Zdravotní služby na dálku, jsou dobrým pomocníkem, ale nemohou zcela nahradit běžnou lékařskou péči
Na první pohled se může poslední dobou zdát, že občan v brzké době bude moci odbourat návštěvy lékařů a vše si i v této oblasti vyřídí online z pohodlí domova. Nejedné zdravotnické firmě, která u nás takovou formu péče poskytuje, plesá srdce novou nadějí. Lékařští odborníci však uvedené vidiny krotí, tvrzením, že online medicína může fungovat jako dobrý pomocník, ale nikoli však jako plná náhrada běžné kontaktní medicíny.
Role online medicíny roste a poroste, ale zcela klasickou formu lékařské péče nahradit nemůže
Koronavirová pandemie změnila mnoho věcí a ve většině případů spíše k horšímu, ale dala příležitost i ke změnám pozitivně nadějným. K daným pozitivům je možné řadit posílení role takzvané distanční medicíny, což znamená medicíny na dálku.
Pacient má možnost kontaktovat lékaře z prostředí domova pomocí počítače tabletu či mobilního telefonu a konzultovat s ním svůj zdravotní problém a možnost jeho řešení, bez obav, že návštěvou zdravotnického zařízení bude riskovat zvýšené riziko nákazy. Většina dnešních moderních elektronických komunikačních prostředků bez problémů přenáší obraz i zvuk a některé dokáží změřit i třeba tlak a tep. Není problém pacienta vybavit dalšími e-pomocníky sledujícími trvale pacientův zdravotní stav a zaznamenávající jeho hodnoty, které lékaři pomohou s vyhodnocováním aktuální situace nemocného a určením případného dalšího postupu.
V době extrémně zvýšeného rizika nákazy byla a bezesporu nadále bude velkým pomocníkem běžné medicíny zvláště v případě těžce rizikových pacientů s těžkými chronickými onemocněními. V době nouzového stavu došlo třeba i ke spuštění online kardiologické poradny. Nejedna zdravotní pojišťovna začala dokonce svým pacientům některé úkony takovéto distanční péče proplácet. Třeba OZP už hradí komunikaci s lékařem na dálku i vyhodnocení záznamu EKG stejnou cestou a není jediná, která je e-medicíně nakloněna. E-recepty zasílané pacientům do mobilu případně mailem si své místo u pacientů i lékařů získaly již před krizí a e-neschopenka si svoji pozici během pandemie také posílila.
Zcela odbourat návštěvy lékařů je však podle specialistů i některých pojišťoven nemožné a příliš riskantní k lidskému zdraví
Věci týkající se lidského života a jeho ochrany i ochrany zdraví patří k těm nejdůležitějším, které musí být nejpečlivěji promýšleny ze všech možných hledisek a úhlů. Takzvaná distanční medicína bude mít podle všech ukazatelů stále pevnější postavení zásadního pomocníka medicíny přímé standardní, to jest medicíny postavené na přímé návštěvě pacienta u lékaře.
Nejen lékaři specialisté, ale taktéž Česká lékařská komora, ale i některé zdravotní pojišťovny si stojí za svým názorem, že lékařské služby musí fungovat stále i v přímé podobě v ordinacích a není možné je zcela nahradit elektronicky. Více zde.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací