Zvýšení limitu u DPP by v dnešní době pomohlo lidem i podnikům
Vláda si v současné těžké ekonomické situaci kvůli prudce stoupajícím cenám energií i nepolevujícímu růstu inflace láme hlavu jak lidem s tímto břemenem ulevit. Hospodářská komora uvádí, že jedním z kroků k úlevě by mohlo být i navýšení limitu u dohody o provedení práce, což by mnoha lidem z nejvíce zasažených skupin umožnilo vydělat si více peněz v rámci těchto dohod a zvládat lépe svoji situaci. Prospěšný by tento krok byl i pro podniky, protože by se jim lépe hledali zaměstnanci.

Limit u dohod o provedení práce se neměnil už 10 let a jeho zvýšení alespoň na 15 tisíc by výrazně pomohlo třeba mnoha důchodcům nebo rodičům na rodičovské
Měnící se ekonomické situaci je nutné přizpůsobovat i nejrůznější limity a nejde jen o limity u všemožných sociálních příspěvků a podpor. Přizpůsobovat by se měli i limity přivýdělků, aby lidé měli motivaci aktivně řešit svoji situaci a nečekat jen na pomoc státu či někoho jiného.
Limitem, který podle Hospodářské komory ČR potřebuje přizpůsobit a akutně změnit svoji výši je limit výdělku u dohod o provedení práce. Limit pro výdělky tohoto druhu, do jehož výše se z oněch dohod nemusí povinně odvádět zdravotní ani sociální pojištění je v současné době na částce 10 000 Kč hrubého příjmu měsíčně. Jakmile je částka překročena o pouhou jedu korunu, je povinností zaměstnavatele daný příjem zaměstnance řádně zdanit a odvést z něho zdravotní pojištění i sociální pojištění.
Jak je řečeno výše nejen z důvodu současné ekonomické situace je potřeba uvedený limit zvýšit alespoň o polovinu, aby mohl korespondovat současnému vývoji situace, aby si dohody o provedení práce udržely svoji oblibu u zaměstnanců i zaměstnavatelů a hlavně, aby i čistý příjem z nich mohl být pomocníkem mnoha lidem, kteří nemohou být zaměstnáni v běžném pracovním poměru a nemohou ani podnikat. Práce na DPP pomáhá vylepšovat příjmovou situaci mnoha rodičům s malými dětmi na rodičovské dovolené i důchodcům jak invalidním tak starobním a i mnoha dalším skupinám.
Pokud bude práce na uvedené dohody atraktivní a prospěšná pro zaměstnance pomůže to i zaměstnavatelům, kterým se budou lépe shánět pracovní síly, které neustále chybí. Jak je řečeno výše daný limit se neměnil již 10 let.
Zvýšení limitu u DPP na 15 000 hrubého příjmu měsíčně nejen, že nechá více z čistého příjmu zaměstnanci a bude jej motivovat k práci, ale samozřejmě zaměstnavatel bude mít menší administrativní zátěž
Pokud by bylo uvedené doporučení hospodářské komory vyslyšeno a limit pro DPP by stoupl alespoň na 15 000 Kč měsíčně, bude to prospěšné zaměstnancům i zaměstnavatelům. Zaměstnanec jak už je zde řečeno uvedeným navýšením limitu získá vyšší čistý příjem při hrubém příjmu oněch 15 000 Kč měsíčně a podepsaném prohlášení k dani u onoho zaměstnavatele zůstane zaměstnanci z příjmu 12 750 Kč. Při nepodepsaném prohlášení zaměstnanci zůstane z daného příjmu 11 091 Kč měsíčně. V současnosti při limitu 10 000 Kč měsíčního příjmu zaměstnanci zůstane jen 8 500 Kč čistého. Zaměstnanec navíc může mít uzavřeno několik dohod o provedení práce u několika zaměstnavatelů současně a z nich mít onen příjem do limitu. Z hlediska povinností odvodů se posuzuje každý příjem samostatně. Co je potřeba vždy hlídat, aby dohoda u žádného ze zaměstnavatelů nepřekročila 300 hodin za celý kalendářní rok.
Zaměstnavatel při zvýšeném limitu pro odměnu z uvedené dohody může nejen dát zaměstnanci více peněz a nemít starost s odvody, ale také nemusí daného zaměstnance povinně přihlašovat a odhlašovat u zdravotních pojišťoven a ČSSZ, což znamená znatelnou úsporu administrativě věnovaného času.
Podobné články
Doručování důležitých písemností zaměstnanci e-mailem zatím stále nemusí být nejlepší volbou
Ačkoli se doručování písemností zaměstnancům prostřednictvím e-mailu může zaměstnavatelům jevit jako ta…
Více informacíDoručování důležitých písemností zaměstnanci e-mailem zatím stále nemusí být nejlepší volbou
Ačkoli se doručování písemností zaměstnancům prostřednictvím e-mailu může zaměstnavatelům jevit jako ta nejsnazší a nejpřijatelnější cesta, opak může být pravdou. Je důležité si uvědomit, že pro doručování zásadních pracovněprávních písemností e-mailem je zatím stále nutné splnit ne zcela snadné podmínky, které by se sice měly v dohledné budoucnosti změnit, ale zatím se tak nestalo.
Při doručování zásadních pracovněprávních písemností zaměstnanci e-mailem je nutné promyslet, zda je to ze zákona možné a zda budou splněny příslušné podmínky
Doručování písemností zaměstnanci e-mailem musí zaměstnavatel vždy pečlivě zvažovat podle toho, o jakou písemnost se jedná a co ohledně jejího doručování stanoví zákon konkrétně zákoník práce. Je důležité si jako zaměstnavatel uvědomovat, že pro doručování zásadních písemností v pracovněprávním vztahu, například písemností ohledně pracovního poměru, odměňování, či porušení pracovní neschopnosti jsou zákoníkem práce stanovena jednoznačná pravidla a postupy, jak musí být doručení v konkrétní situaci provedeno, aby bylo platné.
