Zvýšení nájmu v bytech zvláštního určení není jen tak, protože jsou zde zákonem stanovena specifická pravidla
Nájemné v nájemních bytech stále narůstá ve všech městech a obcích napříč republikou. Nejednou se stává toto zvýšení nájmu pro nájemce neúnosné a dostává je do velkých problémů. Strach z neúnosného navýšení nájemného mnohdy svírá i osoby zdravotně postižené žijící v bytech zvláštního určení. Jak je to se zvyšováním nájmu v těchto bytech, jaká jsou pravidla a co si může pronajímatel dovolit?

V bytech zvláštního určení se sice nájemné také občas zvyšuje, ale vždy musí být zohledněn charakter těchto bytů a nelze tak činit podle nájemného v běžných bytech, kterých se netýkají specifická omezení
Jak je řečeno již v úvodu, náklady na bydlení všeobecně jsou stále vyšší a týká se to i bydlení nájemního. Všichni pronajímatelé se tedy zvláště v poslední době snaží nájemné zvýšit nejvíce, jak je to možné a povolené zákonem. Stále vyšší náklady mají i pronajímatelé bytů zvláštního určení, které slouží pro ubytování osob se zdravotním postižením jak v běžném domě, tak v domě se zařízením pro tyto osoby i byty v domě s pečovatelskou službou.
Jak je stanoveno občanským zákoníkem pro vznik a zánik nájmu v uvedených bytech tedy bytech zvláštního určení jsou stanovena specifická pravidla právě s ohledem na to, pro koho je toto bydlení určeno. Jinými slovy i v těchto bytech se nájemné většinou pravidelně o nějakou částku zvyšuje a zvyšovat musí, protože i tyto byty je třeba spravovat a udržovat. Ale jak stanoví zákon výše obvyklého nájemného pro tyto byty, nemůže být určena na základě porovnání tržního nájemného v běžných bytech, kterých se žádná omezení netýkají a toto pravidlo se týká i zvyšování nájemného.
V případě zvyšování nájemného u bytů zvláštního určení se postupuje podle obecně platných valorizačních mechanizmů určených občanským zákoníkem a navyšování nájmu se zde děje na základě inflační doložky nebo dochází k valorizaci ve smyslu § 2249 což je valorizace prostřednictvím návrhu pronajímatele na zvýšení nájemného za podmínek zákonem předvídaných.
Vždy když se zvyšuje nájem u bytu zvláštního určení, musí pronajímatel myslet na to, že jde o specifický byt se specifickými pravidly a nelze zde tedy zvyšovat nájemné bez ohledu na to, jakého je byt charakteru a že má dané poslání. Nařízení vlády č. 453/2013 jednoznačně stanoví, že srovnatelné nájemné obvyklé v daném městě pro byty zvláštního určení lze stanovit zase jen porovnáním nájemného u bytů zvláštního určení a nelze zde porovnávat a stanovovat s byty běžnými.
Také Nejvyšší soud ČR při stanovení rozsudku ohledně zvyšování nájmu u bytu zvláštního určení rozhodl, že pronajímatel musí v daném případě vždy vycházet z charakteristiky bytu a zohlednit, že jde o byt zvláštního určení. Platí tedy, že pronajímatel si rozhodně nemůže zvyšovat nájemné v uvedených bytech bez ohledu na to, že jde o byty daného určení a protože jde o tento byt, nelze automaticky při rozhodování použít pravidla uplatňovaná v případech běžných bytů, které nemají popsané zvláštní poslání. Více zde.
Podobné články
Informace v příloze účetní závěrky jsou stejně zásadní jako údaje v závěrce samotné
Příloha účetní závěrky je vždy nedílnou součástí každé účetní závěrky a slouží jako doplňující…
Více informacíOdstupné může být poskytováno i jako benefit
Zaměstnavatelé mají ze zákona možnost poskytovat svým zaměstnancům nejrůznější výhody nebo jinak řečeno…
Více informacíSpolupráci s OSVČ je třeba jistit správnou smlouvou, aby nešlo o švarcsystém
Spolupráci s OSVČ si firmy musí stále bedlivě střežit, aby vždy probíhala zákonnou cestou na základě platných…
Více informacíPři podnikání nebo zaměstnání na mateřské je zásadní vědět, co se smí a co ne
Peněžitá pomoc v mateřství, známá také jako mateřská, představuje kompenzaci příjmů v období několika týdnů…
Více informací