Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Zamýšlené zvýšení sociálních odvodů pro živnostníky ublíží podnikání

Vláda se zoufale snaží sehnat potřebné chybějící prostředky do státního rozpočtu. Jedním z kroků, který by měl ke zlepšení situace také přispět je i postupné výraznější zvýšení sociálního pojištění pro živnostníky. Podnikatele i jejich zastupující organizace tato vize velmi zneklidňuje a netají se svým názorem, že k dobrému takový plán nepovede.

Zamýšlené zvýšení sociálních odvodů pro živnostníky ub 2.jpg
Datum článku: 20. 02. 2023

Zvýšení sociálních odvodů pro OSVČ v následujících třech letech by mělo být možná až o 60 procent prý i kvůli tomu, aby v budoucnu mohli pobírat důchod

Stále častěji se z úst představitelů vlády ozývá pro menší podnikatele zneklidňující zpráva, že bude nezbytné v období následujících tří let přistoupit právě v sektoru OSVČ k razantnějšímu zvýšení odvodů na sociální pojištění. Podle informací z nejrůznějších míst by v nejbližších letech měl tento povinný odvod proti současnosti stoupnout až o 60 procent. Toto zvýšení je podle premiéra Fialy nutné mimo jiné i pro to, aby byly peníze na důchody pro živnostníky. Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí již před nedávnou dobou pro Českou televizi uvedla, že vládní koalice se na potřebě popsaného zvýšení shoduje.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků i podnikatelé samotní se netají tím, že mají z tohoto opatření obavy a že jim přinese jen další zátěž, která bude pro mnoho podnikatelů zvláště těch nejmenších znamenat s podnikáním konec, protože tak vysokou odvodovou zátěž již neunesou.

Odvody OSVČ podle zástupců uvedené asociace nejsou ani v současnosti nijak nízké, vychází z příjmů a není tedy pravdou, že se jedná paušálně o minimální částku nějakých 6000 Kč a ani není pro drobné podnikatele částka zanedbatelná. Uvedená organizace se také v dané souvislosti znovu bráni srovnávání situace živnostníků se zaměstnanci v záležitosti sociálního pojištění.

Situace živnostníka a zaměstnance se srovnávat nedá. Podnikatel si za své podnikání ručí svým majetkem a vždy musí počítat i s možným rizikem ztráty. Další záležitost, kdy se musí OSVČ zajistit sama a případně zajistit i blízké je případná nemoc. V prvních 14 dnech nemoci nemá OSVČ nárok na nemocenskou a nárok na placenou dovolenou zde také není.

Podnikatelé jsou většinou v otázkách vlastního zajištění na stáří daleko prozíravější než zaměstnanci a na státní důchod moc nespoléhají

Argument, že je nutné, aby OSVČ odváděli více na sociální pojištění kvůli zajištění vlastního důchodu na stáří je dané skupině také trnem v oku.

Podnikání ze své samotné podstaty učí podnikající osoby myslet strategicky, zacházet s penězi efektivněji a uvážlivěji i si tvořit nejrůznější rezervní položky včetně té na stáří. Velká část podnikatelů si většinou uvědomuje, že jen na důchod ze sociálního pojištění ve stáří spoléhat nelze a je nutné se jistit z vlastních zdrojů a daný postoj k situaci většinou přímo i nepřímo předávají i svým potomkům, I z tohoto důvodu je jim výše uvedená argumentace výrazně proti srsti a možné zvýšení odvodů vidí jako krok k úpadku podnikání.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Co znamená nemocenské pojištění?

Co znamená nemocenské pojištění?

Datum článku: 26. 04. 2024

Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…

Více informací
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné

Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné

Datum článku: 25. 04. 2024

Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…

Více informací
Lhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024

Lhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024

Datum článku: 24. 04. 2024

Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…

Více informací
OBZP pokud chtějí starobní důchod, musí včas vyřešit sociální pojištění

OBZP pokud chtějí starobní důchod, musí včas vyřešit sociální pojištění

Datum článku: 23. 04. 2024

V současné době se stále více osob setkává s problematickou situací, kdy se jim blíží důchodový věk, ale nárok…

Více informací