Získat podporu v nezaměstnanosti v ČR po práci v zahraničí nemusí být snadné
Získání podpory v nezaměstnanosti si vždy vyžaduje spolupráci žadatele s úřady, doložení potřebné dokumentace k nároku na dávku, dodržování lhůt a mnoho dalšího. Komplikovaná může být situace ve chvíli, kdy o podporu v nezaměstnanosti žádá ten, kdo před žádostí pracoval v zahraničí.

Po práci v zahraničí se vyplatí tam žádat i o podporu v nezaměstnanosti
Pokud občan ČR pracuje v zahraničí a dostane z práce výpověď, měl by se také v dané zemi přihlásit na úřadě práce a žádat si tam o podporu v nezaměstnanosti. Uvedené platí zvláště v případech, kdy uvedený žadatel pracoval v zahraničí po dobu delší než jeden rok. V zemi, kde zaměstnanec delší dobu a samozřejmě legálně pracuje, odvádí také sociální pojištění, ze kterého jsou mu v případě potřeby vypláceny i nejrůznější dávky včetně podpory v nezaměstnanosti. Popsaný systém je stanoven evropským právem.
Po zaregistrování a přiznání uvedené podpory v zahraničí, má poživatel dávky po měsíci možnost požádat o převedení výplaty dávky do Česka, kde je mu pak podpora po stanovenou dobu dále vyplácena. Obvykle se jedná o standardní dobu tří měsíců, v odůvodněných případech je možné požádat o prodloužení vyplácení dávky, maximální prodloužení je možné na šest měsíců.
Když se po práci v zahraničí žádá o podporu v Česku, znamená to složité dokládání s nejistým výsledkem
Jak ukazují předchozí řádky, může být získání podpory v nezaměstnanosti v ČR po předchozí práci v zahraničí velmi nesnadné a je v takovém případě nutné počítat s tím, že bude třeba tuzemskému úřadu práce doložit mnoho dokladů osvětlujících situaci. To, že je dotyčný občanem ČR a má zde bydliště a i při práci v cizině řádně odváděl sociální pojištění, k dokázání oprávněnosti nároku podpory mnohdy nestačí.
Každý případ takovéto žádosti se posuzuje velmi individuálně, jak je však uvedeno výše, o uvedenou dávku by mělo být vždy žádáno v zemi, kde bylo odváděno pojistné. To jestli bude žadatel se svou žádostí v ČR úspěšný a bude mu vyhověno, záleží na doložení mnoha věcí.
Doložit je třeba délku pobytu a to jak často žadatel během dané doby dojížděl do rodné země. Prověřuje se, zda uchazeč v dané době měl zachováno bydlení v ČR a jak je to s rodinnými vazbami v této zemi. Svoji roli na vyhovění žádosti v ČR sehrává i to, jakou a jak časově náročnou práci uvedený jedinec v cizině konal.
Podobné články
Od února 2021 je možné žádat o přezkoumání nároku na sociální dávky, pokud do nich žadateli vstoupila odměna za výpomoc ve zdravotnictví či sociálních službách v době koronaviru
Jak již bylo zmíněno v jednom z předchozích článků tohoto portálu, nárok na některé sociální dávky se bude…
Více informacíOtcovská v roce 2021, kdo má nárok, z čeho se počítá a jak požádat
I v roce 2021 si mohou otcové čerstvě narozených dětí požádat o dávku otcovské poporodní péče známou spíše…
Více informacíOšetřovné při zavřených školách se nebude započítávat do nároku na dávky a kompenzační bonus se možná zase zvýší
Ošetřovné nebude komplikací pro nárok na jiné sociální dávky. Nárok na sociální dávky studentů nebudou…
Více informacíPodpora v nezaměstnanosti v roce 2021 se opět zvyšuje a proti roku předchozímu může být vyšší až o 686 Kč měsíčně a s rekvalifikací ještě více
I když se kvůli řádící pandemii rozhodně nedá počítat s tím, že rok 2021 bude nějak zvláště optimistický…
Více informací