Zvýší se minimální mzda v roce 2020 na 14 700 Kč, 15 000 Kč nebo to bude mnohem méně?
S postupujícím rokem a s blížícím se jednáním o státním rozpočtu na rok 2020 se zintenzivňují i debaty politiků o růstu minimální mzdy pro příští rok.

Povyskočí v roce 2020 minimální mzda o 1350 Kč nebo o 1650 Kč nebo daleko méně?
Nejdůležitější politické debaty roku jsou zde. V polovině září se politici sejdou nad návrhem státního rozpočtu a ještě před tím by si měli vyjasnit, o kolik vzroste v roce 2020 minimální mzda.
Diskuse nad minimální mzdou už začala a celkem rychle nabírá na intenzitě. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce minimální mzdu pro příští rok zvýšit ze současných 13 350 Kč měsíčně na 14 700 Kč. Odbory chtějí minimální mzdu navýšenou na 15 000 Kč. Svaz průmyslu a dopravy považuje za únosné navýšení minimální mzdy jen o 700 Kč a Ministerstvo financí se chce se zvyšováním mezd držet ještě více při zemi a navrhuje minimální mzdu navýšit o pouhá 3,3 procenta.
Jak je z uvedených řádků patrné, názory se jako vždy velmi různí a dosažení kompromisu opět nebude v dané záležitosti snadné. Ministryně práce chce přidat více na rostoucí životní náklady, aby se nemuselo dávat tolik na dávkách. Odbory chtějí přidat na nejnižších platech hlavně učitelům, zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách i kultuře a argumentují tím, že zvýšení minimální mzdy na 15 000 Kč bude pro státní rozpočet únosné. Ministryně financí naopak znovu zdůrazňuje, že růst ekonomiky zvolňuje a je třeba tomu přizpůsobit i růst mezd a nezvyšovat minimální mzdu nijak závratně a hlavně sladit růst minimální mzdy se mzdou průměrnou.
Hospodářská komora by minimální mzdu pro rok 2020 nezvyšovala vůbec
Ještě upjatější než ministryně financí je v otázce zvyšování minimální mzdy pro rok 2020 Hospodářská komora. Komora doporučuje pro daný rok minimální mzdu nezvyšovat vůbec, protože každý růst uvedené mzdy se negativně projeví především ve službách, kde je nejvíce pracovníků s minimální mzdou a aby mohli dostat vyšší mzdy, bude se muset za služby více platit.
Jak věci nakonec definitivně dopadnou, zatím zdaleka jasné není a jednat nad uvedenou otázkou se ještě hned tak nepřestane.
Podobné články
Předpoklady a požadavky pro výkon práce jsou v zaměstnání velmi zásadní pojmy, a pokud jedno či druhé schází, nejsou to pro zaměstnance dobré vyhlídky
Předpoklady a požadavky pro výkon zaměstnání jsou v pracovněprávních vztazích zaměstnavatele a zaměstnance velmi…
Více informacíAntivirus bude zatím pokračovat do konce května 2021
Program Antivirus, který v těžké době Covidu pomáhá udržovat pracovní místa zaměstnanců, bude fungovat dále…
Více informacíFirmy si budou moci nově požádat o záruku až do 90 milionů korun na investiční úvěry v rámci dalšího covidového programu Úprava Invest
Vláda schválila nový program z rodiny covidových podpor takzvaný COVID III – Úprava Invest. Tato podpora má firmám…
Více informacíProblémy se splácením úvěrů má kvůli koronakrizi stále více podnikatelů, ale situaci je třeba nevzdávat, řešit ji co nejdříve a trvale
Důsledky a dopady covidu, i podle statistik doléhají na podnikatele stále zákeřnější vahou. Počet firem…
Více informací