Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Zamýšlené zvýšení sociálních odvodů pro živnostníky ublíží podnikání

Vláda se zoufale snaží sehnat potřebné chybějící prostředky do státního rozpočtu. Jedním z kroků, který by měl ke zlepšení situace také přispět je i postupné výraznější zvýšení sociálního pojištění pro živnostníky. Podnikatele i jejich zastupující organizace tato vize velmi zneklidňuje a netají se svým názorem, že k dobrému takový plán nepovede.

Zamýšlené zvýšení sociálních odvodů pro živnostníky ub 2.jpg
Datum článku: 20. 02. 2023

Zvýšení sociálních odvodů pro OSVČ v následujících třech letech by mělo být možná až o 60 procent prý i kvůli tomu, aby v budoucnu mohli pobírat důchod

Stále častěji se z úst představitelů vlády ozývá pro menší podnikatele zneklidňující zpráva, že bude nezbytné v období následujících tří let přistoupit právě v sektoru OSVČ k razantnějšímu zvýšení odvodů na sociální pojištění. Podle informací z nejrůznějších míst by v nejbližších letech měl tento povinný odvod proti současnosti stoupnout až o 60 procent. Toto zvýšení je podle premiéra Fialy nutné mimo jiné i pro to, aby byly peníze na důchody pro živnostníky. Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí již před nedávnou dobou pro Českou televizi uvedla, že vládní koalice se na potřebě popsaného zvýšení shoduje.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků i podnikatelé samotní se netají tím, že mají z tohoto opatření obavy a že jim přinese jen další zátěž, která bude pro mnoho podnikatelů zvláště těch nejmenších znamenat s podnikáním konec, protože tak vysokou odvodovou zátěž již neunesou.

Odvody OSVČ podle zástupců uvedené asociace nejsou ani v současnosti nijak nízké, vychází z příjmů a není tedy pravdou, že se jedná paušálně o minimální částku nějakých 6000 Kč a ani není pro drobné podnikatele částka zanedbatelná. Uvedená organizace se také v dané souvislosti znovu bráni srovnávání situace živnostníků se zaměstnanci v záležitosti sociálního pojištění.

Situace živnostníka a zaměstnance se srovnávat nedá. Podnikatel si za své podnikání ručí svým majetkem a vždy musí počítat i s možným rizikem ztráty. Další záležitost, kdy se musí OSVČ zajistit sama a případně zajistit i blízké je případná nemoc. V prvních 14 dnech nemoci nemá OSVČ nárok na nemocenskou a nárok na placenou dovolenou zde také není.

Podnikatelé jsou většinou v otázkách vlastního zajištění na stáří daleko prozíravější než zaměstnanci a na státní důchod moc nespoléhají

Argument, že je nutné, aby OSVČ odváděli více na sociální pojištění kvůli zajištění vlastního důchodu na stáří je dané skupině také trnem v oku.

Podnikání ze své samotné podstaty učí podnikající osoby myslet strategicky, zacházet s penězi efektivněji a uvážlivěji i si tvořit nejrůznější rezervní položky včetně té na stáří. Velká část podnikatelů si většinou uvědomuje, že jen na důchod ze sociálního pojištění ve stáří spoléhat nelze a je nutné se jistit z vlastních zdrojů a daný postoj k situaci většinou přímo i nepřímo předávají i svým potomkům, I z tohoto důvodu je jim výše uvedená argumentace výrazně proti srsti a možné zvýšení odvodů vidí jako krok k úpadku podnikání.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Rok 2024 si opět vyžádá vyšší zálohy na zdravotní i sociální pojištění

Rok 2024 si opět vyžádá vyšší zálohy na zdravotní i sociální pojištění

Datum článku: 20. 09. 2023

Ačkoli do konce roku 2023 ještě zbývá celá čtvrtina, tak neškodí se podívat vpřed a případně se již začít…

Více informací
Elektronicky požádat o důchod půjde už od prosince 2023

Elektronicky požádat o důchod půjde už od prosince 2023

Datum článku: 14. 09. 2023

Včera Poslanecká sněmovna České republiky odsouhlasila novelu zákona o sociálním zabezpečení. Díky tomuto kroku…

Více informací
Obrat by si kvůli povinnostem k DPH společnosti s ručením omezeným měli pravidelně kontrolovat

Obrat by si kvůli povinnostem k DPH společnosti s ručením omezeným měli pravidelně kontrolovat

Datum článku: 12. 09. 2023

Obrat je pro firmu velmi zásadní veličinou. Jde o ukazatel finanční rovnováhy a prosperity podniku. Tuto veličinu je…

Více informací
Povinná registrace OSVČ k dani z příjmů se v roce 2024 zruší

Povinná registrace OSVČ k dani z příjmů se v roce 2024 zruší

Datum článku: 06. 09. 2023

Osobám samostatně výdělečně činným by měla od roku 2024 skončit zákonná povinnost registrovat se k dani…

Více informací