Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Zamýšlené zvýšení sociálních odvodů pro živnostníky ublíží podnikání

Vláda se zoufale snaží sehnat potřebné chybějící prostředky do státního rozpočtu. Jedním z kroků, který by měl ke zlepšení situace také přispět je i postupné výraznější zvýšení sociálního pojištění pro živnostníky. Podnikatele i jejich zastupující organizace tato vize velmi zneklidňuje a netají se svým názorem, že k dobrému takový plán nepovede.

Zamýšlené zvýšení sociálních odvodů pro živnostníky ub 2.jpg
Datum článku: 20. 02. 2023

Zvýšení sociálních odvodů pro OSVČ v následujících třech letech by mělo být možná až o 60 procent prý i kvůli tomu, aby v budoucnu mohli pobírat důchod

Stále častěji se z úst představitelů vlády ozývá pro menší podnikatele zneklidňující zpráva, že bude nezbytné v období následujících tří let přistoupit právě v sektoru OSVČ k razantnějšímu zvýšení odvodů na sociální pojištění. Podle informací z nejrůznějších míst by v nejbližších letech měl tento povinný odvod proti současnosti stoupnout až o 60 procent. Toto zvýšení je podle premiéra Fialy nutné mimo jiné i pro to, aby byly peníze na důchody pro živnostníky. Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí již před nedávnou dobou pro Českou televizi uvedla, že vládní koalice se na potřebě popsaného zvýšení shoduje.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků i podnikatelé samotní se netají tím, že mají z tohoto opatření obavy a že jim přinese jen další zátěž, která bude pro mnoho podnikatelů zvláště těch nejmenších znamenat s podnikáním konec, protože tak vysokou odvodovou zátěž již neunesou.

Odvody OSVČ podle zástupců uvedené asociace nejsou ani v současnosti nijak nízké, vychází z příjmů a není tedy pravdou, že se jedná paušálně o minimální částku nějakých 6000 Kč a ani není pro drobné podnikatele částka zanedbatelná. Uvedená organizace se také v dané souvislosti znovu bráni srovnávání situace živnostníků se zaměstnanci v záležitosti sociálního pojištění.

Situace živnostníka a zaměstnance se srovnávat nedá. Podnikatel si za své podnikání ručí svým majetkem a vždy musí počítat i s možným rizikem ztráty. Další záležitost, kdy se musí OSVČ zajistit sama a případně zajistit i blízké je případná nemoc. V prvních 14 dnech nemoci nemá OSVČ nárok na nemocenskou a nárok na placenou dovolenou zde také není.

Podnikatelé jsou většinou v otázkách vlastního zajištění na stáří daleko prozíravější než zaměstnanci a na státní důchod moc nespoléhají

Argument, že je nutné, aby OSVČ odváděli více na sociální pojištění kvůli zajištění vlastního důchodu na stáří je dané skupině také trnem v oku.

Podnikání ze své samotné podstaty učí podnikající osoby myslet strategicky, zacházet s penězi efektivněji a uvážlivěji i si tvořit nejrůznější rezervní položky včetně té na stáří. Velká část podnikatelů si většinou uvědomuje, že jen na důchod ze sociálního pojištění ve stáří spoléhat nelze a je nutné se jistit z vlastních zdrojů a daný postoj k situaci většinou přímo i nepřímo předávají i svým potomkům, I z tohoto důvodu je jim výše uvedená argumentace výrazně proti srsti a možné zvýšení odvodů vidí jako krok k úpadku podnikání.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Knize úrazů a ohlašovací povinnosti je potřeba při úrazu zaměstnance věnovat zásadní pozornost

Knize úrazů a ohlašovací povinnosti je potřeba při úrazu zaměstnance věnovat zásadní pozornost

Datum článku: 22. 03. 2023

Úraz zaměstnance je vždy nepříjemná událost, která pro zaměstnavatele znamená plnění několika nutných zásadních…

Více informací
Opět lze žádat peníze na vzdělávání zaměstnanců a vztahuje se i na OSVČ

Opět lze žádat peníze na vzdělávání zaměstnanců a vztahuje se i na OSVČ

Datum článku: 21. 03. 2023

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vyhlásilo v pondělí 20. března 2023 již druhou dotační výzvu…

Více informací
Peníze za nezrušené zálohy při přestupu na paušální režim lze dostat zpět

Peníze za nezrušené zálohy při přestupu na paušální režim lze dostat zpět

Datum článku: 16. 03. 2023

Podnikatelé nemají o povinnosti a starosti nouzi, ani když přejdou ze standardního náročného režimu na režim…

Více informací
Pěstouni a vypořádání s daněmi

Pěstouni a vypořádání s daněmi

Datum článku: 14. 03. 2023

Daňové záležitosti poplatníka a daňové povinnosti stanovené zákonem o daních z příjmů se týkají…

Více informací