Životní minimum od července 2022 zřejmě znovu o 5 procent vzroste
Životní minimum čili nejnižší částka příjmů, pod jejíž hranicí nastává stav hmotné nouze, se od července 2022, již podruhé zřejmě znovu zvýší. Znovu tedy bude potřeba také hýbat i s hranicí některých dávek například příspěvku na péči.

Ministr práce a sociálních věcí v televizní debatě potvrdil již druhé mimořádné zvýšení životního minima v roce 2022
Jak se zdá, rok 2022 se zřejmě kromě jiných důležitých událostí zapíše jako rok, v jehož průběhu se nejčastěji měnila výše nejrůznějších sociálních dávek, podpor a pomocí. Od července se totiž letos již podruhé během několika měsíců zvedne výše životního minima čili částky, kterou lidé potřebují na uhrazení základních životních potřeb, kdy pokud klesnou pod její hranici, dostávají se do stavu hmotné nouze.
Obvyklé bývá, že s hranicí nastavenou pro částku životního minima se nehýbá třeba několik let. Když už se tato částka zvedá, bývá to od ledna, když po určité době náklady na výživu a další osobní potřeby vzrostou nejméně o pět procent. Jenže současná doba s neustále krutě rostoucí inflací dosud nevídaným prudkým růstem energií a k tomu ještě dopady války na Ukrajině si žádají mimořádná opatření v sociální oblasti několikrát ročně.
Částka životního minima se mimořádně zvedla k 1. dubnu 2022 a životní minimum pro dospělého jednotlivce po ní činí 4 250 Kč. Jenže inflace je opět rychlejší a od července 2022 je nutné uvedenou částku navýšit znovu o pět procent a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka rovnou připouští, že není vyloučeno do konce roku ještě další zvyšování této částky. Růstu životního minima bude samozřejmě potřeba přizpůsobit i sociální dávky, které jsou na částku životního minima navázány, například příspěvek na péči pro zdravotně postižené a další. Znovu také již po několikáté během pár měsíců bude třeba nejspíš zvýšit i příspěvek na bydlení.
Opozice kritizuje zvyšování životního minima po krocích. Odbory by raději než zvyšování dávek viděly zvyšování mezd a platů
Zvyšování životního minima i sociálních dávek se pochopitelně neobejde bez kritiky opozice nebo třeba odborových svazů. Opozice, konkrétně, poslanci za hnutí ANO, kritizují, že zvyšování životního minima je nesystematické rozkouskované, a že zvýšení dané částky mělo být provedeno již v dubnu 20 procenty. Dubnové zvýšení bylo jen 10 procent.
Českomoravská konfederace odborových svazů zase vládě připomíná, že je nutné řešit prioritně zlepšení stavu ekonomiky a zvýšit minimální mzdu a platy. Protože největší pomocí lidem je, pokud je situace nastavena tak, že inflaci dokáží krýt svojí vlastní prací. Ministr uvedl, že i o růstu minimální mzdy se ještě povedou intenzivní debaty. Odbory již koncem dubna navrhovaly vládě mimořádné zvýšení minimální mzdy proti současnosti o 2000 Kč. Jenže premiér Fiala a s ním třeba i ministr průmyslu o mimořádném zvýšení minimální mzdy, která v současnosti činí 16 200 Kč, slyšet nechtějí a považují takový krok za nezodpovědný.
Podobné články
Nahlížení do účtů se nebude týkat všech žadatelů o dávky, ale jen žadatelů o dávky hmotné nouze a humanitární
V poslední době se mezi současnými i potenciálními žadateli o sociální dávky a podpory rozšířil značný neklid…
Více informacíVyšší rodičovský příspěvek od roku 2024 a snazší komunikace s ÚP ČR
Poslanci před několika dny schválili novelu zákona o státní sociální podpoře, která konečně zrealizuje dlouho…
Více informacíSpotřební daně v následujících letech porostou u tabákových výrobků i lihu a změny budou i u minerálních olejů
Hlavním účelem spotřebních daní je regulace cen různých komodit, jako jsou například tabákové výrobky a líh,…
Více informacíMinimální mzda bude mít v příštích letech jiný systém růstu
Růst minimální mzdy pro rok 2025 už se zřejmě bude řídit zcela jinými pravidly než je dosud zvykem. Systém,…
Více informací