věc nemusí být zcela snadná ani po ulehčení a záleží na individuální situaci a lidech u každého jednotlivého případu. Jinak řečeno není vyloučeno, že některý poskytovatel dotace, úplný výpis z evidence skutečných majitelů po vypsaných subjektech požadovat bude a pak bude záležet zřejmě na tom, jestli se obě strany dohodnou na výpisu částečném nebo úplném. Vstřícnější přístup ve formě částečného výpisu je ze zákona umožněn, ale pokud bude poskytovatel trvat na výpisu úplném, tak si jej příslušná neziskovka zřejmě bude muset opatřit. Více zde.
Podobné články
Zrychlené mimořádné odpisy majetku pro rok 2023 a 2024 by měly pomáhat místo seškrtaných dotací
Připravovaný konsolidační nebo taktéž úsporný balíček, který v současnosti připravuje vláda ČR, bude poměrně…
Více informacíPenzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější
Potřeba aby si lidé více a aktivněji spořili na důchod je stále naléhavější. Stát proto již od roku 2024…
Více informacíZákon o DPH se od července 2023 novelizuje kvůli definičním změnám
V zákoně o DPH dojde od 1. 7. 2023 ke změnám definic stavby bytového domu a stavby rodinného domu právě pro…
Více informacíPráce s evidencí ohledně DPH není zrovna málo, ale jde i usnadnit
Daňové administrativy mají podnikatelé stále nad hlavu i navzdory ujišťování politiků, že se daný proces…
Více informací