Zdravotní pojištění zaměstnance musí být odvedeno i při překážkách v práci na straně zaměstnavatele vždy nejméně z minimálního vyměřovacího základu
Odvody zdravotního pojištění za zaměstnance musí zaměstnavatelé, pokud nemají udělenu nějakou mimořádnou výjimku, včas a nejméně alespoň v minimální předepsané výši odvádět i v době pandemie i když se zaměstnavateli nedaří a nastanou na jeho straně překážky v práci.
O odvody zdravotního pojištění za zaměstnance se zaměstnance se zaměstnavatel musí starat i v době pandemie a i když zaměstnanec dostává pouze náhrady mzdy
U každého občana ČR musí být nějakým způsobem ze zákona vyřešen odvod zdravotního pojištění, což znamená, že za každého registrovaného pojištěnce musí některá z tuzemských zdravotních pojišťoven dostávat pravidelně každý měsíc pojistné alespoň ve výši 13,5 procenta z částky odpovídající aktuálně platné výši minimální mzdy. Za zaměstnance v pracovním poměru uzavřeném pracovní smlouvou má povinnost řešit odvod zdravotního pojištění vždy zaměstnavatel.
Uvedené odvodové povinnosti zdravotního pojištění se zaměstnavatel nevyhne ani v době pandemie a platí i ve chvíli, kdy zaměstnavatel má na své straně prokazatelné překážky v práci, které nezavinil, nemůže je odstranit a zaměstnancům vyplácí pouze náhrady mzdy. I v dané situaci platí ustanovení zákona, že zdravotní pojištění musí být vždy odvedeno nejméně z minimálního vyměřovacího základu. Odvod z minimálního vyměřovacího základu neplatí v případě, kdy se jedná o zaměstnance státního pojištěnce, kde je minimální vyměřovací základ ze zákona snížen.
Pokud jsou zaměstnancům kvůli překážkám v práci na straně zaměstnavatele vypláceny nižší náhrady mzdy než je 100 procent průměrného výdělku je zaměstnavatel povinen pojistné doplatit
Překážky v práci na straně zaměstnavatele mohou být samozřejmě různého charakteru, ale pokud jde o překážky v práci, které zohledňuje jako velmi závažné i zákoník práce v paragrafech 207, 208 a 209 může být náhrada mzdy poskytovaná zasaženým zaměstnancům nižší než 100 procent průměrného výdělku, což však současně znamená také nižší sumu, než z níž se odvozuje minimální základ pro odvod zdravotního pojištění. Od ledna 2021 je touto klíčovou sumou částka 15 200 Kč.
Obecně platí, že pokud je vyměřovací základ pro odvod zdravotního pojištění z nějakých důvodů nižší než minimální vyměřovací základ je zde stejně povinnost doplatit rozdíl mezi vyměřovacím základem a minimálním vyměřovacím základem. Kdo bude doplatek hradit, záleží na příčinách tohoto rozdílu a často je tato povinnost na straně zaměstnance, který doplatek hradí prostřednictvím zaměstnavatele.
Ve výše uvedeném případě, kdy je nižší vyměřovací základ pro odvod zdravotního pojištění zapříčiněn překážkami v práci na straně zaměstnavatele má zaměstnavatel povinnost pojistné doplatit. Více zde.
Podobné články
Vnitřní předpis a náhrada mzdy zaměstnanci na dohody při překážkách na straně zaměstnance
Novela zákoníku práce č. 281/2023 Sb. rozšiřuje možnosti dohod mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci pracujícími…
Více informacíDvojitá povinnost platby zdravotního pojištění při práci ve třetích zemích
Každý občan České republiky by měl pečlivě sledovat své závazky v oblasti zdravotního pojištění, obzvláště…
Více informacíFirmy budou muset povinně jasně informovat nejen zaměstnance o odměňování a skončí doložky o mlčenlivosti
Zaměstnavatelé budou mít již brzy nové povinnosti ohledně informování zaměstnanců i inspektorátu práce ohledně…
Více informacíPřechod práv a povinností mezi zaměstnavateli musí být projednán s odbory i radou zaměstnanců
V případě převedení činnosti i zaměstnanců od jednoho zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli, musí být ze…
Více informací