S uvedenými pravidly se musí zaměstnavatel před volbou způsobu doručení písemnosti zaměstnanci pečlivě seznámit, aby věděl, který ze způsobů, ve které situaci konkrétně použít.
Zákonem uznávaných a určených způsobů doručování výše uvedených písemností v pracovněprávních vztazích je hned několik od doručování do vlastních rukou na pracovišti, přes doručování provozovatelem poštovních služeb, až po doručování elektronicky e-mailem nebo datovou schránkou. Zaměstnavatel si však nemůže libovolně vybrat, který ze způsobů pro doručení důležité písemnosti zvolí, ale musí (zatím stále) postupovat v přesně vymezeném sledu. Začít je nutné vždy od doručení písemnosti do vlastních rukou zaměstnance na pracovišti. Až teprve pokud doručení na pracovišti není možné, může zaměstnavatel zvolit doručení prostřednictvím:
- provozovatele poštovních služeb čili běžné pošty,
- sítě nebo služby elektronických komunikací nebo
- datové schránky.
Z uvedeného tedy jednoznačně plyne, že k doručení pracovněprávních písemností určených do vlastních rukou zaměstnance nelze volit doručení e-mailem jako primární, ale až jako další možnost když se nezdaří předání na pracovišti, nebo kdekoli bude zaměstnanec zastižen.
Dále je třeba si v souvislosti s doručením uvedených písemností e-mailovou cestou uvědomovat, že zde zákon stanoví nutné splnění tří poměrně přísných podmínek pro postup zaměstnavatele i zaměstnance, aby doručení bylo právně platné.
K doručení pracovněprávních dokumentů e-mailem je nutný předchozí písemný souhlas zaměstnance, elektronická adresa pro doručování i elektronické podpisy
Předchozí řádky ukazují, že doručování pracovněprávních písemností například pracovní smlouvy zaměstnanci e-mailem nemusí být ze zákona správným způsobem a primárně je třeba stále volit způsob předání zaměstnanci přímo. Na straně druhé, i když doručení e-mailem správnou volbou, protože jiný způsob možný není, může nastat další problém s pravidly.
Paragraf 335 zákoníku práce si při doručování prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací čili doručování e-mailem žádá nejen písemný souhlas zaměstnance a poskytnutí elektronické adresy pro uvedené doručování, ale také elektronické podepsání písemnosti na straně zaměstnavatele i zaměstnance.
Aby mohl zaměstnavatel vůbec zvolit doručení výše popsaných písemností e-mailem, musí mít předtím písemný souhlas zaměstnance s takovým způsobem doručování a k tomu i elektronickou adresu také poskytnutou zaměstnancem k danému účelu. Další co zaměstnavatel k uvedenému doručování musí mít je vlastní uznávaný elektronický podpis, kterým bude doručovaná písemnost podepsána.
Elektronický podpis však potřebuje i zaměstnanec pro potvrzení přijetí písemností. Zákon si zatím potvrzení přijetí písemnosti zaměstnancem stále žádá a toto potvrzení může zaměstnanec uskutečnit jedině datovou zprávou podepsanou svým uznávaným elektronickým podpisem.
Pokud tedy nedá zaměstnanec zaměstnavateli písemný souhlas s doručováním prostřednictvím e-mailu nebo nemá zaměstnavatel či zaměstnanec vlastní elektronický podpis, tak doručování pracovněprávních písemností e-mailem mezi nimi možné není.
Změnit a usnadnit podmínky doručování uvedených písemností e-mailem by měla chystaná novela zákoníku práce. Zaměstnanec již nebude muset potvrzovat přijetí, protože se uplatní fikce doručení
Významný obrat v záležitosti doručování popsaných písemností e-mailem mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, by měla přinést ona chystaná velká novelizace zákoníku práce. Jedná se o onu novelizaci, která má též upravit podmínky práce z domova, práce na dohody i řadu dalších záležitostí.
Pokud tedy uvedená novelizace dojde platnosti, doručování písemností zaměstnanci e-mailem by se měla otevřít snazší cesta. Písemný souhlas zaměstnance s doručováním pracovněprávních písemností e-mailem i elektronickou adresu sdělenou zaměstnancem, bude zaměstnavatel potřebovat pořád. Bez vlastního elektronického podpisu, kterým odesílaný dokument podepíše, se zaměstnavatel také neobejde, ale na potvrzení ze strany zaměstnance už nebude potřeba. A zaměstnanec nebude pro dané účely muset mít ani elektronický podpis.
Na straně zaměstnance by totiž nově měla platit fikce doručení. Pokud se tedy zaměstnanec a zaměstnavatel dohodnou, že zaměstnavatel bude doručovat uvedenou dokumentaci zaměstnanci e-mailem a zaměstnanec stvrdí uvedený souhlas v dohodě podpisem, bude moci zaměstnavatel uvedeným způsobem písemnosti doručovat i bez potvrzení zaměstnance. Záležitost bude po 15 dnech od odeslání považována za doručenou fikcí.
Knize úrazů a ohlašovací povinnosti je potřeba při úrazu zaměstnance věnovat zásadní pozornost
Úraz zaměstnance je vždy nepříjemná událost, která pro zaměstnavatele znamená plnění několika nutných zásadních…
Více informacíOpět lze žádat peníze na vzdělávání zaměstnanců a vztahuje se i na OSVČ
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vyhlásilo v pondělí 20. března 2023 již druhou dotační výzvu…
Více informací