Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Zvýšení věku odchodu do důchodu je nevyhnutelné zřejmě až na 68 let

Nepopulární krok, nad nímž současná vláda intenzivně debatuje a k němuž již představila plán, je razantnější zvyšování hranice důchodového věku, než nyní. Pokud by k uvedenému  dalšímu zvyšování nepřistoupilo, hrozilo by, že dnešní nejmladší generace by už na důchody, které by stačily alespoň ke skromnému živobytí, nedosáhla.

Zvýšení věku odchodu do důchodu je nevyhnutelné zřejmě  2.jpg
Datum článku: 13. 02. 2023

Zvýšení hranice důchodového věku nejspíš až k 68 letům nebo výše je podle současné vlády absolutní nezbytné

Ač se to široké veřejnosti a také některým politikům líbit nebude, tak se věková hranice odchodu do důchodu bude muset posouvat vzhůru i po roce 2030 a bude o hodně výše, než 65 let. Lidé, kterým je dnes kolem 30 let musí počítat s tím, že se do starobního důchodu nedostanou dříve než kolem 68 let věku, a to ještě jedině právě při posunu věkové hranice směrem vzhůru. Podle současné široké vládní koalice je postupné zvyšování věku odchodu do starobního důchodu nevyhnutelně nezbytné proto, aby tyto důchody mohly zůstat v solidní výši a mohly plnit účel, který plnit mají.

Vláda tedy přiznává, že nelze počítat s tím, že by se prodlužování důchodového věku mohlo zastavit v roce 2030 na 65 letech pro muže i ženy, jak se plánovalo ještě v roce 2017.

Spolu s vládou na nutnost prodlužování hranice důchodového věku dále nad 65 let poukazují i sociologové a ekonomové. Protože roste průměrný věk dožití, je nezbytné tomu přizpůsobit i věk odchodu do důchodu. Právě po roce 2030 začnou odcházet do důchodu populačně silné ročníky, a pokud mají dostávat solidní důchody, musí být zachována rovnováha mezi výdajovou a příjmovou stranou důchodového systému čili mezi tím jaké množství lidí důchod pobírá a jaké množství lidí zajišťuje příjmy státnímu rozpočtu.

Nová pravidla zvyšování důchodového věku by se nedotkla lidí, kterým je v současnosti nad 57 let, ale všech mladších ano

Zvýšení hranice věku odchodu do důchodu se podle plánů vlády nemá dotknout osob, kterým je v současnosti více než 57 let, ti by měli do důchodu odejít ještě podle současných pravidel. Lidé mladší by už ale měli postupně odcházet do důchodu později, tak aby mohli v důchodu trávit přibližně stejnou dobu jako nyní a mohli být přitom i jištěni důchodem. Důchodový věk by se měl po roce 2030 zvyšovat v průměru o necelé dva měsíce na ročník. Lidé, kterým je v současnosti 50 let by podle těchto nových pravidel měli dosáhnout důchodového věku v 66 letech a dnešní čtyřicátníci by měli mít nárok odejít do důchodu v 67 letech. Lidé, kterým je dnes kolem třicítky by měli na důchod dosáhnout, jak je řečeno výše až v 68 letech.

Podle mluvčího vlády uvedený návrh změn důchodového věku ještě není definitivní a bude se ještě upravovat, ale dle informací, které má na svých stránkách ČT, tak se vláda na uvedeném postupu shoduje.

Jedná se o dřívějším odchodu do důchodu pro náročné profese

Na tom, že se věková hranice odchodu do důchodu má postupně zvyšovat i po roce 2030 se vládní koalice shoduje, vážné diskuse se ještě vedou o tom, jak to bude s dřívějším odchodem do důchodu pro lidi v náročných profesích.

Debaty se vedou o tom, kdo všechno by měl kvůli náročnosti a rizikovosti profese, kromě horníků, brusičů kovů a mnoha dalších měl odcházet dřív do důchodu a o jakou dobu.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Podporu v nezaměstnanosti čekají zřejmě změny nejen ohledně odstupného

Podporu v nezaměstnanosti čekají zřejmě změny nejen ohledně odstupného

Datum článku: 06. 06. 2023

O tom, že bude nutné nejen z úsporných důvodů změnit respektive zpřísnit podmínky ohledně nároku a čerpání…

Více informací
Lidem čekajícím na vyřízení důchodu nebude hrozit dluh na zdravotním pojištění

Lidem čekajícím na vyřízení důchodu nebude hrozit dluh na zdravotním pojištění

Datum článku: 30. 05. 2023

Současná doba je v mnoha ohledech vypjatá a nestandardní i z hlediska čekání na vyřízení důchodů. Čekací…

Více informací
Penzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější

Penzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější

Datum článku: 29. 05. 2023

Potřeba aby si lidé více a aktivněji spořili na důchod je stále naléhavější. Stát proto již od roku 2024…

Více informací
Zákon o DPH se od července 2023 novelizuje kvůli definičním změnám

Zákon o DPH se od července 2023 novelizuje kvůli definičním změnám

Datum článku: 29. 05. 2023

V zákoně o DPH dojde od 1. 7. 2023 ke změnám definic stavby bytového domu a stavby rodinného domu právě pro…

Více informací