Získat podporu v nezaměstnanosti v ČR po práci v zahraničí nemusí být snadné
Získání podpory v nezaměstnanosti si vždy vyžaduje spolupráci žadatele s úřady, doložení potřebné dokumentace k nároku na dávku, dodržování lhůt a mnoho dalšího. Komplikovaná může být situace ve chvíli, kdy o podporu v nezaměstnanosti žádá ten, kdo před žádostí pracoval v zahraničí.

Po práci v zahraničí se vyplatí tam žádat i o podporu v nezaměstnanosti
Pokud občan ČR pracuje v zahraničí a dostane z práce výpověď, měl by se také v dané zemi přihlásit na úřadě práce a žádat si tam o podporu v nezaměstnanosti. Uvedené platí zvláště v případech, kdy uvedený žadatel pracoval v zahraničí po dobu delší než jeden rok. V zemi, kde zaměstnanec delší dobu a samozřejmě legálně pracuje, odvádí také sociální pojištění, ze kterého jsou mu v případě potřeby vypláceny i nejrůznější dávky včetně podpory v nezaměstnanosti. Popsaný systém je stanoven evropským právem.
Po zaregistrování a přiznání uvedené podpory v zahraničí, má poživatel dávky po měsíci možnost požádat o převedení výplaty dávky do Česka, kde je mu pak podpora po stanovenou dobu dále vyplácena. Obvykle se jedná o standardní dobu tří měsíců, v odůvodněných případech je možné požádat o prodloužení vyplácení dávky, maximální prodloužení je možné na šest měsíců.
Když se po práci v zahraničí žádá o podporu v Česku, znamená to složité dokládání s nejistým výsledkem
Jak ukazují předchozí řádky, může být získání podpory v nezaměstnanosti v ČR po předchozí práci v zahraničí velmi nesnadné a je v takovém případě nutné počítat s tím, že bude třeba tuzemskému úřadu práce doložit mnoho dokladů osvětlujících situaci. To, že je dotyčný občanem ČR a má zde bydliště a i při práci v cizině řádně odváděl sociální pojištění, k dokázání oprávněnosti nároku podpory mnohdy nestačí.
Každý případ takovéto žádosti se posuzuje velmi individuálně, jak je však uvedeno výše, o uvedenou dávku by mělo být vždy žádáno v zemi, kde bylo odváděno pojistné. To jestli bude žadatel se svou žádostí v ČR úspěšný a bude mu vyhověno, záleží na doložení mnoha věcí.
Doložit je třeba délku pobytu a to jak často žadatel během dané doby dojížděl do rodné země. Prověřuje se, zda uchazeč v dané době měl zachováno bydlení v ČR a jak je to s rodinnými vazbami v této zemi. Svoji roli na vyhovění žádosti v ČR sehrává i to, jakou a jak časově náročnou práci uvedený jedinec v cizině konal.
Podobné články
Těžce nemocní a postižení by již od podzimu měli dostat vyšší příspěvek na mobilitu i další pomocné dávky
Současná těžká ekonomická situace dopadá velmi tvrdě kromě jiných také na osoby s těžkým onemocněním, kteří…
Více informacíVážný důvod zaměstnance k výpovědi znamená nárok na standardní podporu v nezaměstnanosti
Jsou situace, kdy může být pro zaměstnance podání výpovědi jediným řešením nějakého závažného problému.…
Více informacíOSVČ, nárok na sociální dávky a rozhodné příjmy
Současná doba plná nejistoty, neustálého zdražování úplně všeho od potravin přes energie a pohonné hmoty až…
Více informacíŽivotní minimum je od července 2022 o 8,8 procenta vyšší, což prospívá i dalším dávkám
O dalším zvýšení životního i existenčního minima od července 2022 se v posledních dnech a týdnech sice…
Více informací