Zdanění či nezdanění příjmů z finančních podpor poskytovaných fyzickým osobám v souvislosti s následky epidemie a nouzovým stavem
Blíží se základní standardní termín pro splnění povinnosti podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob, ale situace v důsledku pandemie vůbec není běžná standardní a normální. Mnoho lidí ve zdaňovacím období 2020, za nějž mají v současnosti podávat přiznání, využilo některou z podpor poskytovaných v nouzovém stavu na zmírnění restriktivních omezení souvisejících s epidemií a nouzovým stavem ( rouškovné, ošetřovné pro OSVČ, kompenzační bonus, COVID podpory pro určité odvětví podnikání) a nyní přemýšlí, jak a zda vůbec musí promítnout tyto podpory do přiznání.
Některé covidové podpory a dotace se v přiznání objevit musí jako zdanitelný příjem a jiné zdanitelným příjmem nejsou, ale ovlivní třeba nárok na slevu na dani
Finanční správa v současné době zaznamenává zvýšené množství dotazů od poplatníků na to, jak je to s nejrůznější koronavirovou finanční podporou dotacemi a podobnými záležitostmi poskytovanými fyzickým osobám v rámci nouzového stavu a přiznáním k dani z příjmu fyzických osob. Musí se příjmy z těchto podpor v daňovém přiznání vůbec objevit, popřípadě, které z nich? Promítají se tyto příjmy nějak do nároku na daňové slevy?
Základní odpověď zní, že i když se jedná o příjmy sloužící jako pomoc a podpora v nepříznivé situaci způsobené pandemií nemoci Covid-19, tak se některé z nich musí objevit v daňovém přiznání podávaném za rok 2020 jako zdanitelný příjem. Jiné z těchto příjmů se v přiznání objevit nemusí jako zdanitelný příjem, protože jsou příjmem ze zákona od daně osvobozeným, ale na druhé straně jsou příjmem, který ovlivňuje nárok na daňovou slevu na manželku/manžela s nízkými ročními příjmy do limitu 68 000 Kč, protože se jedná o takzvaný započitatelný příjem.
Jinak řečeno příspěvky z kompenzačního bonusu pro podnikatele, ošetřovné pro OSVČ, příspěvky z programu Antivirus pro OSVČ se zaměstnanci i takzvané rouškovné čili jednorázová pomoc důchodcům nejsou zdanitelným příjmem a v daňovém přiznání se tedy neuvádí. Na straně druhé však skoro o všech těchto příspěvcích vyjma rouškovného platí, že jsou započitatelným příjmem a ovlivní případný nárok poplatníka na daňovou slevu uplatňovanou na manželku/manžela s nízkými ročními příjmy. Podrobnější informace naleznete zde.
Podobné články
Zdanění výher od roku 2024 stoupne a pravidla jsou u každé výhry mírně odlišné
Od roku 2024 se všichni, kteří se občas neubrání pokušení hráčské vášně, musí připravit na nové daňové…
Více informacíKonsolidační balíček a jeho nejdůležitější změny v roce 2024
Konsolidační balíček úsporných opatření v minulých dnech schválili senátoři a čeká tedy už jen na podpis…
Více informacíPřiznání k dani za rok 2023 bude potřeba vyplnit v korunách i při placení daní a účtování v cizí měně
Tuzemské firmy, které při své činnosti převážně operují s cizí měnou, budou moci od 1. 1. 2024 v cizí měně…
Více informacíOcenění nehmotného majetku spojených osob si žádá zkušené znalce
Stanovení hodnoty nehmotného majetku hraje klíčovou roli v kontextu plnění daňových povinností. Jenže správné…
Více informací